Zlato ide u Keniju, šesto mesto za Amela Tuku

Ostali sportovi 04. avg. 202114:49 > 14:55
Emanuel Korin
Izvor: Photo by Ryan Pierse/Getty Images

Kenijac Emanuel Korir u vremenu 1:45.06 osvojio je zlato na 800 metara na Olimpijskim igrama u Tokiju, dok je Amel Tuka završio na šestoj poziciji.

Korir ima 26 godina, a ovo mu prva olimpijska medalja, dok je na Šampionatu Afrike 2018. godine u Asabi bio drugi. To je prvo zlato za Keniju u Tokiju.

Ferguson Čerijot Rotič, takođe Kenijac koji je bio bronzani na Svetskom prvenstvu u Dohi, sada je zauzeo drugo mesto u vremenu 1:45.23.

Treće mesto i bronzana medalja pripali su Poljaku Patriku Dobeku, zlatnom sa ovogodišnjeg dvoranskog Evropskog prvenstva u Torunju, koji je deonicu pretrčao za 1:45.39.

Svetski rekorder je Dejvid Rudiša, koji je u Londonu 2012. godine istrčao 800 metara u vremenu 1:40.91.

Tuka je taktički loše isplanirao trku, iako se mislilo da će njemu odgovarati nešto sporija trka. Bio je osmi na 800 metara, kasno je ubrzao i na kraju je završio kao šesti.

Tokom trke, Tuka je povredio kvadriceps – dobio je udarac sprintericom u mišić, a srećom, povreda nije teže prirode.

Četvrti je bio Piter Bol iz Australije u vremenu 1:45.92, a peti Adrijan Ben iz Španije (1:45.96).

Iza Tuke su završili Gabrijel Tual iz Francuske, Najdžel Amos iz Botsvane i Klejton Marfi iz SAD, bronzani iz Rio de Žaneira.