Kirjos izbacio Cicipasa u meču o kojem će se dugo pričati

Tenis 02. jul 202222:33 > 23:271 komentar
Nik Kirjos
Izvor: Justin Setterfield/Getty Images

Najavljivao se kao teniski „blokbaster“, a taj epitet je u potpunosti opravdao – vimbldonska publika prisustvovala je meču za pamćenje na kraju programa na „Terenu broj jedan“ u subotu. U „ludom“ duelu koji je obilovao kontroverzama Australijanac Nik Kirijos pobedio je Stefanosa Cicipasa sa 3-1 u setovima.

Po setovima bilo je 6:7 (2), 6:4, 6:3, 7:6 (7) posle više od tri časa tenisa (i svega ostalog) u Londonu. Naredni protivnik Kirjosu biće Amerikanac Brendon Nakašima, koji je izbacio Kolumbijca Danijela Galana Riverosa sa 3-0 u setovima.

*Rafa se razgoropadio, na kraju se raspravljao sa rivalom

U duelu sa Cicipasom nije bilo previše uvažavanja protivnika i prijateljske atmosfere. Posle izjednačenog prvog seta, u kojem je možda Kirjos igrao i bolje, došlo se do taj-brejka u kojem je Atinjanin iskoristio neke greške momka iz Kanbere i poveo sa 1-0.

Međutim, u drugom setu je sve „eksplodiralo“. Kada je u desetom gemu Kirjos napravio brejk vredan izjednačenja u setovima, Cicipas je udario lopticu, koja je odletela u publiku.

Usledili su brojni protesti Kirjosa sudiji, a tokom svije tirade Australijanac je govorio da želi da dođu supervizori, da želi promenu sudije, a spomenuo je i slučaj Novaka Đokovića sa US opena 2020. godine, kada je Srbin diskvalifikovan sa turnira zbog toga što je lopticom pogodio linijskog sudiju.

Meč se nastvio, a Cicipas je bivao sve nervozniji – u nekoliko navrata pokušavao je, a potom i uspevao, da lopticom pogodi protivnika. Treći set je odlučio Kirjosov brejk u četvrtom gemu, a Cicipas nije imao snage da pruži jači otpor Kirjosu u gemovima u kojima je početni udarac izvodio Australijanac.

I četvrti set je otišao u taj-brejk, a u njemu je posle velike borbe Kirjos iskoristio drugu meč-loptu za veliku pobedu. Posle meča nije bilo tradicionalnog rukovanja na mreži.

Teniser iz Kanbere će u narednoj rundi pokušati da izjednači najbolji rezultat karijere na grend slem turnirima – na Vimbldonu je 2014. igrao četvrtfinale, a do iste „stepenice“ stigao je i na US openu 2015.

Vimbldon možete da pratite na Sport Klubu uz SBB ukoliko još niste korisnik SBB usluga – put EON aplikacije uz EON Mini paket van SBB mreže preko bilo kog interneta u Srbiji. EON Mini dostupan je za 1.299 dinara, bez ugovorne obaves u narednih 30 dana.