USO: Sjajni Puj izbacio Nadala

Tenis 05. sep 201601:35 > 01:37
Getty Images

Francuz Lukas Puj pobedom protiv Rafaela Nadala plasirao se u četvrtfinale US Opena i ostvario najveći uspeh u karijeri.

Dvadesetdvogodišnji Puj je dva puta vodio u setovima, Španac se nije predavao, da bi na kraju posle četiri časa i 10 minuta 25. igrač sveta uspeo da slavi sa 6:1, 2:6, 6:4, 3:6, 7:6 (6).

U borbi za plasman u polufinale sastaće se sa svojim zemljakom Gaelom Monfisom, koji je u tri seta bio bolji od Kipranina Markosa Bagdatisa sa 6:3, 6:2, 6:3.

Dvadesetdvogodišnji Francuz je lako, za samo pola časa igre, dobio prvi set, uz dva brejka, ali je Nadal u drugom odgovorio na gotovo identičan način.

U trećem setu Puj je oduzeo servis Špancu već u prvom gemu i do kraja ovog dela igre samo jednom, u četvrtom gemu, dopustio je rivalu da dođe u priliku da mu oduzme servis, ali Nadal nije uspeo.

U preostala dva seta viđena je sjajna i publika na „Artur Eš“ stadionu zaista je mogla da uživa. U četvrtom su viđena tri uzastopna brejka, dva puta je Španac oduzeo servis Puju, jednom Francuz svom rivalu, i Nadal je meč uveo u peti set.

Getty Images, Andy Lyons

Kada je 30-godišnji Španac već u prvom gemu odlučujućeg seta napravio novi brejk i sigurno održavao prednost u narednim gemovima činilo se da je pobeda na vrlo blizu. Međutim, Puj je smogao snage da izjednači na 4:4, potom i povede sa 5:4 i 6:5, ali se Nadal nije predavao. O putniku u četvrtfinale odlučivao je taj-brejk.

Nadal je poveo sa 1:0, ali je Puj vezao četiri poena, kasnije imao i tri vezane meč lopte (6:3), ali je Španac izjednačio, a potom i neverovatnom greškom rivalu poklonio još jednu meč loptu, koju je Francuz realizovao.

Nadal je i prošle godine poražen u 3. kolu US Opena, a u četvrtfinale nekog Gren slem turnira nije se plasirao od Rolan Garosa 2015.

Francuz je plasmanom u četvrto kolo ponovi rezultat sa ovogodišnjeg Vimbldona, što mu je najbolji plasman na Gren slem takmičenjima.

U preostalim mečevima osmine finala sastaju se Dominik Tim – Huan Martin del Porto, Ilja Marčenko – Stanislas Vavrinka, Kei Nišikori – Ivo Kralović i Grigor Dimitrov – Endi Marej.