Kralj tenisa: Đoković je ponovo šampion Rolan Garosa!

Tenis 13. jun 202119:02 > 20:40 88 komentara
Novak Đoković
Tanjug/AP Photo/Michel Euler

Istorija u Parizu! Novak Đoković je šampion Rolan Garosa! Srbin je u finalu posle velikog preokreta savladao mladog grčkog tenisera Stefanosa Cicipasa 6:7 (6), 2:6, 6:3, 6:2, 6:4.

Srbin je Kup musketara prigrlio drugi put u karijeri, prvi posle 2016. godine.

Postao je prvi teniser u Open eri koji je svaki od četiri najveća turnira osvojio minimum dva puta.

Đoković je u 29. grend slem finalu došao do 19. titule. Sada ima samo jednu manje od najvećih rivala Rafaela Nadala i Rodžera Federera.

Novak je osvojio 84. titulu u karijeri, treću ove godine.

Srbin se šesti put u karijeri vratio posle zaostatka od dva seta. Ujedno, postao je peti igrač kome je to pošlo za rukom u finalu Rolan Garosa u Open eri.

Cicipas je poražen u svom prvom grend slem finalu.

Velika borba vodila se od samog početka, a Đoković je imao dve brejk lopt u uvodnom gemu. Ipak, odlično je servirao Cicipas kad je bilo najpotrebnije i izvukao se iz neprijatne situacije. U nastavku je odlično servirao Srbin, nije dozvoljavao rivalu da osvoji ni poen u njegovim gemovima. U sedmom gemu je prvi reket sveta pao, pošto je pojurio ka jednoj kratkoj lopti. Srećom, nije se povredio.

U nastavku se borba razvijala. U desetom gemu je Cicipas imao prvu brejk šansu, koja je ujedno bila i set lopta. Međutim, na nivou je bio Đoković, koji je već u sledećem gemu napravio brejk. Ipak, nije bio Novak na očekivanom nivou kada je servirao za set, pa je Cicipas vratio izgubljeno.

Grk je u tajbrejku bez većih problema došao od 4:0. Ipak, Srbin je preokrenuo na 6:5 i imao je set loptu. Međutim, hrabro je igrao Cicipas, napadao je sve vreme i došao je do prvog seta.

Loš prvi gem je odigrao Đoković u drugom setu, pa je odmah Grk napravio brejk. Velika borba vodila se u narednom gemu, ali je Cicipas poveo 2:0. U nastavku je više grešio Đoković, delovao je usporeno, pa je peti teniser sveta diktirao ritam igre. U sedmom gemu je Stefanos napravio još jedan brejk, a onda bez problema došao do seta.

Na pauzi je Đoković otišao do svlačionice.

Bolje je prvi reket sveta igrao u nastavku, nastojao je da diktira ritam, igrao je agresivnije. Posle dugih 11 minuta je u četvrtom gemu napravio ključni brejk u trećem setu. Vodila se ujednačena borba u nastavku, a Novak je uspeo da sačuva prednost.

Posle seta je Cicipas tražio medicinski tajmaut.

Na najbolji mogući način je Đoković počeo četvrti set – brejkom. Potom se u trećem gemu vodila velika borba, a Novak je iskoristio treću šansu da još jednom oduzme servis protivniku. Sigurni su bili u nastavku obojica na servisu i Srbin se izborio za peti set.

Jasno je bilo Đokoviću šta treba da radi u odlučujućem setu. Srbin je od starta napadao servis rivala, pa je do brejk šanse došao u prvom gemu. Izvukao se u tom trenutku Cicipas. Ipak, vrlo brzo je Novak stekao prednost, pošto je do brejka došao u trećem gemu. Bio je to ključni gem. Imao je još dve brejk lopte u sedmom gemu, ali je Cicipas odoleo. Međutim, nije to uticalo na Novaka, rutinski je odradio posao do kraja i došao je do nove velike pobede i titule.