Čudovišni Ejton, Sansi na korak do velikog finala!

Košarka 27. jun. 202107:53
Diandre Ejton
Izvor: Kevork Djansezian/Getty Images

Košarkaši Finiks Sansa savladali su Kliperse u Los Anđelesu sa 84:80 i sada vode sa 3-1 u finalu plej-ofa zapadne konferencije.

Bila je to izuzetno tvrda i ratnička utakmica u kojoj su obe ekipe igrale odličnu odbranu, ali je promašen i solidan broj otvorenih šuteva.

Klipersi punih šest minuta u drugoj četvrtini nisu dali koš, Sansi su u trećem periodu imali +16, ali nisu uspeli da definitivno prelome meč. Na krilima Džeksona, Klipersi su se potpuno vratili u meč, da bi posle pet uzastopnih poena Džordža bilo samo 71:70 za Sanse na početku poslednjeg perioda.

Tada kreće festival promašaja na obe strane, nikako Klipersi nisu uspevali da preuzmu vođstvo, a Pol uspeva da pogodi posle prodora nakon što je ostao u mismeču sa Zubcem – 77:74 na 3:43 do kraja.

Na drugoj strani Džordž promašuje ko zna koji po redu šut, a Buker pogađa oba penala i Sansi odlaze na dva poseda razlike (79:74). To je bilo presudno, mada smo u završnici gledali penal završnicu evropskog tipa, penal završnicu u kojoj je Džordž promašio važno bacanje, kao što je to učinio i u meču broj dva.

Igrač utakmice definitivno je Diandre Ejton – u prvom poluvremenu je i napadački nosio svoj tim, dominirao u skoku i krpio je mnoge rupe u odbrani. Na kraju je završio sa 19 poena (8-14 iz igre), 22 skoka, 3 asistencije i 4 rampe.

Parirao mu je Ivica Zubac, koji je takođe odigrao odličan meč na obe strane parketa – 13 poena (5-8 iz igre) i 14 skokova.

Prve zvezde tima nisu bile na svom nivou, već nekoliko duela u nizu. Devin Buker je u drugom poluvremenu i skinuo zaštitnu masku sa nosa, očigledno mu smeta, a završio je sa 25 poena (8-22 iz igre), po 2 skoka i ukradene, kao i 5 izgubljenih lopti.

Pol Džordž imao je 23 poena, uz užasnih 5-20 iz igre, a imao je i 16 skokova i 6 asistencija.

Kris Pol je za Sanse odigrao jako dobru odbranu u važnim momentima meča, na kraju je sa penala osigurao trijumf, i završio je sa 18 poena, mada uz takođe očajan šut iz igre 6-22. Dodao je 4 skoka i 7 asistencija. Dario Šarić je za sedam minuta dao 3 poena (1-1 iz igre), uz 3 skoka.

Kod Klipersa su se još istakli Redži Džekson sa 20 poena (8-24 iz igre) i 5 skokova, i Terens Men sa 12 poena (4-9 iz igre, 4sk).

U petoj utakmici, Sansi će kod kuće imati priliku da se plasiraju u veliko finale prvi put od Čarlsom Barklijem predvođene generacije 1993. godine. Utakmica počinje u ponedeljak na utorak od 3.00 po srednjoevropskom vremenu.