4 sata drame: Beretini u taj brejku slomio špansko čudo!

Tenis 21. jan 202212:13 1 komentar
Matteo Berrettini
REUTERS / Peter van den Berg-USA TODAY Sports

Sedmi nosilac Mateo Beretini plasirao se u osminu finala Australijan opena, pošto je savladao 18-godišnjeg Karlosa Alkaraza sa 3-2, po setovima 6:2, 7:6 (7-3), 4:6, 2:6, 7:6 (10-5), za četiri sata i deset minuta igre.

Počeo je Alkaraz motivisano i u visokom intenzitetu, podsećalo je na njegov duel sa Cicipasom na US openu. Međutim, za razliku od tada, Beretini je izdržao početni udar, spasao četiri meč lopte i onda vezao čak sedam gemova od rezultata 1:2 u prvom setu.

Malo-pomalo, Španac je uspeo da se konsoliduje i da vrati brejk zaostatka u drugom setu. Ipak, u ranoj fazi taj brejka napravio je duplu grešku, posle koje je usledio izvanredan bekhend slajs Beretinija – dva mini brejka i do kraja 7-3 za Italijana.

Sve do devetog gema trećeg seta obojica su sigurno držali servis, a Beretini nije pokazivao znake popuštanja. Ipak, tada mu pada koncentracija i pravo niotkuda – Alkaraz pravi brejk i potom uzima set.

Karlos Alkaraz
Photo by Clive Brunskill/Getty Images

Tinejdžer iz Španije delovao je sveže i sa obnovljenom energijom i samopouzdanjem je napadao Beretinija – dva brejka u četvrtom setu, a pri tom je u samo jednom od gemova na svoj servis izgubio više od jednog poena.

U ranoj fazi petog seta Beretini je iskrenuo skočni zglob, ali srećom ne teže, mogao je brzo da nastavi meč. Obojica su imali po jednu brejk loptu – Alkaraz u trećem, Beretini u četvrtom gemu – ali su obojica hrabrom igrom uspevali da je spasu.

Potom su sigurno držali svoje servise, činilo se da ćemo sigurno gledati super taj brejk, ali u 12. gemu Alkaraz vezuje dve greške forhendom i Beretini dolazi do brejk lopte. Drugi servis, Italijan se izvlači na forhend i smešta loptu usred mreže. Ipak super taj brejk.

Obojica su bili izuzetno sigurni na svoj servis, a prvi mini brejk videli smo u desetom poenu, kada je u dužoj razmeni Beretini dočekao grešku Alkaraza forhendom – 6-4 za Italijana. Usledio je sjajan drop šot Alkaraza, a onda je imao priliku i da vrati mini brejk, samo da bi loše zahvatio loptu forhedom.

Ispostavilo se da je to bila poslednja prilika, usledio je odličan servis Beretinija, a zatim još dve greške Alkaraza za konačnih 10-5 u super taj brejku.

Beretinija sada čeka još jedan Španac, Pablo Karenjo Busta. On je pobedio Sebastijana Kordu u četiri seta, 6:4, 7:5, 6:7 (6-8), 6:3.

Beretini i Karenjo Busta dosad se nisu sastajali, a ko god da pobedi, ostvariće svoj najbolji rezultat u Melburnu, pošto ni jedan ni drugi još nisu igrali u četvrtfinalu.