SK Analiza: Da li Anja može da nasledi Hosu?

Ostali sportovi 13. avg 201622:58 > 23:02
Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Svake Olimpijske igre su priča za sebe. Svake Olimpijske igre donesu junake koji nikada ne umiru. Ostalo je još dosta do kraja Olimpijskih igara u Brazilu, ali Mađarica Katinka Hosu istakla je ozbiljnu kandidaturu da bude heroina okršaja u Riju. Čak i da se to ne desi, Katinka nikada neće zaboraviti Brazil.

Devojka, koja se od malena bavi plivanjem, osvojila je sve što se može osvojiti. Pet puta je bila šampion planete (u Rimu, dva puta u Barseloni, dva puta u Kazanju), osvojila je četiri bronzane medalje na prethodno spomenutim šampionatima planete. Na šampionatima planete u malim bazenima osvojila je šest zlatnih, pet srebrnih i dve bronzane medalje. Na Evropskim šampionatima ima 13 zlatnih medalja, pet srebrnih i dve bronzane. Kada su takmičenja u malim bazenima u pitanju, Hosu ima 10 zlata, četiri srebra i dve bronze.

Zvuči neverovatno, ali je istinito. Hosu nikada u karijeri nije osvojila zlato na Olimpijskim igrama. Nikada do Brazila, gde je pokazala da je u kategoriji dama u disciplini 200 i 400 metara mešovito neprikosnovena na planeti. Hosu pliva i na 50, 100 i 200 metara leđnim stilom.

U Brazilu je pokazala moć i klasu. Osvojila je tri zlatne medalje i jednu srebrnu. Slavila je na 100 metara leđnim stilom, 200 metara mešovitim stilom  i 400 metara mešovitim stilom. Srebro je uzela na 200 metara leđnim stilom. U poslednje dve konkurencije zajedno sa Hosu za što bolji plasman borila se devojka iz Srbije Anja Crvevar. Ima 16 godina, aktuelan je šampion Evrope u konkurenciji za juniorke. Na 400 metara je bila 20-ta, na 200 metara mešovitim stilom osvojila je 27 mesto. Mnogi, koji prate plivanje smatraju da bi Anja, ukoliko nastavi u ritmu u kojem se za sada razvija, mogla da bude naslednica legendarne Katinke Hosu.