Lajović izbacio petog nosioca – preko Ruda do osmine finala

Tenis 04. maj 202214:33 > 19:33 2 komentara
Dušan Lajović
REUTERS/Cathrin Mueller

Srpski teniser Dušan Lajović plasirao se u osminu finala mastersa u Madridu pobedom nad petim nosiocem turnira Kasperom Rudom.

Lajović je do pobede došao u tri teška seta – 7:6, 2:6, 6:4.

Lajović je odlično počeo meč, vršio je pritisak na riternu i koristio to što je Rud pravio neke nekarakteristične greške. Upravo je jedna takva donela Lajoviću brejk – forhend Norvežanina u mrežu – na trećoj prilici u trećem gemu.

Poveo je Lajović i 3:1, ali je u šestom gemu nekako olako dozvolio Rudu da vrati brejk, mada je i Norvežanin podigao nivo igre.

Do kraja seta su obojica bili sigurni u svojim servis gemovima, pa je prvi set rešen u taj brejku. Uglavnom smo gledali brze poene, a prvi mini brejk napravio je Lajović, posle greške Ruda forhendom bilo je 5-3.

Ubrzo je Lajović servis-vinerom došao do dve vezane set lopte, ali je promašio prvi servis i u poenu plitkom loptom omogućio napad rivalu. Na drugoj je Rud rizikovao i već u drugom udarcu skinuo liniju forhendom.

Igrala se razmena u sledećem poenu, opet je Rud pogodio liniju i došao do set lopte. Nije je ni on iskoristio, vezao je dve greške, naročito je druga bila velika, pa je Duci stigao do treće set lopte. Držao je Ruda u bekhendu Lajović i na kraju dočekao grešku – 9-7.

Lajovićev nivo igre u drugom setu je potpuno pao. Istina, uspeo je da se izvuče od 15-40 u prvom gemu, ali Rud je lagano rešavao svoje gemove i uz obilatu pomoć rivala stvarao brejk prilike.

I koristio ih, jedan brejk, pa drugi, tako da je Lajović brzo prosuo sve što je gradio u prvom setu. Na kraju – 6:2 i 1-1 u setovima.

Deset gemova trećeg seta proteklo je bez brejk prilika iako je bliži tome da osvoji poen na servis rivala bio Lajović. Imao je srpski teniser u osmom gemu 0:30 i taj gem se igrao na razliku, ali je Rud uspeo da odoli.

Prvu brejk loptu trećem setu videli smo u desetom gemu, ali je Rud uspeo da se kroz dug poen izvuče i spase prvu meč loptu. Drugu je Srbin pretvorio u pobedu!

U osmini finala Lajović će se sastati sa Hubertom Hurkačem, koji je posle skoro dva i po časa velike borbe pobedio Alehandra Davidoviča Fokinu 6:4, 4:6 i 7:6 (5).

Poljak, trenutno 14. igrač sveta, i Srbin su se do sada sastajali samo jednom kada je Hurkač slavio 2019. na Vimbldonu 6:3, 4:6, 6:4, 6:4.