Debakl Zvezde u Sankt Peterburgu!

Košarka 22. dec 202020:06 > 20:14
Marko Metlas/Euroleague Basketball via Getty Images

Košarkaši Crvene zvezde izgubili su od Zenita u Sankt Peterburgu sa 98:69 i sada imaju skor 5-11 u Evroligi, dok je ruski tim na deset pobeda i šest poraza.

Bez najboljeg strelca Džordana Lojda, koji je pozitivan na virus korona, Zvezda nije imala apsolutno nikakve šanse. Pengos je bio raspucan na startu, dao je 15 poena već u prvom periodu, a ključna serija napravljena je krajem prve četvrtine koju je Zenit završio sa 30:12 na semaforu.

Jedini svetliji period u igri Zvezde dogodio se u završnici drugog perioda – crveno-beli su tada napravili seriju 10-0, na poluvreme otišli sa -11, a drugo poluvreme počeli su trojkom Voldena.

Međutim, Rivers je odgovorio trojkom, ubrzo je dao još dve, pa se Paskvalov tim dodatno odlepio i ostatak utakmice bio je samo formalnost.

Džoni O’Brajant bio je najefikasniji sa 13 poena (5-7 iz igre), 3 skoka i 5 izgubljenih lopti, a dvocifren je bio i Dejan Davdovac sa 10 poena (3-4 iz igre). Debitovao je Kino Kolom sa 5 poena (2-4 iz igre) za 10 minuta na parketu, Dobrić je upisao 9 poena (3-6 iz igre), Volden 8, a Uskoković 7 poena.

Najveći problem bila je odbrana, dozvoljeno je previše otvorenih pozicija, a Zenit je za tri poena šutirao čak 69% (16-26). Prednjačili su bivši igrači crveno-belih – Kej-Si Rivers dao je 23 poena (7-8 za tri, 4sk, 2ast), Bili Beron imao je 13 poena (4-6 iz igre) i 5 asistencija, sjajan je bio i Pengos sa 17 poena i 5 asistencija, a Arturas Gudaitis zabeležio je 12 poena (4-5 iz igre).

Crveno-beli 30. decembra dočekuju Panatinaikos, dok Zenit dan ranije gostuje Makabiju u Tel Avivu.

U prvom napadu O’Brajant je „pogodio stativu“ šutom sa distance, u drugom je izgubio loptu na udvajanju, a između toga je njegov igrač Vil Tomas pogodio trojku.

Potom je trojku dao i Pengos, Kuzmić je obezbeđivao nove napade, ali crveno-beli nisu to iskoristili i do prvih poena došli su posle prodora Dobrića posle skoro tri minuta igre.

Davidovac nije uspevao ništa da izgradi na niskom postu, a Pengos je bio u naletu – ulaz, prelak pored oporavljenog Hola, a onda i trojka iz teške pozicije – 11:2.

Zatim je Davidovac uspeo da pogodi igrajući s niskog posta, ali Pengos je nastavio da rešeta, trojka na isteku napada, ali O’Brajant uzvraća na isti način – 14:7 na prvom televizijskom tajm autu.

Prišla je Zvezda na pet poena minusa, na bekovskim pozicijama igrali su Uskoković i Volden, ali potom crveno-beli nisu uspeli da organizuju nekoliko napada u nizu, pa je pri zaostatku 21:11 Obradović zatražio tajm aut.

U tom tajm autu ušao je Kolom na svoj debitantski nastup i bacio je loptu u bunar u prvom napadu, na drugoj strani Rit pravi nesportski faul iz kojeg Zenit daje pet poena (Pengos bacanja, Gudaitis 2+1), crveno-belima je potom istekao napad, a Beron daje koš pri kraju prvog perioda – 30:12 posle deset minuta.

Nije se povezala Zvezda ni na startu drugog perioda – izgubljene lopte vodile su kontrama rivala, a posle trojke Berona bilo je 40:16.

Vodio je Zenit i sa 24 poena razlike, igralo se na momente i u nešto neobaveznijem ritmu, ali Zvezda je ipak naterala trenera Paskvala da zatraži tajm aut – bilo je to posle serije 6-0 (O’Brajant fejd-avej, Davidovac penali, Dobrić prodor) za 48:33.

Nije se tu zaustavila serija, odbranila je Zvezda napad i na drugoj strani je O’Brajant iznudio faul i pogodio oba penala, da bi Volden snažnim prodorom pogodio u finišu druge četvrtine – serija 10-0 i 48:37 na poluvremenu.

Volden je ubacio trojku na startu drugog poluvremena, da bi Rivers na isti način prekinuo seriju gostiju iz Beograda. To je ponovo pokrenulo napad Zenit – iako je Zvezda kratko bila na jednocifrenom zaostatku, Rivers je ubacio još dve trojke, a posle druge je bilo 59:42 i Obradović je zatražio tajm aut.

Nije pomogao minut odmora, Zenit se opet odlepio na +21 pre nego što je seriju prekinuo Davidovac. Održavao je tim iz Sankt Peterburga prednost bez većih problema, a posle trojke Koloma na poslednji dvominutni odmor otišlo se sa 69:54 za Zenit.

I poslednju četvrtinu Zenit je počeo Riversovom trojkom, ostatak meča bio je samo formalnost, a na kraju su crveno-beli doživeli debakl.