Tročasovni spektakl pripao Noletu za polufinale Rima

Tenis 17. maj 201920:43 > 18. maj 2019 01:12
Julian Finney, Getty Images Sport

Prvi teniser sveta Novak Đoković obezbedio je plasman u polufinale mastersa u Rimu, pošto je posle preokreta savladao Argentinca Huana Martina del Potra 4:6, 7:6, 6:4.

Meč je trajao tačno tri sata i četiri minuta, što i nije neverovatno kada se ova dva sjajna igrača sastanu. Delpo je dobio prvi set najviše zahvaljujući tome što je u njemu propustio čak šest brejk prilika, a Argentinac iskoristio već drugu.

U drugom setu prvi teniser sveta pokazao je zašto je psihički svakako najjači igrač na Turu. Imao je šansu da kod 5:2 završi meč sa dve set lopte, nije iskoristio. Servirao je kod 5:3, nije ni to iskoristio. Zatim se u taj brejku suočio sa dve vezane meč lopte pošto je Del Potro imao 6:4, od čega prvu na svoj servis. Izdigao se iznad situacije, obe je spasio, vezao još dva poena i konačno došao do izjednačenja.

Treći set su odlučili četvrti i peti gem. U četvrtom je Đoković spasao tri vezane brejk lopte i na kraju odbranio servis. U petom je ukrotio veliku većinu sjajnih prvih servisa protivnika i na kraju došao do brejka, koji je trasirao put do pobede.

Novak Đoković će se u polufinalu sastati sa Dijegom Švarcmanom, a taj meč je predviđen da se igra u subotu od 20 časova uz direktan prenos na Sport Klubu 1.

Tok meča

Oba igrača za sada sigurno drže svoj servis. U prvim gemovima bilo je 30:30, ali u prva tri gema nije bilo niti brejk lopti. Međutim, već u četvrtom prvi do šanse da oduzme servis protivnik došao je Đoković. Imao je drugi servis, ali je loše napao iz riterna i posle forhend direktno u aut. Usledila je druga koju je zaradio posle fantastičnog loba, ali ni nju nije iskoristio. Del Potro je vezao tri poena i na kraju dobio gem i izjednačio na 2:2.

Imao je Đoković još brejk šansi, ovog puta pri 3:2. Međutim, ni to nije iskoristio. A kada se šanse ne iskoriste sledi kazna, i to u narednom gemu. Del Potro je iskoristio drugu brejk loptu i poveo 4:3. U narednom je potvrdio brejk, a Đoković dobio svoj gem i usledilo je serviranje Argentinca za set. Srbin je imao najozbiljniju šansu da vrati brejk, pošto je imao čak tri šanse za oduzimanje servisa, ali je Del Potro uvek nalazio ili izuzetan servis ili sjajan forhend. Kada je to preživeo, uspeo je da dođe do prve set lopte, koju je i iskoristio i poveo 1:0.

Odolevao je Delpo u prva svoja dva servis gema. Međutim, posle sedam neiskorišćenih brejk lopti Đoković je u šestom gemu, pri vođstvu 3:2 došao do dve vezane. Prvu je spasio Delpo sjajnim servisom, ali drugu, ukupno devetu, Novak je konačno iskoristio i poveo 4:2.

Ali Đoković nije uspeo da rutinski privede set kraju. Imao je jednu set loptu, pri rezultatu 5:2 na servis Del Potra, a kod 5:3 kada je servirao za izjednačenje u setovima užasan servis gem imao je Srbin. Došao je Del Potro do tri vezane brejk lopte i iskoristio drugu za smanjenje rezultata a 5:4, ali bez prednosti brejka. To vođstvo je anulirao, a kasnije izborio i taj brejk. Kao i čitav meč i on je bio pravi rolerkoster. Imao je prvo Nole mini brejk, a onda Del Potro vezane dve meč lopte, prvu na svoj servis. Međutim, Đoković ne samo da ih je spasao, već je osvojio još dva poena i došao do izjednačenja u setovima.

Kada Đoković i Del Potro igraju to mora da budu maratoni do poslednjih atoma snage. Tako je i bilo u petom gemu trećeg seta. Do tada su obojica uzela svoje servise, doduše Đoković je u četvrtom gemu spasao dve vezane lopte. U petom gemu Đoković je fenomenalno riternirao i konačno uzeo brejk i poveo 3:2 u odlučujućem setu.

Do kraja Đoković je ipak držao svoj servis, kao i Delpo, ali ta prednost brejka je presudila i na kraju dobio meč posle više od tri časa.