Švedova Rusija furiozna protiv Hrvatske za četvrtfinale

Košarka 10. sep 201721:17 > 21:36
Noah Graham/NBAE via Getty Images

Košarkaška reprezentacija Rusije plasirala se u četvrtfinale Evrobasketa pošto je u Istanbulu bila bolja od Hrvatske sa ubedljivih 101:78 uz fantastičnu partiju lidera tima Alekseja Šveda.

Rusija je meč otvorila bolje i povela sa 6:0 koševima dvema trojkama Alekseja Šveda. Međutim, Hrvatska se brzo vratila u meč i pogotkom Darija Šarića posle tri minuta smanjila zaostatak na 6:8.

Nakon toga usledila je izjednačena prva četvrtina u kojoj su i jedan i drugi tim pogađali, ali nijedan rival nije uspeo da stekne prednost veću od tri poena, a na kraju četvrtine Dmitrij Kulagin je pogodio trojku za prednost Rusije od 25:23.

U drugom delu igre Rusija je održavalu prednost koja je maksimalno iznosila pet poena, ali je u 15. minutu Ivan Ramljak izjednačio na 35:35 pogodivši oba slobodna bacanja.

Prvo poluvreme obeležili su, prema očekivanjima, Bojan Bogdanović i Aleksej Šved, koji su naizmenično terorisali odbrane protivnika, a veliki propust reprezentativci Hrvatske napravili su na 0,6 sekundi do kraja poluvremena, kada su lošom reakcijom u odbrani ostavili centra Timofeja Mozgova samog, koji je Švedovo dodavanje iz auta iz alej-upa pretvorio u koš.

Na poluvremenu rezultat je bio 46:42 za Rusiju, a u prvoj polovini susreta istakli su se Bogdanović sa 13 i Šved sa 14 poena, a pratili su ih centri – Luka Žorić postigao je osam poena, koliko i Mozgov sa druge strane.

U trećem kvartalu Rusi su krenuli silovito, a to posebno važi za Alekseja Šveda koji je u tom delu igre postigao čak 11 poena i prosto zatrpao koš Hrvatske. Ubrzo mu se u tome pridružio i Vitalij Fridzon, pa je prednost Rusije na kraju treće četvrtine bila 72:57.

U poslednjem periodu Rusija je nastavila da dominira susretom, a Šved je i dalje punio koš rivala. Jedini u hrvatskom timu koji je mogao iole parira „rafalu“ beka Himkija bio je Bogdan Bogdanović.

Utakmica je praktično bila završena početkom poslednje četvrtine, kada je bilo očigledno da Hrvatska nema snage za preokret, a potom su se razigrali i Voroncevič i Kulagin, koji je zakucavanjem postavio i konačnih 101:78.

Najbolji u pobedničkom taboru bio je Šved, koji je meč okončao sa 27 poena i čak 12 asistencija i 4 skoka. Kulagin i Zubkov postigli su po 14 poena, dok je Fridzon dodao 13.

U hrvatskom timu najefikasniji bio je Bogdanović sa 28 poena, ali nije imao adekvatnu podršku saigrača.

Rusija se u četvrtfinalu sastaje sa ekipom Grčke.

Ranije u nedelju prolaz u najboljih osam obezbedile su ekipe Letonije koja je pobedila Crnu Goru, Srbije koja je bila bolja od Mađarske i Španije nakon pobede nad Turskom.