Srbija ubedljivom pobedom otvorila nastup na Evropskom prvenstvu

Košarka 02. sep 202222:46 18 komentara
Nikola Jokić
Matias Horak/STARSPORT/2022

Košarkaška reprezentacija Srbije uspešno je započela nastup na Evropskom prvenstvu – izabranici Svetislava Pešića su u Pragu u petak savladali selekciju Holandije rezultatom 100:76.

Tok meča mogli ste da pratite u tekstualnom prenosu u BLOGU UŽIVO Sport kluba.

Srbija je stigla do ubedljive pobede, ali je u određenim periodima meča imala problema sa neugodnim Holanđanima, koji su se prikazali u veoma dobrom svetslu, a naročito njihov najbolji igrač Vorti de Jong, koji je zadavao velike probleme odbrani „Orlova“.

*Pohvala navijaču srpske reprezentacije

Srbija je u prvoj četvrtini došla do dvocifrene prednosti i održavala ju je, ali je tek u samom finišu u potpunosti „prelomila“ utakmicu. Imala je Holandija u nekoliko navrata ozbiljne „nalete“, ali je srpski tim, baš kao i u mečevima sa Turskom i Grčkom u kvalifikacijama za SP, uspevao da prebrodi krizu.

Najbliže su Holanđani stigli u trećoj četvrtini, kada su skoro potpuno „istopili“ prednost Srbije, ali je tada najbolja petorka „Orlova“ sa Micićem i Jokićem uspela da odbije napad i da se do kraja treće deonice opet otisne na dvocifrenu prednost.

Najefikasniji u srpskom timu bio je Nikola Jokić – as Denver Nagetsa ubacio je 19 poena (8/13 iz igre, 2/2 penali), imao je 6 skokova i 4 asistencije. Vanja Marinković imao je odlično šutersko veče – postigao je 18 poena (5/8 za tri).

Vasilije Micić je postigao 15 poena (5/10 iz igre) i imao 12 asistencija, uz 2 izgubljene lopte. Dušan Ristić imao je 11 poena i 6 skokova, Nikola Kalinić dodao je 10, a Ognjen Jaramaz 9 poena.

U poraženom timu blistao je Vorti De Jong sa 28 poena (11/14 iz igre, 6/8 za tri) za 27 minuta na parketu. Keje van der Vurst de Vris je dodao 11 poena.

U grupi D su u petak odigrane dve utakmice – Izrael je u „trileru“ posle produžetka pobedio Finsku 89:87, dok je Poljska relativno lako bila bolja od domaćina Češke – 99:84.

Selektor Srbije nije mogao da računa na centra CSKA Nikolu Milutinova, koji je zbog bolesti ostao u Beogradu i naknadno će se priključiti ekipi.

Posle meča sa Holandijom „Orlovi“ na parket izlaze veoma brzo – u subotu od 17 časova i 30 minuta Srbija će igrati protiv domaćina Holandije.

U nedelju je Srbija slobodna, a u ponedeljak od 21 čas rival Pešićevom timu biće Finska. U utorak Srbija igra sa Izraelom, a u četvrtak sa Poljskom – i ti dueli počeće od 21.00 u Pragu.

Srbija je na prošlom EP osvojila srebro još 2017. godine – tada je u finalu od tima koji je vodio Aleksandar Đorđević bolja bila Slovenija.