Žižek o izbegličkoj krizi: Prljava igra zapadnih zemalja

Svet 23. apr 201608:12 > 11:16
AARON HARRIS / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP

Slovenački filozof Slavoj Žižek kritkovao je u petak razgovoru za rusku RT televiziju dogovor Europske unije i Turske o suzbijanju migrantskog talasa kao sramotan i nemoralan, a odgovor EU-a na migrantsku krizu ocenio kao haotičan i katastrofalan.

Žižek je u razgovoru o migrantskoj krizi i načinima njenog rešavanja kazao da je pogrešno što Evropa reaguje iz jedne vrste samosažaljenja i kompleksa zbog vlastite kolonijalne prošlosti, te dodao da je pogrešno što je do sada zastupala politiku otvorenih granica za migrante, dok bogate arapske države prema njegovim rečima do sada nisu primile „praktično nijednog“ izbeglicu iz Sirije, Iraka i drugih islamskih zemalja.

Iako je primila velik broj izbjeglica Turska se prema oceni Žižeka u migrantskoj krizi u svom okruženju ponaša tako da uvažava vlastite političke interese, a i sama je jedan od aktera krize u regionu i odgovorna za krizu, čiji su akteri po njegovoj oceni još i Izrael i Saudijska Arabija.

„Turska se pretvara da se bori protiv terorizma, a zapravo sukob koristi za obračun s Kurdima koji se stvarno bore protiv džihadista“, ocenio je filozof iz Slovenije.

Dosadašnja evropska politika prema izbegličkoj krizi i sukobu na Bliskom istoku pojačanom terorističkim pretnjama je „katastrofalna i haotična“, ocijenio je Žižek.

Prema njegovim rečima, neorganizovano delovanje EU-a u migrantskoj krizi pokazalo je da situacija za Evropu ako se tako nastavi može postati loša, ali ne zbog moguće islamske prevlasti nego „protivuseljeničkog“ mentaliteta koji je u Evropi sve izrazitiji.

S druge strane, idealističke predstave o mirnoj koegzistenciji različitih kultura su nerealni liberalni snovi koje treba napustiti, naveo je u razgovoru Žižek.

Ideja da različite kulture mogu da mirno koegzistiraju jeste san, tvrdi Žižek: „Kada žive u istoj državi, ali imaju različite načine života, različite kulture takođe se odnose jedna prema drugoj na različite načine“.

Kao primere on ukazuje na situacije u kojima su muslimanski ekstremisti napadali gej osobe u Holandiji, Danskoj i Nemačkoj.

Osim toga, u Nemačkoj više od 2.000 devojki muslimanske veroispovesti godišnje beže od svojih porodica i potom traže zaštitu od države, a to je dodatno opterećenje za budžet: „Evropa treba da bude otvorena za izbeglice, ali moramo da budemo jasni oko toga da se nalaze u našoj kulturi. Ne može da bude nikakvog razgovora oko određenih etičkih granica (na primer pravo žena na izbor). Treba da budemo odlučniji u potvrđivanju svojih vrednosti“, kaže Žižek.

Slavoj Žižek je poznat po otvorenom iskazivanju svojih stavova. Autor je mnogih knjiga, naučni je savetnik na Institutu za sociologiju Univerziteta u Ljubljani i međunarodni direktor Birbekovog instituta za humanističke studije na Koledžu Birkbek Univerziteta u Londonu.