Senzacionalna Srbija u polufinalu LN, SAD skinute sa trona

Ostali sportovi 13. jul 202219:554 komentara
Izvor: FIVB

Srpkinje posle pet setova savladale apsolutnog favorita, selekciju SAD-a, koju su skinule sa trona. U polufinalu Srbija će za rivala imati Brazil.

Srbija je u polufinalu Lige nacija! Izabranice Danijelea Santarelija slavile su u četvrtfinalu u Ankari protiv selekcije SAD-a, trenutno najbolje na FIVB rang listi i olimpijskog šampiona sa 3:2 (29:27, 25:23, 20:25, 20:25, 15:13).

Prvi set je bio izuzetno uzbudljiv. Prvu osetniju razliku napravile su Srpkinje koje su povele sa 16:13. Ipak, Amerikanke su stgile brzo do izjednačenja (20:20), pa prve set lopte (24:23).

Spasile su se tada Stantarelijeve izabranice, a potom su iskoristile petu set loptu – 29:27. Ispostavilo se da je to bio jedan od ključnih momenata meča.

U drugom periodu je ponovo bilo uzbudljivo, ali ne kao u prvom. Činilo se da će Srbija lakše duplirati prednost, posebno kad je povela sa 23:18. Nisu se Amerikanke predavale, prišle su na poen minusa (23:22).

Ključni detalj ovog seta dogodio se upravo pri tom rezultatu, kad je sudija svirao poen za izjednačenje, ali je posle čelendža odluka preinačena, s obzirom da je lopta dirala blok posle napada Ane Bjelice (24:22).

Imala je ista igračica i kontru pri prvoj set lopti, ali je “uhvaćena” (24:23). Srećom, Amerikanke su tada načinile netipičnu grešku, na drugoj set lopti Srbije odservirala je njihova igračica u mrežu – 25:23.

Ipak, nije to bio realan odnos snaga, Amerikanke su bile apsolutno dominantne u trećem setu, u kojem su napravile veliku razliku, a potom ipak mirno provele ovaj period igre kraju – 25:20.

Slično je bilo u četvrtom setu, SAD su povele sa 20:15, ponajviše zahvaljujući i brojnim greškama na prijemu i u napadu Srpkinja. Ni ovoga puta završnica nije bila uzbudljiva – 25:, za izjednačenje u setovima.

Povele su Amerikanke sa 2:0, ali je usledila fantastična serija Srpkinja na servise Sare Lozo, pa je trener protivničkog tima morao da zatraži tajm-aut (5:2). Zabeležila je Lozo potom i as za 6:2, bilo je nedugo potom i 8:4. SAD su se vratile na dva poena minusa (8:6), ali je Lozo u kontri vratila „plus četiri“ (11:7).

Bjelica je novim uspešnim napadom donela i ogromnih 13:8, ali je potom Lozo ispucala kontru u aut (13:9). Odmah potom Bjelica je izblokirana, pa je Lozo pogrešila, Santareli je morao da zatraži tajm-aut (13:11). Prišle su Amerikanke i na poen minusa (13:12), ali je potom Lozo prošla vrlo tešku loptu za dve meč lopte (14:12). Prvu nije iskoristila Srbija, iako je Aleksić imala kontru, izblokirana je, drugu jeste posle greške Robinson (15:13).

Srbija će u polufinalu igrati protiv Brazila, koji je u prvom četvrtfinalu bio bolji od Japana – 3:1 (29:27, 28:26, 20:25, 25:14). Prednjačila je Gabrijela Braga sa 23 poena, Nasimento je imala 20, a Bergman 17. U poraženom timu istakle su se Hajaši sa 16 i Koga sa 14 poena.

Polufinalni susreti su 16. jula. Prethodno, u četvrtak će biti odigrana preostala dva četvrtfinala, u kojima se sastaju domaćin Turska i Tajland, odnosno Italija i Kina.