Italija na OI, Srbija čeka januar

fivb.org

Odbojkaši Srbije nisu uspeli da se plasiraju na Olimpijske igre na interkontinentalnom kvalifikacionom turniru u Bariju. U odlučujućem meču bolji od izabranika Nikole Grbića bili su Italijani koji su slavili sa 3:0 (25:16, 25:19, 25:19).

Orlovi će drugu šansu imati na kontinentalnim kvalifikacijama u januaru, na kojima će imati težak posao protiv Francuza, Slovenaca, Bugara…

Loše su počeli meč Orlovi. Nikako nisu mogli srpski odbojkaši da prođu u napadu. Do kraja nisu Grbićevi puleni mogli da uhvate ritam. Ni u jednom segmentu nisu bili na očekivanom nivou, pa nisu imali šta da traže protiv raspoložene Italije.

Sigurniji blok imali su Azuri, bolji su bili na servisu i manje su grešili. Čak i kada su imali prilike da preuzmu inicijativu, nisu ih koristili srpski odbojkaši.

Dugo nije Grbić uspevao da nađe sastav koji bi se suprotstavio raspoloženom rivalu. Na terenu su se za tri seta našli gotovo svi srpski odbojkaši, izuzev Okolića i Majstorovića.

Koliko se srpski tim mučio u napadu govori i činjenica da nijedan igrač nije imao dvocifren učinak. Najefikasniji su bili Marko Ivović i Srećko Lisinac sa osam poena.

Italijane je do Tokija predvodio Ivan Zajcev sa 16 poena, dok je Osmani Huantorena stao na 13.

Srbiju čeka sada Evropsko prvenstvo, a onda u januaru druga šansa za plasman na OI. Podsećamo, Orlovi nisu učestvovali na prethodnim Igrama u Riju.

Tok meča pratite na našem sajtu.

Loše je meč počela Srbija. Od starta su Italijani preuzeli inicijativu, sasvim su zatvorili napade srpskog tima, pa su bez problema stigli do 8:2. Nisu Orlovi uspevali da nađu prolaz pored rivala. O tome svedoči i podatak da je Italija prvi set završila sa četiri bloka, dok Srbija nije imala nijedan. S druge strane raspoloženi su bili i Huantorena i Zajcev, u završnici je zablistao Đaneli, pa su Azuri vrlo lako došli do prednosti – 25:16.

U drugom setu vodila se ravnopravnija borba. Poslao je Grbić na teren Luburića, ostao je u igri i Podraščanin… Ipak, prednjačila je i dalje Srbija u greškama, pa su Italijani konstatno bili u prednosti. Iako ni Azuri nisu bili na nivou iz prvog seta, držali su situaciju pod kontrolom. Imali su Orlovi nekoliko šansi da sustignu rivala, prilazili su nekoliko puta na poen zaostatka. Ipak, Zajcev i Đaneli su bili na visini zadatka, pa su domaći udvostručili prednost u setovima – 25:19.

I dalje je tražio Grbić dobitnu kombinaciju kada je počeo treći set. Na terenu se umesto Ivovića našao Petrić, a brzo je i Batak zamenio Jovovića. U igri se vratio i Atanasijević. Dalo je sve to rezultata, pa je Srbija sa prednošću otišla na prvi tehnički tajm-aut (8:6). Ipak, nije bilo rešenja za Huantorenu i Zajceva. Bilo je nade kada je Atanasijević odservirao dva asa za 14:14, ali su se brzo vratili Italijani. Blokovi na Lisincu i Kovačeviću, doneli su domaćima prednost od 20:17. Sigurno su potom Italijani došli i do 25:19.