Moto GP 02. maj. 202115:02 > 16:211 komentar
Džek Miler
Izvor: Ducati Motor Holding SpA

Vozač Dukatija Džek Miler trijumfovao je na Velikoj nagradi Španije, četvrtoj trci ovogodišnjeg Moto GP šampionata.

Australijanac je u Heresu došao do prve pobede posle skoro pet godina, druge u kraljevskoj klasi, a osme u karijeri. Ujedno je Dukatiju doneo prvi trijumf u Andaluziji od 2006. godine, kada se na najvišem stepeniku pobedničkog postolja našao Loris Kapirosi.

Da italijanski tim ima dvostruki razlog za slavlje postarao se Milerov timski kolega Frančesko Banjaja, koji je zauzeo drugo mesto, sa nešto manje od dve sekunde zaostatka. Na najnižem stepeniku pobedničkog postolja našao se vozač Petronas Jamahe Franko Morbideli, koji je bio šest desetinki iza svog sunarodnika.

Pored Milerove pobede, trku na stazi koja nosi ime po Anhelu Nijetu obeležio je potpuni krah Fabija Kvartarara na Jamahi. Australijanac je bio taj koji je poveo od starta, da bi ga Kvartararo pretekao na kraju četvrtog kruga. Iako je Francuz držao sigurno vođstvo, desetak krugova pre kraja je počeo da gubi vreme, što je Miler iskoristio da ga sustigne i pretekne za vođstvo. Od tog trenutka Kvartararo je nastavio da pada u poretku i na kraju je zauzeo 13. mesto.

Borba za preostala mesta na podijumu je završena još u ranoj vazi trke, kada je Banjaja pretekao Morbidelija, a njih dvojica su tada već bili dve sekunde iza Milera. Najbolji među ostalima bio je vozač LCR Honde Takaki Nakagami, koji je tako ponovio plasman karijere, ispred branioca titule Đoana Mira, Aleša Espargara na Apriliji i vozača Jamahe Maverika Vinjalesa. Osmi je bio Žoan Zarko na privatnom Dukatiju ekipe Pramak, a među prvih 10 našli su se vozači Repsol Honde Mark Markes i Pol Espargaro.

Ispred Kvartarara bili su i vozač KTM rejsinga Migel Oliveira i test vozač Honde Štefan Bradl, koji je dobio specijalnu pozivnicu. Osvajače bodova kompletirao je dvojac Teh3 KTM tima Danilo Petruči i Iker Lekuona.

Devetostruki svetski šampion Valentino Rosi imao je još jednu trku za zaborav, pošto je zauzeo 17. mesto, iza svog brata Luke Marinija. Van staze završila su četvorica vozača, između ostalih i Aleks Rins na Suzukiju.

Zahvaljujući takvom raspletu Banjaja je preuzeo vođstvo u generalnom plasmanu sa 66 bodova, dva manje ima Kvartararo, dok je treći Vinjales sa 50.

Naredna trka Moto GP šampionata vozi se za Veliku nagradu Francuske u Le Manu 16. maja.