Real protiv Fenera u finalu Evrolige

Košarka 18. maj 201820:48 > 23:10
Turkish Airlines EuroLeague

Košarkaši Real Madrida drugi su finalisti Evrolige i u nedelju u 20 časova će se za trofej u beogradskoj "Štark areni" sastati sa aktuelnim prvakom Evrope Fenerbahčeom.

„Kraljevski klub“ je protiv CSKA slavio sa 92:83 i tako priredio iznenađenje s obzirom na to da su Moskovljani bili blagi favorit na papiru.

Madriđani će u nedelju pokušati da dođu do desetog trofeja Evrolige u istoriji, a sa druge strane će biti Željko Obradović koji sa Fenerom želi da odbrani trofej i takođe stigne do dvocifrenog broja najverenijih titula.

Aktuelni prvak Evrope je u prvom polufinalnom meču pobedio Žalgiris.

CSKA je mnogo bolje počeo utakmicu i u prvoj četvrtini postigao je čak 30 poena, ali je Real dobio preostala tri perioda i predvođen Lukom Dončićem prvi put od 2015. godine obezbedio mesto u finalu.

„Armejci“ u proteklih 17 sezona samo jednom nisu bili učesnici završnog turnira, ali su trofej osvojili samo tri puta.

Dončić je meč završio sa 16 poena (2/6 za tri), uz 7 skokova i 2 asistencije, isti broj poena upisao je i Serhio Ljulj (3/7 za tri), Gustavo Ajon (11 skokova) i Trej Tompkins su dodali po 12, a Džejsi Kerol 9.

Najefikasniji kod Moskvljana bili su Nando de Kolo sa 20 poena (1/5 za dva, 4/10 za tri), Vil Klajburn i Kajl Hajns su postigli po 16, a Kori Higins 15.

Meč ste uživo mogli da pratite na sajtu Sport kluba.

CSKA je bolje počeo utakmicu i posle sjajnog zakucavanja Korija Higinsa u 4. minutu „arjemci“ su vodili sa 11:4.

Problem za Moskovljane je i povreda Andreja Voronceviča, koji je povredio rame posle sudara sa Fakundom Kampacom. Prema prvim informacijama Fajnal-for za njega je završen.

Poenima Luke Dončića Real je u 7. minutu došao na korak do Reala – 17:14.

Higins dominira u prvoj četvrtini. Amerikanac je postigao 12 poena i najzaslužniji je što njegov tim u finišu prve četvrtine vodi nsa 25:18.

Trojkom Kalajburna „armejci“ su krunisali odličnu prvu četvrtinu koju su dobili sa 30:20.

Madriđani su se posle malog odmora brzom serijom 8:0 potpunio vratili u meč – 30:28. Trojke su postigli Tompkins, Ljulj i Kerol, „kraljevski klub“ je serijom 17:4 potpuno preokrenuo rezultat (37:34) za svega 2 minuta i 45 sekundi.

Trener Reala Pablo Laso dao je šansu svim igračima već u prvom poluvremenu, a raznovrsnom igrom Madriđani su relativno lako dolazili do poena u ovom delu meča.

Moskovljani su u finišu prvog poluvremena bili nešto bolji, pogotovo u odbrani, ali je Real koristio svaku priliku da kazni rivala i poenima Tompkinsa u poslednjoj sekundi na veliki odmor je otišao sa pola koša prednosti – 47:46.

Dončić je u prvih 20 minuta postigao 10 poena, Kerol 9, Ljulj 7, Ajon i Tompkins po 5… Na drugoj strani Higins je upisao 12, a De Kolo poen manje.

Trojkom Klajburna Moskovljani su u 23. minutu vodili sa 51:47, ali je „kraljevski klub“ serijom 13:0 zaključno sa trojkom Dončića sa jedne noge otišao na najvećih 60:51 (27. minut).

„Armejci“ u ovom periodu utakmice nisu ličili na tim iz prvog poluvremena, dok je igračima Reala skoro sve polazilo za rukom. Sve osim slobodnih bacanja koja su do finiša treće četvrtine šutirali 7/16.

Real u poslednju četvrtinu ulazi sa 7 poena viška – 63:56.

CSKA se oporavio početkom odlučujućeg perioda, smanjio je na 64:61, ali je ubrzo usledila trojka Ljulja, pa koš Tavaresa i na kraju trojka Tompkinsa za maksimalnih 73:61 u 33. minutu.

Poenima Hajnsa „armejci“ su u 35. minutu prepolivili minus, a Klajburn je ubrzo smanjio na 75:71.

Trojkom Ljulja Real je odbio nalet protivnika – 79:73 na 4:05 minuta pre kraja, a u sledećem napadu poentirao je Ajon za 81:73.

Isti igrač je na nešto manje od dva minuta pre kraja ponovo bio precizan za dvocifrenu prednost 85:75. Real je blizu finala i borbe za desetu titulu u istoriji.

Madriđani su slavili sa 92:83 i u nedelju će se protiv Fenerbahčea boriti za desetu titulu u istoriji. Baš kao i Željko Obradović.