Pedrosa nezaustavljiv u Heresu, Lorenco na podijumu!

Moto GP 07. maj 201714:48 > 14:50
Dan Istitene/Getty Images

Vozač Repsol Honde Dani Pedrosa trijumfovao je na četvrtoj trci ovogodišnjeg Moto GP šampionata, Velikoj nagradi Španije, koja je bila 3.000 u istoriji Svetskog šampionata u motociklizmu.

Pedrosa je do pobede, svoje 53. u karijeri, došao posle vođstva od starta do cilja i tako se postarao da 12. godinu zaredom u najjačoj kategoriji upiše barem jedan trijumf.

Drugo mesto zauzeo je Pedrosin timski kolega Mark Markes, dok se na trećem stepeniku pobedničkog postolja našao Horhe Lorenco na Dukatiju.

Pedrosa je u subotu ostvario prvu pol poziciju od trke u Maleziji 2015. godine, a dan kasnije je bio nezaustavljiv na stazi na kojoj je prethodno slavio tri puta. Iza njega je vođena velika borba, a kao kandidati od početka trke istakli su se Markes, Lorenco i Žoan Zarko na Jamahi ekipe Teh 3.

Branilac titule je osim kratkog perioda kada ga je Zarko pretekao u prvom delu trke bio sve vreme uz svog timskog kolegu, kojeg nije uspeo da ugrozi. Lorenco je bio sjajan u drugom delu trke i zasluženo je upisao svoj prvi podijum od prelaska u Dukati između dve sezone.

Zarko je morao da se zadovolji četvrtim mestom, svojim najboljim plasmanom u najjačoj kategoriji, i bio je najbolji među vozačima Jamahe. Maverik Vinjales i Valentino Rosi imali su izuzetno tešku trku tokom koje nijednog trenutka nisu uspeli da se bore pri samom vrhu. Vinjales je na kraju zauzeo šesto mesto, dok je Rosi bio četiri pozicije dalje.

Između Zarka i Vinjalesa našao se Doviciozo, a mladog Španca pratili su Danilo Petruči na Pramak Dukatiju i drugi vozač Jamahe Teh 3 Jonas Folger. Među najboljom desetoricom našli su se Aleš Espargaro na Apriliji i Rosi, a bodove su osvojili i Skot Reding, Ektor Barbera, Loris Baz, Bredli Smit i Karel Abraham.

Pored dominacije Pedrose i izuzetno loše trke za vozače Jamahe, Veliku nagradu Španije obeležio je i incident između vozača Mark VDS rejsinga Džejka Milera i Alvara Bautiste na Apriliji. Španac je izgurao pobednika prošlogodišnje trke u Asenu sa staze, da bi australijski motociklista potom u besu odgurnuo svog rivala i šutnuo njegov motor. Miler se zbog toga našao pod istragom i kažnjen je sa 1.000 evra.

Uprkos lošem rezultatu, Rosi je ostao na čelu generalnog plasmana sa 62 boda, Vinjales ima dva manje, dok je Markes treći sa 58.

Ovogodišnji Moto GP šampionat nastavlja se Velikom nagradom Francuske u Le Manu 21. maja.