Zvezda nije mogla protiv Tavaresa, Real ubedljivo slavio

Košarka 10. jan 202320:49 0 komentara
TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ

Dok je imala snage i igrača spremnih da se suprotstave Realu, Zvezda bila u igi, ali su Madriđani zasluženo i ubedljivo slavili u hali „Aleksandar Nikolić“ - 59:79 (16:25, 18:13, 17:19, 8:22).

Fantastični Tavares pod svojim u protivničkom reketu, odsustvo povređenog Hasana Martina i Bena Bentila koji je neposredno pred meč protiv Reala dobio temperaturu, činjenica da se crveno-beli nisu snašli na početku meča u dupke punoj hali „Aleksandar Nikolić“, sve su to faktori koji su uslovili da Madriđani steknu razliku – 10:5. Do tog momenta gorostas iz Reala Tavares ubacio je već sedam poena.

Znao je Ivanović šta mu je činiti, sa klupe je podigao trenutno najboljeg igrača kojeg ima na raspolaganju, Nemanju Nedovića. Najboljeg, s obzirom na to da je Luka Vildosa i dalje povređen, a da Fakundo Kampaco još uvek nije stekao pravo da zaigra u Evroligi u crveno-belom dresu.

I upravo je Nedović pokrenuo svoj tim, ubacio je jednu, pa drugu trojku, potom i dva slobodna bacanja, a domaći su prišli na poen zaostatka – 13:14. Naravno, i Real ima fantastične igrače na klupi, pa je i njihov trener znao kako da odgovori.

Na dva minuta do kraja prve četvrtine Zvezda je imala samo dva poena minusa (14:16), ali je potom usledilo nekoliko izuzeto loših poteza, dva očajna Holanda, a Madriđani su uz odličnu rolu Vilijams-Gosa i Muse, kao i trojku iz ćoška Kornelija stigli do velikih devet poena prednosti – 16:25.

Trebalo je vremena Crvenoj zvezdi i na startu druge četvrtine da uhvati ritam, a to je španski tim obilato koristio. U ovom kvartalu viđene su i dve neverovatne sudijske greške, na štetu crveno-belih, prva kad je Gos u napadu faulirao Nedovića, ali ni posle čelendža Ivanovića ta greška nije ispravljena.

Druga, kad je Lazareviću sviran očigledan faul, poslednji do ulaska Zvezde u bonus, ali je potom priznat koš Jabuselea. Između ta dva momenta, Real je stekao i najveću razliku, poenima Muse imali su „plus 13“, posle 13 minuta igre – 17:30.

Ali, Delije nisu posustajale niti jednog trenutka, kao ni njihovi ljubimci. Iako sa prilično skraćenom rotacijom, Ivanović je umeo da pronađe rešenje, ovoga puta džoker je bio baš nekadašnji centar Reala Ognjen Kuzmić, koji je ubacio četiri poena, uhvatio i dva skoka.

To je održalo crveno-bele u igri, a posle još dve vezane trojke Nedovića jasno je bilo da se Zvezda vraća u igru (27:34). Pokušao je to tajm-autom da prekine trener Reala, ali je do kraja poluvremena proradio i MVP prethodnog kola Evrolige, Filip Petrušev, koji je najpre ubacio trojku, potom i „dugu dvojku“, kojom je svoj tim primakao na četiri poena minusa – 34:38.

Početak treće četvrtine za Zvezdu je bio kao iz snova. Granitna odbrana, pametna rešenja u napadu, četiri poena Petruševa, po dva Nedovića i Dobrića, doneli su vođstvo crveno-belima, prvo na meču – 42:38. Tek posle četiri minuta drugog poluvremena real je ubacio poene, ali je to bila trojka Kornelija – 42:41.

Nisu se domaći na to obazirali, pa je uz odličnu rolu Kuzmića i drugu trojku Petruševa Zvezda stigla i do najveće prednosti – 47:42. Brzo je i Real uzvratio, uz trojku Muse i poene fantastičnog Tavaresa, ali to je tek značilo početak velike borbe – 47:47.

I upravo je div sa Zelenortskih ostrva bio prevaga, dominirao je u finišu treće četvrtine u kojoj je Real u jednom momentu imao i osam poena prednosti. Sve što su njegovi saigrači promašivali, a bilo je toga prilično, kupio bi i popravljao pod košem Zvezde. Uz zvuk sirene, Dobrić je pogodio za „minus šest“ (51:57).

Očajno je Zvezda počela poslednju četvrtinu, bila je bez ideje u prva napada, najpre je Petrušev šutirao iz očaja, potom je Marković „prodao“ loptu. Na drugoj strani, Rodrigez je lako ubacio poene preko Holanda, potom i Holand za dvocifrenu prednost Madriđana (51:61).

Nisu se gosti na tome zaustavili, pa je Tavares ubacio „dva plus jedan“, a Real je na nešto više od sedam minuta pre kraja ponovo imao maksimalnih 13 poena prednosti. Potom je poene ubacio i Kornelije za prestanak bilo kakve drame u hali „Aleksandar Nikolić“ (51:67). Crvena zvezda je sada na 9-9, a šansu za novi trijumf imaće već za dva dana, na istom mestu, kad joj u goste stiže Monako Saše Obradovića.