Remsi prejaki za Kauboje, Mahoums i Čifsi za istoriju

Donald Miralle/Getty Images

Los Anđeles Remsi plasirali su se u finale Nacionalne fudbalske konferencije, pošto su u divizijskoj rundi savladali Dalas Kaubojse 30:22. Kanzas Siti Čifsi ušli su u finale AFC pobedom nad Indijanapolis Koltsima.

Gosti su odlično krenuli, prvi stigli do tačdauna preko Amarija Kupera i vodili 7:3. Međutim, onda kao da su se domaći razljutili i usledio je veliki preokret. Remsi su gospodarili terenom i preko Si Džej Andersona i Gurlija postigli dva tačdauna, za ukupnu seriju 17:0 u drugoj četvrtini i preokrenuli na 20:7. Na startu drugog poluvremena povisili su na 23:7, a onda je usledio lep tačdaun Ezekijela Eliota i konverzija za dva poena Amarija Kupera i ponovo unošenje neizvesnosti – 23:15. Ipak, do kraja Si Džej Anderson drugim tačdaunom obezbeđuje trijumf Remsima, a Preskot je na drugoj strani uspeo samo da ublaži i postavi konačan rezultat.

Ovo je Remsima prvi plasman u konferencijsko finale posle 17 godina kada su došli do Superboula a tamo izgubili od Nju Ingland Petriotsa i čekaju pobednika meča Nju Orleans – Filadelfija, koji je na programu u nedelju od 22:40 uz direktan prenos na Sport Klub 3.

Kanzas Siti Čifsi prvi su finalisti Američke fudbalske konferencije, pošto su u divizijskoj rundi savladali Indijanapolis Koltse 31:13.

Goste iz Indijanapolisa dočekalo je izuzetno hladno vreme i sneg na Erouhedu, koji se ipak nije zadržao na terenu zahvaljujući grejačima. Ipak, ni tako relativno povoljni uslovi nisu pomogli Koltsima da savladaju još jednog favorita u ovogodišnjem plej-ofu. Domaćin je prevashodno bio dominantan u odbrani. Nisu dozvolili protivniku prvi daun sve do drugog poluvremena, a napad Indijanapolisa postigao je poene tek u poslednjoj četvrtini. Pre toga specijalci su posle blokiranog panta stigli do tačdauna i smanjili na 17:7, ali realno nijednog trenutka nisu uspeli da ugroze pobedu jednog od najvećih favorita za titulu.

Sa druge strane atomski napad Kanzas Sitija, koji je u prvom poluvremenu sa 24 poena praktično već tada rešio meč, predvodio je Patrik Mahoums, koji je prebacio 278 jardi i istrčao tačdaun. Odličan je bio Demijen Vilijams sa 129 istrčanih jardi i tačdaunom, kao i Trevis Kelsi sa 108 uhvaćenih jardi. Na drugoj strani Endru Lak je bacio 162 jarda uz pas za tačdaun, ali je do finiša poluvremena bio sveden na svega 21 jard.

Ovo je Kanzas Sitiju prva pobeda u plej-ofu kod kuće posle 25 godina. Ujedno tada su poslednji put igrali konferencijsko finale i izgubili od Bafalo Bilsa, ali na strani. Za razliku od te 1994. sada će biti domaćini AFC finala, a protivnik će im biti pobednik meča Nju Ingland – L. A. Čardžers, koji se igra u nedelju od 19 časova uz direktan prenos na Sport Klubu 3.