Kolaps Reala u poslednja tri minuta u Kazanju, Zenit ubedljiv protiv Baskonije

Košarka 29. okt 202120:02 > 21:06
Tomas Ertel
Izvor: 2021 Euroleague Basketball

U prvom meču sedmog kola Evrolige koji se igrao u petak košarkaši Uniksa su na domaćem terenu u Kazanju u uzbudljivom duelu bili bolji od favorizovanog Real Madrida rezultatom 65:58. Ključ poraza „kraljevskog kluba“ bile su neshvatljive greške u finišu meča, kada je francuski plejmejker Tomas Ertel dvaput „poklonio“ loptu domaćem sastavu.

Evroliga:

Real sada ima skor 5-2, dok je Uniks na učinku 3-4, a ovo im je bio drugi trijumf u nizu.

Utakmica je bila prilično neizvesna – tokom najvećeg dela prvog poluvremena vodili su domaći, ali je Real u trećoj deonici preokrenuo i imao +7. Ipak se ušlo u neizvestan finiš, a Real je posle trojke Abaldea imao 58:55. Bili su to poslednji poeni Reala na meču, na nešto manje od tri minuta do kraja.

Zatim je usledio potpuni kolaps koncentracije gostiju, koji su obeležile dve „žive“ izgubljene lopte Ertela, a do kraja susreta Kenan je ubacio slobodna bacanja, kao i Voroncevič, a šuteve su pogodili Džon i Lorenco Braun.

Odličan u redovima pobednika bio je hrvatski internacionalac Mario Hezonja – za 27 minuta na terenu imao je nekadašnji NBA košarkaš 13 poena (5/10 iz igre), 8 skokova, ali i 5 izgubljenih lopti. U timu Velimira Perasovića 13 poena zabeležio je i veteran Andrej Voroncevič, a po 9 su dodali Ajzea Kenan, nekadašnji bek Crvene zvezde Lorenco Braun, a Tonje Džekiri imao je 6 poena i 10 skokova.

U ekipi Pabla Lasa najefikasniji bio je centar za Zelenortskih ostrva Valter Tavares – imao je 15 poena (5/8 iz igre, 5/6 penali), kao i 7 skokova i po 4 ukradene i izgubljene lopte. Geršon Jabusele ga je pratio sa 13 poena, a 10 je dodao Alberto Abalde.

Uniks naredni meč igra u VTB ligi u Permu protiv Parme za vikend, a u narednom kolu Evrolige idućeg četvrtka gostuje Asvelu. Real će u nedelju igrati protiv Baskonije u Vitoriji u Endesa ligi, a u EL sledećeg petka gostuju Bajernu u Minhenu.

Sve mečeve Evrolige pratite u direktnim prenosima samo na kanalima Sport kluba.

Drugi meč sedmog kola Evrolige koji se igrao u petak nije doneo previše uzbuđenja – Zenit je na domaćem terenu u Sankt Peterburgu sa ubedljivih 83:54 savladao Baskoniju iz Vitorije i tako ostvario četvrtu pobedu u EL.

Zenit ima 4-3 i prekinuo je lošu seriju od tri poraza u prethodna četiri duela. Baskonija je poražena drugi put zaredom i sada su na 3-4.

Baskonija je dobro krenula, vodila je na gostovanju, ali je krajem prvog poluvremena domaćin započeo seriju, koju je nastavio i u trećoj četvrtini. Serija je na kraju iznosila ogromnih 24:0 i meč je praktično bio rešen. Razlika je u jednom trenutku u poslednjoj deonici iznosila 32 poena za Zenit.

Najbolji u pobedničkom timu bio je nekadašnji bek Crvene zvezde Džordan Lojd – ubacio je 20 poena (7/11 iz igre, 3/3 penali), imao je 8 skokova, 4 asistencije i 2 izgubljene lopte. U timu Ćavija Paskvala istakao se još Dmitrij Kulagin sa 12 poena, a po 10 su dodali Bili Beron i Džordan Miki, koji je imao i 7 skokova.

Najefikasniji u timu koji sa klupe predvodi crnogorski stručnjak Duško Ivanović bio je Džejson Grejndžer sa 13 poena (4/10 iz igre), Simone Fontekio dodao je 12, baš kao i Vejd Boldvin, a 9 je dodao još jedan nekadašnji igrač Crvene zvezde – Lendri Noko.

Srpski reprezentativac Vanja Marinković odigrao je 10 minuta u poraženoj ekipi, ali se nije upisao u strelce – 0/5 iz igre.

Naredni meč Zenit igra u VTB ligi u ponedeljak u gostima protiv Jeniseja, a u Evroligi idućeg petka gostuju evropskom prvaku Efesu. Baskoniju u nedelju u španskom šampionatu očekuje duel sa Real Madridom u Vitoriji, a potom u EL u sledećoj rundi dočekuju Makabi u petak.

Sve utakmice Evrolige pratite u direktnim prenosima samo na kanalima Sport kluba.