Srbija pobedom nad Nigerijom vidi Tokio!

Košarka 08. feb 202016:51 > 18:50
fiba.basketball

Srpske košarkašice savladale su Nigeriju rezultatom 70:64 u drugom kolu kvalifikacionog turnira za Olimpijske igre u Tokiju, koji se igra u Beogradu, i tako izvesno obezbedile plasman na najveću svetsku sportsku smotru.

Izabranice Marine Maljković su u prvom kolu poražene od Sjedinjenih Država, koje su već izborile olimpijsku vizu, pa se znalo da im je jedna pobeda dovoljna za plasman u Tokio. U poslednjem kolu, u nedelju od 17 časova, u dvorani „Aleksandar Nikolić, reprezentacija Srbije se sastaje sa Mozambikom, u meču u kojem mu pobeda donosi drugo mesto na turniru.

Nigerija je bila ta koja je bila znatno bolja na samom početku utakmice, ali nije uspela da se osetnije odvoji. U drugoj četvrtini je usledila znatno bolja igra Srbije, pa samim tim i preokret, a vrlo brzo i dvocifrena prednost. Iako su srpske košarkašice sigurno vodile u nastavku utakmice, pa tako i došle do maksimalnih 16 poena prednosti, Nigerijke se nisu predavale.

Poslednja četvrtina donela je pad u igri Srbije, koji su njihove rivalke iskoristile i pred sam finiš utakmice se primakle na četiri poena razlike. Ključni trenutak utakmice desio se odmah potom, 20 sekundi pre kraja, kada je Viktorija Makoli nesportski faulirala Anu Dabović, na 20 sekundi pre kraja, a ona Srbiju ponovo odvojila na sigurnu razliku.

Najbolja u trijumfu Srbije bila je Sonja Vasić sa 21 poenom i sedam skokova, Jelena Bruks je dodala 17 poena i pet asistencija, a Dabovićeva 11 poena.

Na drugoj strani, Ezin Kalu je imala 20 poena, dok je Promis Amukamara upisala 15 poena.

Srbija posle nekompletnog drugog kola ima po pobedu i poraz, isto kao i Nigerija, koja u nedelju igra praktično revijalni meč sa Amerikankama.

Snimak susreta između Srbije i Nigerije na programu je od 23.45 na SK1.

Sam početak meča protekao je u izjednačenoj borbi, ali su se Nigerijke potom ustalile u vođstvu. Srpske košarkašice su reagovale svaki put kada bi se njihove rivalke odvojile na četiri ili pet poena razlike, ali je viđeno mnogo grešaka na obe strane. Bio je period sredinom prvog perioda kada nijedna ekipa nije postigla nijedan poen, a taj niz je prekinula Amukamara, ali je na drugoj strani reagovala Bruksova, a zatim Bruksova primakla Srbiju na minus dva – 17:15. Nigerija se nedugo zatim ponovo odvojila na plus pet, ali su Milićeva i Bojovićeva sa slobodnih bacanje smanjile na 22:21, a tim rezultatom se otišlo na prvi odmor.

Početak drugog poluvremena doneo je vođstvo Srbije 24:22 zahvaljujući trojki Čađo, da bi već u narednom napadu Milićeva donela plus četiri. Nigerijke su, ipak, iskoristile greške srpskog tima za izjednačenje, ali je potom na drugoj strani usledila serija 7:0 preko Bruksove i Vasićeve. Selekcija Nigerije se mučila sa organizacijom napada, ali je parirala svojim rivalkama u skoku, da bi Elonu pogodivši jedno slobodno bacanje posle faula Miljkovićeve prekinula seriju. Ponovo je viđen period kada nijedna ekipa nije postigla nijedan poen skoro dva minuta, Nigerijke su prekinule taj niz, ali je Srbija održavala vođstvo i minut pre kraja četvrtine se prvi put odvojila na dvocifrenu razliku – 41:31. Nedugo zatim Dabovićeva je srpskom timu donela i plus 12 sa slobodnih bacanja, a do kraja četvrtine Ogoke je Nigeriju primakla na minus devet.

Srpske košarkašice su odlično ušle u drugo poluvreme, a poenima Bruksove odvojile su se na 13 poena razlike, a potom preko Ane Dabović i plus 15. Selekcija Nigerije se trgla, ali su izabranice Marine Maljković u minutima koji su sledile održavale prednost koje je posle trojke Vasićeve dostiglo 16 poena, zbog čega je na drugoj strani zatražen tajm-aut. Međutim, pauza nije donela do velikih promena u igri Nigerijki, koje nisu uspevale da se primaknu na jednocifrenu razliku, ali je nešto bolji period početkom poslednjeg perioda doneo upravo to.

Tim Srbije nije postigao nijedan poen tri i po minuta, što je selekciji Nigerije omogućilo da se vrati u igru, primakavši se na šest poena razlike. Seriju Nigerijki prekinula je Vasićeva trojkom za vođstvo 62:53, potom je Bruksova bila sigurna sa slobodnih bacanja, ali je usledio nalet afričke selekcije, koja je pred poslednja dva minuta prišla na šest poena razlike. Dva minuta pre kraja sudije su promenile odluku o faulu Nigerije preinačili u rampu, posle čega je Njingifa smanjila na minus četiri. Usledile su greške na obe strane, a utakmica je odlučena nesportskom ličnom greškom Mekolijeve nad Dabovićeve, posle koje je srpska košarkašica bila sigurna, a potom je faulirana i Vasićeva, koja je Srbiju odvela na 70:64. Kalu je potom samo ublažila poraz svog tima.