Felps se zalaže za više doping kontrola među plivačima

Ostali sportovi 12. avg 201613:20 > 13:22
Reuters

Dvadesettroje američkih plivača, među kojima su i najbolji pojedinci Majkl Felps i Rajan Lokti, u decembru su poslali pismo Međunarodnoj plivačkoj federaciji (FINA) u kojoj su zatražili brojnije i češće doping kontrole plivača širom sveta.

Ne kritikuju samo plivači FINA da ne polaže mnogo na borbu protiv dopinga, a zahtev američkih plivača prihvaćen je u januaru ove godine.

Plan je da svi plivači koji završe među deset najboljih u svojim trkama budu testirani tokom Olimpijskih igara na svim plivačkim događajima (ukupno ih je 34).

Američki plivači su u svom zahtevu upućenom FINA tražili su i da svi plivači budu testirani najmanje šest puta tokom takmičenja koja su prethodila Igrama, a testovi bi trebalo da uključuju uzimanje uzoraka i krvi i urina.

U pismu se između ostalog navodi:

„Od Svetske anti doping agencije saznali smo da je Rusija podržavala sistematski doping i u drugim sportovima, ne samo atletici, uključujući i plivače. Takođe, upoznati smo i sa činjenicom da su neki od najboljih plivača iz druguih zemalja koje imaju sistemski problem sa dopingom koristili nedozvoljene supstance. Plivačima širom sveta koji se zalažu za čist sport, nema važnije stvari i FINA ima sve razloge da svoj novac troši na doping testove“.

Pismo su potpisali: Majkl Felps, Rajan Lokti, Misi Frenklin, Kamil Adams, Nejtan Adrijan, Majkl Čadvik, Tajler Kleri, Kevin Kords, Konor Dvajer, Met Grejvs, Džesika Hardi, Čejs Kalis, Kejtlin Leverenz, Simon Manuel, Keti Meli, Kodi Miler, Lia Nil, Dejvid Nolan, Alison Šmit, Džoš Šnajder, Tom Šilds, Ostin Surhof i Kelsi Vorel.

Plivačka takmičenja donekle su u Riju ukaljana nezdravim rivalstvom između plivača posebno nakon što su ruski takmičari prvo suspendovani, pa vraćeni na Igre. Njih sedmoro dobilo je dozvolu da se takmiči što je dovelo do nekoliko žalbi njihovih rivala.

Amerikanka Lili King i Britanka Kloe Tuton žalile su se zbog učešća Julije Efimove koja je 2013. bila suspendovana zbog zloupotrebe anaboličkih steroida. Australijanac Mak Horton, šampion na 400 metara slobodno, nazvao je kineskog takmičara Sun Janga „prevarantskim ološem“ jer je Kinez 2014. bio suspendovan na tri meseca kada mu e u krvi pronađena nedozvoljena supstanca.

Cela priča oko američkog insistiranja na pojačanim doping kontrolama izašla je na videlo kada je Kineskinja Čen Ksinji pala na doping testu jer je bila pozitivna na diuretik hidrohlortizon u nedelju, nakon što je u trci na 100 metara leptir stilom osvojila četvrto mesto.