Srbija pobedila olimpijske vicešampionke za prvo slavlje na SP

Košarka 23. sep 202206:55 0 komentara
FIBA.basketball

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije upisala je prvu pobedu na Svetskom prvenstvu u Sidneju. Šampionke Evrope su u veoma uzbudljivom meču dobile Japan rezultatom 69:64.

Odlično je Srbija otvorila meč drugog kola grupne faze na Svetskom prvenstvu. Selektorka Marina Maljković pružila je šansu mlađim igračicama, pa u startnoj petorci nije bilo nijedne koja je prošlog leta osvojila zlato na Evrobasketu.

Jovana Nogić završila je četvrtinu sa šest ubačenih poena, Jovana Nogić i Kristina Topuzović ubacile su po pet. Posle uvodnih 10 minuta Srpkinje su imale 24:9.

Ipak, baš kao i u prvom kolu protiv Kanade, srpski tim stao je u drugoj deonici  i zakomplikovao nastavak meča. Na pet i po minuta do kraja prvog poluvremena Japan prilazi na 29:20, ali posle tajm-auta Marine Maljković Nogićeva je pogodila za ponovnu dvocifrenu prednost 31:20.

Japanke su se trojkama Monike Okoje i Hirašite potpuno vratile u meč i stigle na svega tri poena zaostatka – bilo je 33:30.

Tina Krajišnik je iz igre donela +5 Srbiji, ali je minut do kraja prvog poluvremena Japan pono pripretio i stigao na pola koša zaostatka. Poluvreme je završeno 38:34 u korist Srbije.

Treću četvrtinu Srbija otvara trojkom Jovane Nogić i dvojkom Anderson, kao i dobrom odbranom na drugoj strani.

Uspele su evropske šampionke da vrate svoju prepoznatljivu igru sa početka utakmice i da održavaju dvocifrenu prednost većim delom treće četvrtine.

Slična situacija viđena je i u poslednjoj četvrtini, iako Japanke ni u jednom trenutku nisu dozvolile Srbiji da se opusti.

Impozantan je bio učinak mladih košarkašica Srbije na ovom meču u svim segmentima igre, a prednjačila je Jovana Nogić sa 13 poena, devet skokova i dve asistencije. Pratile su je Kristina Topuzivić i Ivon Anderson sa po 12, Ivana Raca imala je 11 poena, uz sedam skokova, dok je Tina Krajišnik ubacila 10 poena, uz šest uhvaćenih lopti.

Kod Japanki je najefikasnija bila Maki Takada sa sa 15 poena.

Srbiji sledi dan odmora, a zatim utakmica protiv domaćina Australije u nedelju od 10 časova, uz direktan prenos na Sport Klubu 1.