Vels zaustavio Ukrajinu i plasirao se na Svetsko prvenstvo

Fudbal 05. jun 202220:06 > 20:295 komentara
Garet Bejl
Izvor: Action Images via Reuters/Matthew Childs

Fudbalska reprezentacija Velsa plasirala se na Svetsko prvenstvo posle 64 godine! „Zmajevi“ su u finalnoj utakmici baraža za Mudnijal u nedelju na stadionu „Kardif siti“ savladali selekciju Ukrajine rezultatom 1:0 (1:0).

Utakmicu ste u direktnom prenosu mogli da pratite na Sport klubu 1.

Jedini pogodak viđen je u 34. minutu – bio je to autogol Andreja Jarmolenka. Fudbalera Vest Hema pogodila je lopta posle slobodnog udarca koji je izveo Garet Bejl i prevarila golmana Georgija Buščana.

*Borjan i drugovi bojkotuju treninge

Pobeda selekcije Roberta Pejdža znači da će se Vels naći u B grupi na Mundijalu zajedno sa reprezentacijama Engleske, SAD i Irana.

Ukrajinci su do finala baraža stigli pošto su u sredu rezultatom 3-1 savladali Škotsku, ali protiv druge reprezentacije sa istog ostrva nisu mogli do pobede.

Ukrajinci nisu pali „bez ispaljenog metka“ – imali su svoje prilike, a jedan od junaka pobede Velšana je golman Barnlija Vejn Henesi. U čitavim evropskim kvalifikacijama za SP nije se dogodilo da jedan tim šutne devet puta u okvir gola, a da ne postigne pogodak.

Pretili su Ukrajinci tokom čitavog meča – Aleksandar Zinčenko je na startu pogodio mrežu rivala iz slobodnog udarca, ali je taj gol poništen jer je šut izveden prebrzo. Jarmolenko je u 40. minutu srušen u šesnaestercu Velsa posle duela sa Džoom Alenom, ali je VAR presudio da elemenata za penal nije bilo. U finišu je glavom pokušao i Aleksandar Dovbik, ali je briljantni Henesi bio spretan.

Čitava utakmica imala je i političke konotacije u svetlu rata u Ukrajini, fudbaleri te reprezentacije su se borili do samog kraja, ali u finišu je Vels predvođen Bejlom ipak uspeo da dođe do prvog Mundijala od daleke 1958. godine.

Svetsko prvenstvo u Kataru počinje 21. novembra, a trajaće do 18. decembra.