Amerikankama sedmo uzastopno zlato, Bird i Torasi u istoriji

Košarka 08. avg 202106:03 0 komentara
REUTERS/Phil Noble

Ženska košarkaška reprezentacija Sjedinjenih Država sedmi put uzastopno osvojila je zlatnu medalju na Olimpijskim igrama.

Amerikanke su u velikom finalu u Saitama Super areni u Tokiju ubedljivo savladale domaću selekciju Japana rezultatom 90:75.

Selekcija SAD je ostvarila 55. uzastopni trijumfa na Igrama, a legendarne Sju Bird i Dajana Torasi su ušle u istoriju kao jedine sportiskinje koje imaju po pet zlatnih medalja u ekipnim sportovima.

Amerikanke su i trostruke uzastopne prvakinje sveta, dok je selekcija Japana došla do prve medalje na najvećoj svetskoj smotri sportista. Prethodno je najbolji rezultat ostvarila 1976. u Montrealu kada je bila peta.

Amerikanke su brzo došle do dvocifrene prednosti (16:5), ali je domaći tim uspeo da ostane u igri sve do sredine trećeg perioda. Ipak, kada je mnogo kvalitetniji tim ‘dodao gas’ vrlo brzo na semaforu je pisalo 73:49 i jasno je bilo da je pitanje pobednika rešeno.

Raspoložena Britni Grajner je bila najefikasnija sa 30 poena, Ejdža Bilson je dodala 19, a Briana Stjuart je imala 14, uz 15 skokova, pet asistencija, četiri ukradene lopte i tri blokade.

U poraženoj ekipi Maki Takada je postigla 17, a Nako Motohaši 16 poena.

Bronzanu medalju osvojila je reprezentacija Francuske, koja je savladala Srbiju 91:76 i tako se revanširala za poraze u finalu ovogodišnjeg Evropskog prvenstva i u Rio de Žaneiru 2016, takođe u borbi za bronzano odličje.