Novak u finalu Rima! Klasik sa Nadalom za odbranu titule

Tenis 15. maj. 202121:30 > 21:448 komentara
Izvor: Clive Brunskill/Getty Images

Najbolji teniser sveta Novak Đoković plasirao se u finale Mastersa u Rimu pobedom nad Italijanom Lorencom Sonegom u tri seta! Srbin će trofej u Večnom gradu braniti protiv Rafaela Nadala u klasiku koji je zakazan za nedelju od 17 časova, uz direktan prenos na Sport Klubu 1.

Novak je slavio protiv 33. igrača sveta posle velike borbe sa 6:3, 6:7(5:7), 6:2 za dva sata i 45 minuta igre.

Mogao je Đoković do finala i znatno ranije, ali je propustio dve meč lopte u 12. gemu drugog seta i zatim prokockao prednost od 3:0 u taj brejku. U odlučujućem setu se, ipak, digao na prepoznatljiv nivo i znatno kvalitetnijom predstavom domogao borbe za šestu titulu u glavnom gradu Italije.

Izvor : Clive Brunskill/Getty Images

Iako je samo nekoliko sati ranije završio izuzetno težak, dvodnevni duel protiv Stefanosa Cicipasa, Đoković je igrao sjajno od početka meča sa Sonegom. Uz brejk u četvrtom gemu, prvi set je dobio rutinski za svega 35 minuta igre, dozvolivši protivniku samo četiri poena na svoj servis.

Usledila je znatno drugačija slika u drugom setu, koji se igrao gotovo sat vremena duže. Nošen podrškom publike, Italijan je prikazivao fantastičan tenis i zadavao velike poteškoće prvom reketu sveta. Nije ni Novak u tim momentima briljirao, pošto je često imao problema sa prvim servisom.

Uprkos tome, Novak je oduzeo servis rivalu u 11. gemu, posle sedam propuštenih brejk prilika, i to pošto je prethodno spasao dve brejk i set lopte.

Imao je Srbin tada sve u svojim rukama. Vodio je sa 6:5 i servirao za finale, ali je prokockao dve meč lopte i dozvolio rivalu da ribrejkom odvede set u taj brejk.

Tamo je nastala prava drama. Vodio je Novak sa 3:0 i bio na dobrom putu da reši meč, međutim, Sonego je uspeo da se izdigne, dođe do preokreta i izbori treći set.

Izvor : REUTERS/Guglielmo Mangiapane

Njegov početak nije obećavao kada je srpski igrač u pitanju, imajući u vidu da je na svoj servis gubio 0-40. Ipak, poput mnogo puta tokom karijere, i sada je Srbin uspeo da se izdigne i preokrene celokupnu situaciju u svoju korist.

Usledila su pet vezana poena za preokret kao nagoveštaj onoga što se događalo u nastavku – brejk u četvrtom gemu, a zatim i rutinsko odrađivanje posla za plasman u veliko finale, uz još jedan brejk u poslednjem gemu.

Tok meča mogli ste da pratite uz naš sajt.

Novakovim servisom je počeo meč. Srbin je prvi gem rešio na rutinski način bez izgubljenog poena. Imao je Đoković 30-15 u drugom, ali nije uspeo da dođe do brejk šanse – 1:1.

I drugi gem na svoj servis Novak je rešio bez izgubljenog poena, čime pokazuje da je na pravi način ušao u meč.

Nastavio je Đoković sa dobrom igrom i već u sledećem gemu osvojio brejk. Bez mnogo problema je usledila potvrda za vođstvo Srbina od 4:1.

Ne spušta gas Novak. Sve vreme kontroliše igri i još jednim laganim servis gemom dolazi nadomak osvajanja prvog seta – 5:2.

Produžio je Sonego set osvajanjem novog gema, ali je to bilo samo na kratko. Furiozan prvi set Novak je rešio sa 6:3 za 34 minuta. Podatak da je Srbin na svoj servis izgubio ukupno četiri poena, dovoljno govori o dešavanjima na terenu.

Drugi set: Đoković – Sonego 6:3

Osvojenim gemom Sonega počeo je drugi set, međutim, to nije poremetilo Đokovića koji je nastavio sa dominantnom igrom na svoj servis i poravnao na 1:1.

Imao je Novak brejk loptu u narednom gemu, ali su usledila tri servis vinera Sonega za osvajanje gema. Poput svih prethodnih, i ovaj servis gem je rešio uz minimalne napore ne dozvolivši protivinku da dođe ni blizu brejk lopte – 2:2.

Čuvaju dvojica tenisera servise za sada. Do sredine drugog seta viđena je samo jedna brejk lopta, koju je propustio Đoković – 3:3.

Imao je Đoković veliku priliku da brejkne Sonega, ali je Italijan spasao tri brejk lopte i sačuvao servis. Bez obzira na to, Novak je nastavio sa kvalitetnom igrom i bez izgubljenog poena rešio gem – 4:4.

Fantastičan gem viđen je na Sonegov servis. Ponovo je Đoković mogao do brejka, imao je dve brejk lopte, ali se Italijan još jednom spasao. Sada Novak servira za ostanak u setu.

Prvi put u meču je Novak imao velikih problema da dobije gem na svoj servis. Prvu brejk, ujedno i set loptu je imao Sonego, pa zatim još jednu, ali je Đoković uspeo da odigra dobro kada je najpotrebnije i ostane u setu – 5:5.

Brejk! Osmu brejk loptu u setu koristi Novak, a drugu u gemu za dolazak nadomak plasmana u finale – 6:5.

Nije Srbin uspeo da kompletira brejk i prođe u finale. Propustio je dve meč lopte, zatim spasao prvu brejk, ali drugu je Sonego iskoristio i odveo meč u taj brejk.

Tamo je Đoković poveo sa 3:0, međutim, usledio je povratak i preokret Italijana za odlazak u treći set.

Drugi set: Đoković – Sonego 6:3, 6:7(5:7)

Jako je loše otvorio treći set Novak i na svoj servis imao 0-40, ali je spasao sve tri brejk lopte i osvojio gem.  Usledio je odgovor Sonega, pa Đokovićevo osvajanje gema bez izgubljenog poena.

Brejk za Novaka! Sjajnu igru prikazao je Srbin, fantastično riternirao i došao do prednosti – 3:1.

Bez problema je Srbin kompletirao brejk, pa zatim osvojio još jedan gem na svoj servis i došao do 5:2. Usledio je još jedan brejk za Đokovića i plasman u finale.

Kraj: Đoković – Sonego 6:3, 6:7 (5:7), 6:2.