Neverovatan povratak Cibone za 4-0 i titulu

Košarka 30. maj 201920:09 > 22:21
Cibona/Zeljko Baksaj, Gordan Lausic & Domagoj Vranar

Košarkaši Cibone novi su prvaci Hrvatske, nakon što su u finalu 'počistili' Cedevitu ukupnim rezultatom 4-0.

Vukovi su u četvrom meču pobedili 100:98 i tako prekinuli petogodišnju dominaciju gradskog rivala. Ciboni je to 19. titula od osamostaljenja Hrvatske, dok je Cedevita ostala na pet.

Pobednički koš postigao je Dominik Gilbert dve sekunde pre kraja meča, a Cibona je u poslednjih šest i po minuta uspela da preokrene 16 poena minusa u utakmici prepunoj neverovatnih preokreta.

Naime, Cibona je na početku treće četvrtine imala 11 poena prednosti (56:45) i bučnu podršku svojih navijača koji su bili brojniji na ispunjenim tribinama dvorane Doma sportova, ali je do kraja treće deonice Cedevita potpuno preokrenula rezultat i u poslednju četvrtinu ušla sa 78:68.

Serijom 14:0 od 29. do 33. minuta Cedevita je došla do 17 poena prednosti (85:68). Cibona je tada ostala i bez Roka Rogića koji je zaradio drugu, isključujuću tehničku pogrešku.

U 34. minutu Cedevita je vodila 90:74, da bi samo tri minuta posle Cibona smanjila zaostatak na 93:89. Trojkom Tonija Katića domaći tim je dva minuta pre kraja povela 96:89. Ipak, usledila je nova Cibonina serija od 9:0 za vođstvo 98:96 kad su ostale 33 sekunde.

Kobs je sa dva pogođena slobodna bacanja izjednačio na 98:98, a u poslednjoj akciji odlučujuću akciju odigrao je Fran Pilepić, ali njegovo polaganje nije bilo precizno. Nakon skoka u napadu promašio je i Filip Bundović, a iz trećeg pokušaja Gilbert je ugurao loptu u koš za veliko Cibonino slavlje.