Kralj šljake je svrgnut: Đoković je u finalu Rolan Garosa!

Tenis 11. jun 202123:33 > 23:48 124 komentara
Gonzalo Fuentes, Reuters

Novak Đoković je u finalu Rolan Garosa! Najbolji teniser sveta je skinuo krunu Rafaelu Nadalu, pobedivši ga u polufinalu 3:6, 6:3, 7:6 (4), 6:2.

Kakav meč! Kakav tenis! Kakva pobeda Novaka Đokovića nad Rafaelom Nadalom u polufinalu Rolan Garosa! Srbin je savladao 13-strukog šampiona posle preokreta i obezbedio borbu za titulu.

Đoković će šesti put u karijeri igrati finale u Parizu. Srbin će se u nedelju boriti za 19. grend slem titulu, drugu u Parizu, a rival će mu biti Stefanos Cicipas.

Biće to 29. grend slem finale za Novaka.

Nadal nikada do sada nije izgubio u polufinalu Rolan Garosa. Španac je doživeo prvi poraz u Parizu od 2015. godine – tada ga je u četvrtfinalu eliminisao Srbin. Ukupno, ovo je bio treći poraz ‘kralja šljake’ na drugom grend slemu u sezoni, a dva mu je naneo Novak.

Prekinuta je serija Nadala, koji je osvajao titule od 2017. godine.

Đoković u međusobnim duelima sa ‘kraljem šljake’ vodi 30:28.

Imao je Đoković brejk šanse u uvodnom gemu, ali ih nije iskoristio. Usledila je dominacija Nadala, koji je ekspresno došao do 5:0. Nije imao Srbin do tog momenta pravi odgovor na igru rivala, a pravio je i više greški.

Međutim, počeo je Đoković da igra bolje u tom momentu, pa je vratio jedan brejk. Velika borba vodila se do kraja seta, ali je Nadal zadržao prednost i na kraju je iskoristio sedmu set loptu.

Fantastično je prvi teniser sveta igrao na početku drugog, pa je uz brejk poveo 2:0. Međutim, odmah potom je izgubio stečenu predenost i Nadal se vratio u igri. Na vrhunskom nivou bili su i jedan i drugi, udarali su snažno i precizno.

Do Novog brejka Novak je došao u šestom gemu. Usledila je još jedna epska borba u sedmom gemu, imao je Rafa tri šanse da vrati brejk, ali se izvukao Đoković.

Španac je priliku za brejk propustio i u devetom gemu. Đokoviću nije trebalo toliko šansi da iskoristi set loptu, realizovao je već prvu na svoj servis.

Nadal je na pauzi otišao do svlačionice, pošto se prethodno tokom seta konsultovao sa lekarom.

Treći set odigrali su na izuzetno visokom nivou. Igrao se vrhunski tenis. U dva navrata je Đoković imao po brejk prednosti, čak je i servirao za set na 5:4, ali je Nadal uspeo da izjednači. Potom je Španac u 12. gemu imao set loptu, međutim, nije odustajao ni Novak. Sačuvao je servis gem i izborio se za tajbrejk.

Tamo su odigrani neki nestvarni poeni. Srbin je posle jednog fantastičnog poena poveo 5:3. Potom je asom došao do set lopte, a onda i vođstva u setovima.

Na pauzi je prvi reket sveta otišao do svlačionice.

Četvrti set počeo je brejkom Nadala. Ipak, za sve u nastavku se pitao najbolji teniser sveta. Od 0:2 je vezao šest gemova i došao do velike pobede.