Luka sjajan, KP isključen "ni zbog čega", Klipsi bolji

Košarka 18. avg 202008:05 > 08:11
Kevin C. Cox/Getty Images

U noći između ponedeljka i utorka igrale su se prve utakmice prve runde plej-ofa NBA, a do vođstva u serijama došle su ekipe Los Anđeles Klipersa, koji su bili bolji od Dalas Meveriksa, i Boston Seltiksa, koji su trijumfovali protiv velikih rivala Filadelfija Seventisiksersa.

Klipersi su slavili rezultatom 118:110 u duelu koji je obilovao uzbuđenjima. Utakmica je donela puno preokreta – u prvom periodu dvocifrenu prednost imali su košarkaši iz Kalifornije, da bi u drugom kvartalu „višak“ od 14 poena stekli igrači iz Dalasa.

Ipak, verovatno ključni momenat dogodio se početkom treće četvrtine. Posle jednog duela u reketu došlo je do koškanja između Luke Dončića i Markusa Morisa, a u odbranu saigrača pohitao je letonski centar Kristaps Porzingis, koji je posle jednog odgurivanja, prema utisku mnogih, prestrogo isključen.

Nezadovoljstvo ovom sudijskom odlukom iskazao je i četvorostruki MVP Lebron Džejms, koji je na svom Tviter profilu, odluku sudija nazvao „budalaštinom“.

U finišu su Klipersi poenima Lenarda i Vilijamsa sa linije slobodnih bacanja i jednom trojkom Pola Džordža uspeli da održe prednost koju su imali tokom poslednje četvrtine i tako došli do vođstva od 1:0 u seriji koja se igra na četiri pobede.

Najzaslužniji za trijumf tima iz Los Anđelesa bili su najplaćeniji igrači – aktuelni MVP finala Kavaj Lenard imao je 29 poena (11/21 iz igre), 12 skokova i 6 asistencija, a Pol Džordž je dodao 27 poena. Markus Moris je postigao 19, Lu Vilijams 14 poena, dok je hrvatski centar Ivica Zubac ostvario dabl-dabl za 22 minuta na parketu. Nekadašnji igrač Mege imao je učinak od 10 poena i isto toliko skokova.

Blistao je slovenački plejmejker Luka Dončić, koji je u svojoj prvoj plej-of utakmici u karijeri po ko zna koji put dokazao da je rođeni lider – u porazu je postigao 42 poena (13/21 iz igre, 14/15 slobodna bacanja), imao 7 skokova i 9 asistencija, doduše uz 11 izgubljenih lopti, za 38 minuta na parketu.

Niko u bogatoj istoriji NBA nije postigao više poena u svojoj prvoj plej-of utakmici od 21-godišnjeg Ljubljančanina.

Pratio ga je Porzingis, koji je do isključenja za 20 minuta imao 14 poena i 6 skokova, dok je 14 dodao i bek Set Kari, a Tim Hardavej Junior ubacio je 18 za ekipu Rika Karjlajla.

Srpski centar Boban Marjanović na parketu je proveo 12 i po minuta a imao je 2 poena (1/2 iz igre) uz 8 skokova i 1 asistenciju.

Boston je bio bolji od Filadelfije rezultatom 109:101, a tim iz Masačusetsa do pobede nosio je fantastični Džejson Tejtum sa 32 poena (10/21 iz igre, 10/11 penali) i 13 skokova, dok mu je sa 29 poena pomogao saigrač Džejlen Braun.

Plejmejker Kemba Voker dodao je 19 poena, a 12 je imao Gordon Hejvord, koji je doživeo novu povredu skočnog zgloba. Nekadašnji igrač Jute moraće da ide na magnetnu rezonancu i stepen njegove povrede još nije poznat.

U redovima tima iz „Grada bratske ljubavi“ centar Žoel Embid imao je 26 poena i 16 skokova, Džoš Ričardson i Aleks Burks su ga pratili sa 18, a Tobajas Heris dodao je 15 poena, uz po 8 skokova i asistencija.

U ponedeljak uveče po srednjeevropskom vremenu do vođstva u svojim plej-of serijama došli su Toronto, koji nije imao problema sa Bruklinom, i Denver Nagetsi srpskog centra Nikole Jokića, koji su uprkos 58 poena Donovana Mičela savladali Jutu Džez.