Zenit šokirao Barselonu u prvom meču četvrtfinala Evrolige

Košarka 21. apr 202123:15 2 komentara
Zenit, Barselona
Rodolfo Molina/Euroleague Basketball via Getty Images

Košarkaši Zenita napravili su brejk i u prvoj utakmici četvrtfinala Evrolige u Blaugrani pobedili najbolji tim ligaškog dela Barselonu rezultatom 76:74.

Drugi meč na programu je u petak takođe u katalonskoj prestonici.

Ključne poene postigao je nekadašnji igrač Barselone Kevin Pengos deset sekundi pre kraja, a važnu trojku nešto ranije upisao je Kej Si Rivers.

Gosti iz Sankt Peterburga sjajno su odigrali drugu četvrtinu i u potpunosti su uštopovali ekupu Šarunasa Jasikevičijusa. Ruski tim je taj deo meča dobio 27:13 i na odmor je otišao sa značajnim plusom – 48:34.

Barselona se serijom 13:2 u 27. minutu približila Zenitu na samo dva poena zaostatka (51:53), ali iskusni gosti predvođeni nekadašnjim trofejnim trenerom Katalonaca Ćavijem Paskvalom imali su odgovor na sve zamisli španske ekipe.

Zenit je serijom 6:0 odbio nalet domaćeg tima (59:51) i u poslednju četvrtinu ušao je sa sedam poena prednosti – 61:54.

Brendon Dejvis je 69 sekundi pre kraja pogodio jedno od dva slobodna bacanja i posle mnogo vremena svom timu doneo prednost (72:71), međutim, Rivers je u sledećem napadu postigao trojku preko ruke i trasirao timu iz Sankt Peterburga put do trijumfa.

Dejvis je 32 sekunde pre kraja zakucao za 74:74, a odgovornost na drugoj strani preuzeo je sjajni Pengos koji je hladnokrvno, posle prodora, levom rukom poslao loptu u koš. Barselona je posle tajm-auta imala deset sekundi da dođe do produžetka ili pobede, ali Kori Higins nije pogodio šut za tri poena. Sve je bilo gotovo, tako da promašeni penali Tarika Bleka nisu uticali na konačan ishod.

Pengos je bio najefikasniji sa 19 poena (3/3 za dva, 4/6 za tri), uz 3 skoka i 9 asistencija, Vil Tomas je zabeležio 12, Rivers 11, a Ostin Holins 8.

U poraženoj ekipi Dejvis je imao 18 poena i 9 skokova, Higins 15 i 6 asistencija, Kajl Kjurik 12, Nikola Mirotić 10, a Pau Gasol 3 poena.