Australijanci preko Češke do istorijskog polufinala

Košarka 11. sep 201916:37 > 16:39
fiba.basketball

Košarkaška reprezentacija Australije poslednji je učesnik polufinala Svetskog prvenstva u Kini, pošto je savladala Češku rezultatom 82:70.

Australijanci će se u borbi za finale sastati sa Špancima, dok će drugi polufinalni par činiti selekcije Argentine i Francuske. Za ‚Kengure‘ je plasman u polufinale istorijski rezultat, pošto im je prethodno najbolji rezultat bilo peto mesto.

U duelu sa jednim od najprijatnijih iznenađenja Mundobasketa, selekcija Australija je važila za velikog favorita, ali je tek u drugom poluvremenu preuzela potpunu kontrolu.

Sam početak meča je protekao u znaku Čeha, koji su u dva navrata imali i plus tri, ali su se potom Australijanci probudili. Do kraja prve četvrtine viđena je izjednačena igra, a zatim smenjivanje u vođstvu do velikog odmora, na koji je Australija otišla sa tri poena prednosti.

Česi su pripretili na samom početku druge polovine susreta, ali su ‚Kenguri‘ postepeno preuzimali kontrolu u svoje ruke. Od izjednačenja 43:43 napravili su seriju 14:0 i tako praktično rešili utakmicu, ali se selekcija Češke nije tako lako predavala. Najveća prednost Australije iznosila je 17 poena, u finišu trećeg perioda, posle kojeg Česi jesu nekoliko puta prišli na jednocifrenu razliku, ali jednostavno nisu imali iskustva da uvedu utakmicu u neizvesnu završnicu.

Najbolji u timu Australije bio je Pati Mils sa 24 poena i šest asistencija, Kris Gulding je dodao 14, dok je Endru Bogut utakmicu završio sa 10 poena. Doskorašnji košarkaš Partizana Džok Lendejl je upisao sedam poena i četiri skoka.

Na drugoj strani, Patrik Auda je imao 21 poen, dok je Tomas Satoranski dodao 13, uz isti broj asistencija i devet skokova. Nekadašnji igrač Crvene zvezde Blejk Šilb imao je pet poena.

Australijance polufinalni duel sa Špancima čeka u petak od 10 časova, u Pekingu, dok će se Česi u borbi za plasman od petog do osmog mesta u četvrtak u 15 časova, u Šangaju, sastati sa Poljskom.