Atletiko preživeo na Sorilji i došao do 11. titule!

Fudbal 22. maj 202120:20 0 komentara
Atletiko Madrid
Denis Doyle/Getty Images

Fudbaleri Atletiko Madrida prvaci su Španije posle sedam godina! „Jorgandžije“ su u poslednjem kolu La Lige kao gosti na stadionu „Hose Sorilja“ savladali Valjadolid rezultatom 2:1 (0:1) posle preokreta i na taj način iza sebe ostavili gradskog rivala Real.

Real Madrid je pred poslednje imao šanse da odbrani naslov prvaka, ali samo u slučaju da pobedi Viljareal, a da Atletiko ne pobedi Valjadolid u gostima. Real je slavio takođe posle preokreta, ali to nije bilo dovoljno da ekipa Zinedina Zidana dođe do naslova prvaka.

Ovo je 11. titula u istoriji za Atletiko, a druga otkad je na čelu kluba trener Dijego Simeone.

Po završetku sedam utakmica koje su se igrale od 18 časova poznato je i da iz lige ispadaju Eibar, Valjadolid i Ueska.

Od ranije je poznato da će u Ligu šampiona Atletiko, Real, Barselona i Sevilja, dok će u Ligu Evrope ići Real Sosijedad i Betis, koji je napravio neverovatan preokret protiv Selte. Učesnik Lige konferencije biće Viljareal.

Atletiko je tako došao do titule u sezoni u kojoj nijedan od tri najveća španska kluba nije briljirao – izabranici „Čola“ Simeonea uspeli su da održe prednost iz prvog dela sezone, uprkos čestim kiksevima u poslednjim rundama. Na njihovu sreću Real i Barselona su takođe imali velikih problema i nisu uspeli da dođu do naslova prvaka.

Ispred stadiona Valjadolida okupilo se više hiljada navijača Atletika koji su posle poslednjeg zvižduka sudije Sanćesa mogli da počnu sa velikim slavljem. Na stadionu zbog epidemioloških mera nije dozvoljeno prisustvo publike.

Valjadolid je poveo u 17. minutu preko Oskara Plana, ali Atletiko nije očajavao. Preokret je stigao u nastavku i to u samo deset minuta. U 57. Anhel Korea je postigao izuzetno važan pogodak posle driblinga i preciznog udarca. Deset minuta kasnije svoj 21. gol u sezoni postigao je Luis Suarez i, ispostaviće se, doneo titulu „Jorgandžijama“.

Real Madrid je takođe slavio sa 2:1 posle preokreta, protiv Viljareala, u svom meču 38. kola. Viljareal je vodio od 20. minuta golom Pina. Ipak, „kraljevski klub“ dolazo do preokreta u samom finišu – golove su za tim Zinedina Zidana postigli Karim Benzema u 87. i Luka Modrić u 90+2. minutu. Real je sezonu završio sa 84 boda, dva manje od Atletika.

Barselona je u gostima pobedila Eibar sa 1:0 golom Antoana Grizmana u 81. minutu. U timu nije bilo Lionela Mesija, za kojeg sve ponovo sve češće priča da bi mogao da napusti Kamp Nou.

Elće je kod kuće slavio sa 2:0 protiv Atletik Bilbaoa i junački uspeo da opstane u ligi sa dve pobede u poslednja dva kola. Golove za Elće postigli su Boje i Guti.

Ispali su Ueska i Valjadolid, a ranije se već znalo da će u Segundu i Eibar. Ueska je remizirala sa Valensijom bez golova.

Real Sosijedad, koji će igrati Ligu Evrope, pobedio je kao gost Osasunu 1:0 autogolom Huana Peresa u 86. minutu.

Betis je do LE došao sjajnim preokretom u Vigu protiv Selte – bilo je 3:2 (0:1) za zeleno-bele. Vodio je domaćin u Galiciji 2:0 golovima Aspasa i Mendesa, ali su tada u periodu od 20 minuta pogocima preokrenuli Iglesijas iz penala, Fekir i Ruiz.

Mečeve ste mogli da gledate u direktnim prenosima na kanalima Sport kluba, a TOK UTAKMICA u tekstualnoj formi na sajtu Sport kluba.