Nemci naneli prvi poraz Srbiji u kvalifikacijama za SP

Košarka 23. feb. 201819:12 > 21:20
Izvor: fiba.basketball

Košarkaška reprezentacije Nemačke nanela je prvi poraz selekciji Srbije u kvalifikacijama za plasman na Svetsko prvenstvo 2019. Ekipa Henrika Redla je u 3. kolu grupe G u Frankfurtu savladala "orlove" sa 79:74 i zadržala maksimalan učinak.

Srbija je mnogo bolje početla utakmicu i uz veliku podršku sa tribina brzo je došla do 11 poena viška, što je bila i najveća prednost oba tima u ovom meču.

Nemci su brzo odgovorili, sredinom druge četvrtine prvi put su i poveli, ali su „orlovi“ na odmor otišli sa poenom viška.

U nastavku utakmice domaća reprezentacija je uglavnom bila u vođstvu, a Srbija u nekoliko navrata stizala minus, ali izostajao je završni udarac.

U poslednjih 70 sekundi Miroslav Raduljica je promašio jedno, Dejan Todorović oba slobodna bacanja što su Nemci iskoristili i upisali treći trijumf u kvalifikacijama.

Najefikasniji u domaćoj ekipi bili su Bencing sa 17, Hartenštajn sa 11 i Akpinar sa 9 poena. Kod „orlova“ najbolji je bio Raduljica sa 22 poena (8/11 za dva, 3/5 slobodna bacanja), uz 3 skoka, Paunić je dodao 11, Jelovac 9, a Todorović 8.

U drugom meču ove grupe Gruzija je u gostima savladala Austriju sa 78:64.

Nemačka ima 6 bodova, Srbija 5, Gruzija 4 i Austrija 2.

Srbija u nedelju gostuje Austriji u Beču, a plasman u drugi krug kvalifikacija obezbediće tri najbolja tima. Bitno je napomenuti i da se prenose bodovi osvojeni protiv timova koji su prošli prvi krug kvalifikacija.

Tok utakmice

Srbija je bolje počela meč i u 5. minutu vodila je sa 12:4. Raspoloženi Raduljica je postigao polovinu koševa za „orlove“, Paunić je postigao 5 poena i Bričević jedno bacanje.

Sjajni Raduljica je pogodio trojku i u 6. minutu Srbija je prvi put imala dvocifrenu prednost – 17:6.

Nemci su posle lošeg starta vezali nekoliko dobrih napada i trojkom Gifaja smanjili su na 19:16.

„Orlovi“ su prvu četvrtinu dobili sa 25:20.

Serijom 6:0 selekcija Nemačke je izjednačila na 26:26 u 13. minutu. Ubrzo su domaći prvi put poveli – 29:28.

Bencing je bio odličan i njegovom trojkom (ukupno 12 poena) u 19. minutu Nemačka se vratila u vođstvo 39:37.

Srbija na poluvrmenu vodi sa 41:40. Raduljica je postigao 13, Jelovac 7, Simonović 6 poena… Sa druge strane Bencing je upisao 13, a Sefert 6 poena.

Trojkom Paunića sredinom trećeg perioda Srbija je ponovo povele 49:48, ali su domaći serijom 6:0 brzo otišli na 54:49. Uzvratio je Todorović trojkom, a poenima Jelovca bilo je 55:54 na 2:37 pre kraja ovog dela meča.

Tri sekunde pre kraja trećeg perioda Đoković je pogodio trojku za 59:57 za „orlove“.

Isti igrač je trojkom otvorio i odlučujućih 10 minuta – 62:57, ali je Nemačka preokrenula serijom 10:0.

Nalet domaćih trojkom je prekinuo Todorović – 67:65 u 36. minutu.

Bartel je 2:34 minuta pre kraja pogodio za 74:68, ali je Raduljica na drugoj strani poentirao uz dodatno slobodno bacanja – 74:71.

Nemačka je kod rezultata 75:71 imala napad, ali su arbitri Bartelu dosudili faul u napadu 77 sekundi pre kraja. Na drugoj strani Raduljica je bio polovičan sa penala – 75:72.

Domaća selekcija nije iskoristila još jedan napad, a Saibu je Todorovića posla na liniju slobodnih bacanja 42 sekunde pre kraja. Bek Bilbaa promašio je oba penala.

Akpinaru na drugoj strani nije zadrhtala ruka – 77:72 – 35 sekundi pre kraja. Simonović nije pogodio za tri, a potom je faulirao Bencinga koji je pogodio oba slobodna bacanja.

Nemačka je pobedila rezultatom 79:74 i zadržala maksimalan učinak, dok je Srbija zabeležila prvi neuspeh.