CBA na Sport Klubu: Liga apsurda i luksuza i poneki Srbin

Košarka 02. nov 201902:18 > 02:40
fiba.basketball

Kinezi tradicionalno vole sve da kopiraju, uostalom dobro je poznato kakvi su trgovci, a zahvaljujući novcu napreduju i u sportovima koji im genetski nisu jača strana.

Fudbalski klubovi iz najmnogoljudnije zemlje sveta ne žale finansijska sredstva da angažuju svetske zvezde, koje po pravilu pretplate, a Kina je poslednjih godina meka i za košarkaše, pre svega one sa zavidnim NBA stažom koji su ostali bez ugovora u najjačoj ligi sveta.

Kina je specifična zemlja, oni koji su tamo živeli i radili kažu da je to drugi svet, a da bi u takvom svetu uspeo moraš da se pridržavaš određenih pravila. Košarkašku CBA ligu gledaoci Sport Kluba će ove sezone moći da prate na našim kanalima, a u takmičenju sa mnogo apsurda, ograničenja i mnogo novca i Srbija će imati svoje predstavnike.

Kapiten Orlova na proteklom Svetskom prvenstvu Miroslav Raduljica će i treću sezonu nositi dres Đangsua i 31-godišnji centar će uz Crnogorca Marka Todorovića (Tjencin) biti jedini igrač sa prostora bivše Jugoslavije u CBA ligi. Trenerska kolonija je nešto brojnija. Nekadašnji trener Partizana Vlada Jovanović je u Šenženu, Vlada Vukoičić je u stručnom štabu Đingdaua, Luka Sjekloća je deo struke u Šandongu, a posle pauze u Kinu se vratio i Tomislav Tomović.

Sistem takmičenja je neobičan i 20 klubova će u ligaškom delu takmičenja (1. novembar – 13. mart 2020) odigrati po 46 utakmica, odnosno minimalno po dve nedeljno sa pauzama zbog kineske Nove godine i Ol-stara. Dvanaest ekipa ulazi u plej-of, sa tim što prve četiri idu direktno u četvrtfinale, dok timovi od petog do 12. mesta razigravaju (na dve pobede). Četvrtfinale se igra na tri dobijene utakmice, a polufinale i finale na četiri.

fiba.basketball

„Sjekloća, koji je nekad igrao za Partizan i Budućnost, me je sačekao u klubu, ali se kasnije preselio u Šandong. Luka je prošle sezone bio pomoćni trener u ženskom klubu Šenžen i sa njima je osvojio CBA titulu. U klubu je i Moma Milatović koji radi u Akademiji, odakle povlačimo igrače. Kod Kineza je specifičan sistem jer klubovi retko menjaju košarkaše, osim onih top klase, i moguće je da većina igrača do kraja karijere ostane u jednom klubu,“ priča Vlada Jovanović za Sport Klub.

Svaki tim u CBA ligi može da potpiše trojicu stranaca, dvojica mogu da budu u rosteru, ali to nije sve…

„Postoji pravilo kako treneri mogu da koriste inostrane igrače,“ dodaje i nastavlja: 

„Naime, dva stranca zajedno mogu da budu na terenu najviše dve četvrtine, a preostale dve samo jedan, s tim što je u poslednjoj deonici obavezno da jedan inostrani igrač bude na parketu. I tu postoji izuzetak jer klub koji je sezonu završio na poslednjoj poziciji ima mogućnost da potpiše stranca Azijata koji u isto vreme može da igra sa preostalom dvojicom stranaca. Prošle sezone poslednja je bila ekipa Peking Rojal Fajtersa, koju predvodi Stefon Marberi, i oni u sastavu sada imaju Kajla Foga, Džejsona Tompsona i Azijata Sanija Sakankinija.“

Pored Marberija, na klupi kineskih klubova su Slovenac Memi Bećorović, Grk Janis Hristopulos, kao i nekadašnji reprezentativac i selektor Španije Huan Antonio Orenga. Titulu brani Guandong, sa devet trofeja najuspešniji tim u CBA ligi, koji je i ove sezone među najozbiljnijim kandidatima za pehar.

„Zadržali su Sonija Vimsa i Maršona Burksa, a nekoliko dana pre početka prvenstva doveli su Jia, posle Jao Minga verovatno najboljeg ovdašnjeg igrača u istoriji. Iza njega je i NBA karijera i bez obriza što je u poznim igračkim godinama izgleda zaista fenomenalno.“

Jovanović u timu ima Pjera Džeksona, prošle sezone prvog strelca prvenstva i Šabaza Muhameda, nekadašnjeg 14. pika na NBA draftu i dugogodišnjeg člana Minesote.

„Šampion Guandong ima ozbiljan tim i mnogi veruju da su ponovo prvi kandidati za titulu. Peking Daksi su se pojačali i sa Ekpeom Judom, Džeremijem Linom i Džastinom Hamiltonom odmah su iza njih, ali ima još ekipa sa velikim ambicijama. Džejms Naneli i Donatas Motejunas su u Šangaju, Brendon Bes i doskorašnji igrač Lejkersa Lens Stivenson, koji ima kapacitet da postigne i 70 poena, su zvezde Liaoninga, Tai Louson, Amare Stodemajer i Erik Grin predvode Fuđen, Đingdao se odlučio za Darijusa Adamsa i Dakarija Džonsona, Tomas Robinson i Kortni Fortson su u Sičuanu… Ima odličnih stranaca i od njih mnogo zavisi.“

Nije tajna da najveće zvezde u Kini zarađuju ogroman novac, a liga je potpuno ‘naslonjena’ na igrače. Na čelu takmičenja, kao i Kineske košarkaške federacije je legendarni Jao Ming.

„Mnogo se putuje, naporno je i za naše prilike nezamislivo. Igra se u izuzetno brzom ritmu četiri puta po 12 minuta, dakle kao u NBA ligi, koju Kinezi u velikoj meri kopiraju. Vremena za treninge skoro da nema i uspeh tima se svodi na kvalitet igračkog kadra. Naravno, bitno je koliko dobrih Kineza imaš, ali stranci vode glavnu reč.“

Mike Ehrmann, Getty Images Sport

Nekadašnji trener Partizana, Donjecka, Igokee i Lokomotive iz Krasnodara naglašava da su uslovi za rad odlični i da skoro svi klubovi imaju svoje trenažne centre.

„U njima se odvija pripremni priod. To je specifičnost koja verovatno ne može nigde više da se vidi. Mi smo dva meseca bili u Donguanu jer nam je tamo trenažni centar i u Šenžen smo se vratili pre desetak dana. Samo dva treninga smo odradili u dvorani u kojoj ćemo da igramo utakmice, ali oni tome ne pridaju značaj. Generalno, sve rade da zaštite svoje igrače i ostvare uspeh sa nacionalnim timom. Primera radi, sledeće sezone će klubovi moći da potpišu četvoricu stranaca, a samo jedan će moći da igra u četvrtini. Pokušavaju da minimiziraju uticaj inostranih košarkaša na kvalitet igre.“

Jovanović ističe značajnu novinu od ove sezone.

„Inostrani igrači potpisuju dvomesečne ugovore, dakle, nisu garantovani za celu sezonu. Kinezi ne žele da im neko uzme novac, a da ne da ništa. Sledeće sezone uvode i seleri kep, ali samo za kineske košarkaše. Ograničiće im primanja jer žele da ih nateraju da drugačije razmišlajju o košarci. Postojaće donja i gornja granica, a za sve ugovore ispod i iznad granice će se, tako da kažem, plaćati penali i novac će ići u kasu CBA za dalji razvoj mlađih kategorija. Ozbiljna su organizacija. Mi nismo navikli na mnoge stvari koje oni rade, ali ne odustaju,“ istakao je Jovanović.

Dodajmo da ćemo od poznatijih košarkaša na kanalima Sport Kluba još gledati Arona Džeksona, Džejsona Tompsona, Silvena Lensberga, Markusa Denmona, Hameda Hadadija, Malkolma Tomasa…

Christian Petersen/Getty Images