Došao je kraj – Hiršer završio karijeru!

Alain Grosclaude/Agence Zoom/Getty Images

Jedan od najboljih skijaša svih vremena Marsel Hiršer objavio je povlačenje u 31. godini, a kao razlog je naveo da želi da se posveti porodici.

Hiršer je na kraju prošle sezone najavio da nije siguran da li će se vratiti na sneg i braniti titulu u Svetskom kupu, a pre nekoliko meseci je rekao da su šanse da će nastaviti karijeru 50/50.

Mediji u njegovoj domovini su danima najavljivali da će objaviti kraj karijere, a to je učinio u Salcburgu u sredu.

Hiršer je tokom trofejne karijere ostao upamćen po prepoznatljivom stilu u tehničkim disciplinama, koje su mu bile specijalnost. Zahvaljujući tome što je bio nezaustavljiv u slalomu i veleslalomu došao je do najvećih uspeha, pošto je učestvovao tek u nekoliko trka u superveleslalomu i kombinaciji poslednjih godina.

Austrijski skijaš iza sebe ima neverovatnu karijeru tokom je osvojio sve što se osvojiti može. Rekorder je po broju Kristalnih globusa – ima ih osam, pošto je bio nezaustavljiv u Svetskom kupu od sezone 2011/12. U elitnom takmičenju je ostvario 67 pobeda, po čemu je treći najbolji u istoriji, iza Šveđanina Ingemara Stenmarka sa 86 i američke skijašice Lindzi Von, koja je tokom karijere 82 puta stajala na najvišem stepeniku pobedničkog postolja. Austrijanac ima 71 podijum u Svetskom kupu.

Na Olimpijskim igrama je osvojio dva zlata i jedno srebro. Najsjajnije odličje je čekao do Igara u Pjongčangu, kada je prvo trijumfovao u kombinaciji, a zatim i veleslalomu. Pored toga ima i srebro sa Igara u Sočiju četiri godine ranije u slalomu, svojoj glavnoj disciplini. Što se tiče Svetskih prvenstava, na njima je osvojio pet individualnih zlata, tri u slalomu i po jedno u kombinaciji i veleslalomu, a dva puta je slavio sa timom Austrije. Takođe je osvojio i četiri srebra.