Olimpijakos i Barselona vratili brejk i došli na korak do plasmana na Fajnal-for

Košarka 27. apr 202223:12 0 komentara
Nikola Mirotić, Barselona
Christina Pahnke/Euroleague Basketball via Getty Images

Košarkaši Olimpijakosa u utakmici sa mnogo preokreta pobedili su Monako u gostima 87:83 i u četvrtfinalnoj seriji plej-ofa Evrolige poveli sa 2-1.

Crveno-bele su vratili brejk i još trijumf ih deli do plasmana na završni turnir u Beogradu. Prvu šansu imaće u petak takođe u Kneževini, a ukoliko izgube peta utakmica će biti u dvorani „Mira i prijateljstva“.

Prvo poluvreme bilo je izjednačeno, s tim što je ekipa Saše Obradovića početkom druge četvrtine imala maksimalnih šest poena prednosti – 25:19.

Grci su odgovorili serijom 12:3 i preokrenuli na 31:28, a novom serijom 5:0 na odmor su otišli plus četiri – 45:41.

U trećem periodu oba tima su igrala po sistemu toplo-hladno. Najpre je Monako serijom 8:0 izjednačio rezultat 51:51, a tim iz Pireja je odgovorio 12:0 za velikih 63:51 na dva i po minuta pre kraja tog dela meča. Crveno-beli su ubrzo došli i do maksimalnih 15 poena prednosti – 71:56.

Činilo se da je grčki velikan ordario posao i da će mirno meč privesti kraju, međutim, nekoliko minuta dobre igre na obe strane terena bili su dovoljni Obradovićevoj ekipi da se serijom 11:0 primakne na 73:69. Nalet ekipe iz Kneževine sa četiri vezana poena prekinuo je Kostas Slukas (77:69), ali je usledila ekspresna serija Monaka 8:0 za izjednačenje 77:77 na 2:41 minuta pre kraja.

Drugom vezanim trojkom Paris Li je na minut i po pre kraja domaćem timu posle dugo vremena doneo vođstvo – 80:79. Ipak, u dramatičnoj završnici gosti su bili prisebniji i sa šest ubačenih penala u poslednjem munutu došli do važnog trijumfa.

Dvejn Bejkon je trojkom na šest sekundi pre kraja smanjio na 85:83, a posle tajm-auta Slukas je sa linije slobodnih bacanja otklonio i poslednju dilemu.

Olimpijakos, Monako
Alfonso Cannavacciuolo/Euroleague Basketball via Getty Images

Slukas je bio najefikasniji sa 21 poenom (5&7 za dva, 2/3 za tri, 5/6 slobodna bacanja) uz 4 skoka i 2 asistencije, Saša Vezenkov ga je pratio sa 17, a Tomas Volkap je imao 13. U poraženoj ekipi Bejkon je zabeležio 23 poena (5/9 za tri), Vil Tomas 15, Majk Džejms 13 (0/3 za dva, 1/6 za tri) uz 5 skokova i 8 asistencija, a Danilo Anđušić 3 (1/4 za dva, 0/2 za tri, 1/2 slobodna bacanja) uz skok za 13 minuta.

Košarkaši Barselone u trećem meču pobedili su Bajern u Minhenu 75:66 i došli na korak do plasmana na završni turnir u Beogradu.

Katalonci su sjajno reagovali posle poraza u drugoj utakmici u „Blaugrani“ i u prepunom „Audi domu“ bez većih poteškoća savladali su ekipu Andree Trinkijerija za vođstvo 2-1 u seriji.

Bajern će u petak biti domaćin i četvrte utakmice, a pobednik ove serije u polufinalu će se sastati sa Real Madridom, koji je u tri meča završio posao sa Makabijem.

Ekipa Šarunasa Jasikevičijusa je sredinom prvog poluvremena došla do 13 poena prednosti (18:5), a u finišu poluvremena bilo je i odgormnih plus 19 za Katalonce.

Domaći su u finišu treće četvrtine došli do momentuma, serijom 6:0 uhvatili su priključak (59:49), međutim, sjajni Nikola Mirotić je ubrzo vezao pet poena za 67:51 i navijačima nemačkog tima oduzeo i poslednju nadu da njihovi miljenici mogu do velikog preokreta.

Gosti su postigli osam trojki iz 23 pokušaja, a Mirotić je bio ubedljivo najefikasniji sa 25 poena (6/7 za dva, 2/4 za tri, 7/7 slobodna bacanja) uz 6 skokova i 3 asistencije za 30 minuta, Rolands Šmits je dodao 12, Nikolas Laprovitola 9, a Nik Kalates 8 uz 7 skokova i 8 asistencija.

U poraženoj ekipi, koja je za tri šutirala katastrofalnih 4/24, Vladimir Lučić je postigao 17 poena (4/7 za dva, 1/6 za tri, 6/6 slobodna bacanja), a imao je još 6 skokova i 2 asistencija za 33 minuta, Ogustin Rubit je zabeležio 14, a Ognjen Jaramaz 13 (3/4 za dva, 1/7 za tri, 4/5 slobodna bacanja) uz po skok i asistenciju za 20 minuta.

Madridski Real je već obezbedio plasman na završni turnir, dok Anadolu Efes u četvrtak ima prvu meč loptu protiv Olimpije.