Španci razbili Argentinu za drugo svetsko zlato!

Košarka 15. sep 201913:44 > 15:57
fiba.basketball

Reprezentacija Španije drugi put u istoriji postala je šampion sveta. Furija je u finalu u Pekingu ubedljivo pobedila Argentinu 95:75 i šampionat u Kini završila sa maksimalnim učinkom, sa svih osam trijumfa.

Furija je osvojila tek drugu medalju na planetarnim prvenstvima – prethodno je u finalu u Japanu 2006. savladala Grčku 70:47.

S druge strane, Argentina je jedino zlato osvojila 1950. kada je bila domaćin šampionata, dok je do bronze došla i 2002. porazom od selekcije Jugoslavije u neverovatnom finalu u Indijanapolisu posle produžetka 84:77.

Ekipa Serđa Skariola je superiorno došla do pobede, a koliko su dominantni bili potvrđuje i podatak da Gaučosi u drugom poluvrmenu nijednom minus nisu smanjili na jednocifren. Španci su maksimalnih plus 22 imali u 25. minutu kada je na semaforu pisalo 55:33.

Nervozni Argentinci su u nekoliko navrata pokušali da zaprete, međutim, iskusna ekipa Španije suvereno je kontrolisala dešavanja na obe strane terena.

Šestorica igrača Španije imalo je dvocifren košgeterski učinak, a prednjačili su Riki Rubio sa 20 poema, 7 skokova i 3 asistencije, Serhio Ljulj je dodao 15, Mark Gasol 14, a Rudi Fernandez, Huanćo Ernangomez i Vili Ernangomez po 11.

Gasol je u istoj godini postao NBA i šampion sveta, a to je pošlo ra rukom još samo Amerikancu Lamaru Odmou 2010. godine.

U poraženoj ekipi Gabrijel Dek je prednjačio sa 24 poena, Nikolas Laprovitola je zabeležio 17, a Fakundo Kampaco 11, uz 8 asistencija. Podbacio je Luis Skola, koji je duel završio sa 8 poena (1/10 iz igre, 6/6 slobodna bacanja), sve u drugom poluvremenu.

Finalni meč pratite na portalu Sport Kluba.

Bronzanu medalju osvojila je reprezentacija Francuske, koja je u borbi za treće mesto bila bolja od Australije.

Španija je odlično počela finalni duel. Furija je povela 7:0, a novom serijom 7:0 u 4. minutu ekipa Serđa Skariola imala je čak 12 poena viška – 14:2.

Nikolas Brusino je vezao dve trojke i smanjio vođstvo protivnika na 14:8.

Argentina je zaigrala mnogo bolje i uspela je serijom 11:0 da se približi na samo pola koša zaostatka 14:13, međutim, Španija je uspela da odbije ovaj nalet i posle prvog poluvremena vodila je 23:14.

Rudi Fernandez u 12. minutu postiže ‘daleku’ trojku, potom pogađa i Vili Ernangomez za maksimalnih 14 poena prednosti u 13. minutu – 28:14.

Još jedna trojka Fernandeza – 31:14!

Argentina je ponovo pronašla način da se vrati u meč, pre svega zahvaljujući bekosvkoj liniji i u 17. minutu Furija je imala podnošljivih osam poena viška – 35:27.

Furija na poluvremenu vodi 43:31

Najefikasniji kod Španaca su Fernandez sa 8, odnosno Rubio, Vili Ernangomez i Pjer Oriola sa po 6 poena. Kod Argentinaca Laprovitola je upisao 9, a Kampaco i Dek po 6. Neverovatno, ali istinito – Luis Skola je bez poena (0/1 za dva, 0/2 za tri)!

U dvorani u Pekingu je i najbolji strelac Mundobasketa Bogdan Bogdanović, koji će verovatno biti izabra u najbolju postavu prvenstva.

Španija serijom 12:2 u 25. minut dolazi do ogromnih 55:33! Dek i Kampaco su vezali dve trojke – 55:39. Ima li nade za Argentince? Skariolo je reagovao tajm-autom.

Skola u 27. minutu sa penala postiže prve poena u finalnom duelu – 60:41.

Furija sjajno igra u odbrani, Argentina pokušava nešto da uradi, ali bez efekta. U 29. minutu rezutat je 63:43.

Španija u poslednju četvrtinu ulazi sa 19 poena prednosti – 66:57. Skola je u trećem periodu postigao 6 poena, sve sa linije slobodnih bacanja.

Serija Gaučosa 5:0 i Skariolo kod rezultata 68:54 u 33. minutu traži minut odmora. Pogađa i Kampaco sa penala – 68:56. Nalet Argentinaca prekinuo je Rubio, a posle koša Deka, Ljulj je na drugoj strani postigao koš uz dodatno bacanje – 73:58.

Raspoloženi Dek zakucava za 78:66 na polovini poslednje deonice. Španija u finišu ne može da računa na Vilija Ernangomeza i Pau Ribasa zbog pet ličnih grešaka.

Argentina je četiri minuta pre kraja imala šansu da minus smanji na jednocifren, ali Skola nije pogodio trojku kod rezultata 80:68.

Ljulj polaže loptu za 84:68 na nešto više od tri minuta pre kraja! Nema više nade za Argentinu.

Sve je gotovo – Španija u poslednji minut ulazi sa 21 poenom prednosti – 93:72!

Utakmica je završena rezultatom 95:75 za Španiju za drugo svetsko zlato!