Tužan kraj za Srbiju na SP, Švajcarska u osmini finala

Fudbal 02. dec 202222:00 76 komentara
Guliver

Srbija je poražena od Švajcarske - 3:2, takmičenje u grupi završila sa tek jednim osvojenim bodom, na poslednjem mestu na tabeli, uz čak osam primljenih golova...

Srbija je u meču odluke poražena od Švajcarske – 3:2, u meču u kojem su viđena dva preokreta. Posledni u režiji ekipe Murata Jakina, koja je zasluženo slavila, iskoristivši sve slabosti u igri Orlova. A njih je bilo na pretek.

Podatak da je Srbija u grupnoj fazi Svetskog prvenstva primila neverovatnih osam golova sasvim dovoljno govori o igri Dušana Tadića i drugova. Podatak da su Orlovi protiv Kameruna prokockali prednost od 3:1, a protiv Švajcarske vođstvo od 2:1, takođe je vrlo bitna činjenica u nabrajanju uzroka zbog kojih Srbija nije prošla u osminu finala.

A šansu je imala, posle šoka koji je priredio Šaćiri, kad je u 20. minutu doveo Švajcarsku do vođstva, Srbija je preokrenula. Već u 26. minutu izjednačio je Mitrović, u 35. pogodio je i Vlahović, obojica posle asistencija u prvom delu igre odličnog kapitena Dušana Tadića.

I ponovo nije bilo dovoljno koncentracije kad je to bilo najpotrebnije, u finišu prvog poluvremena. Nije stručni štab na čelu sa Draganom Stojkovićem Piksijem znao da smiri ekipu, bilo je mnogo, premnogo rupa u odbrani srpske selekcije, čija je igra sa tri štopera na ovom nivou fudbala vrlo upitna.

Sve to iskoristili su Embolo u 45. i Frojler u 48. minutu, Švajcarska je povela sa 3:2, s obzirom na to da je Srbiji bila potrebna pobeda, praktično su u tim trenucima imali dva gola prednosti…

Nije dobro počeo meč po Srbiju, ali su u prvom minutu Orlovi imali mnogo sreće. I na ovom prvenstvu vrlo dobrog Vanju Milinković-Savića. Za samo 44 sekunde Džaka je šutirao, izblokiran je, lopta se odbila do Emboloa, koji je izašao “oči u oči” sa golmanom Srbije, ali je Vanja njegov pokušaj odbranio, a potom i drugi šut Džake, sada sa 17 metara.

Uzvratila je Srbija vrlo brzo, a prve dve prilike kreirao je kapiten Tadić. Najpre, u petom minutu kad je odlično ubacio loptu iz kornera, Milenković je glavom šutirao sa sedam metara, ali zamalo pored gola Kobela. Potom, kad je između trojice protivničkih igrača dodao loptu do Živkovića, ali je on sa 20 metara pogodio stativu.

Švajcarska je povela u 20. minutu. Rodrigez je ostao usamljen na levoj strani, ušao je u šesnaesterac Srbije i pokušao da pronađe nekog od saigrača, lopta je došla do Pavlovića, koji je uradio ono najgore, izbio je u srce šesnaesterca, a tamo je Sou samo odložio dodo Šaćirija, koji je snažnim udarcem savladao Vanju Milinković-Savića, odmah potom prilikom slavlja i stigao da provocira srpske navijače – 0:1.

Samo sedam minuta posle šokantnog gola Šaćirija, Srbija je izjednačila. I to posle sjajne kontre, izuzetno raspoloženi Tadić je odlično centrirao sa leve strane, a Mitrović umakao čuvarima i fenomenalnim udarcem glavom sa deset metara savladao Kobela – 1:1.

Mnogo sreće imala je Srbija u 30. minutu, umalo da Šaćiri ponovo savlada Vanju Milinković-Savića. I ponovo je Pavlović pogrešio, nije uspeo da postavi ofsajd zamku, Šaćiri je to iskoristio, izašao “jedan na jedan” sa golmanom Srbije, ali je srećom bio neprecizan sa 15 metara.

Ima mnogo problema srpska odbrana, bilo je tako i u 38. minutu. Rodrigez je prošao po levoj strani, posle njegovog ubacivanja i lošije intervencije odbrane Orlova lopta se odbila do Vargasa, ali je njegov udarac sa 18 metara izblokirao požrtvovani Pavlović, i to glavom dok je već bio na zemlji. Popoularni Kalaba je odmah ustao i nastavio igru, za ogromnu injekciju samopouzdanja saigračima, ali i znak da proključa većinski deo tribina na stadionu „974“.

Neverovatno je koliko ima rupa u srpskoj odbrani. Još jednom je loše intervenisao Pavlović, još jednom su to Švajcarci kaznili golom, ovoga puta za vođstvo od 3:2 u 48. minutu. Embolo je dodao loptu do Šaćirija, ovaj je elegenatno prebacio odbranu poslednju liniju Orlova, Vargas je petom odložio loptu ka usamljenom Frojleru, kojem nije bilo teško da sa šest metara savlada Vanju Milinković-Savića.

Stojković tada nije imao kud, promenio je dvojicu igrača u ranoj fazi drugog poluvremena. Piksi je iz igre povukao Veljkovića i Vlahovića, na teren je poslao Nemanju Gudelja i Luku Jovića. Nedugo potom neprimetnog Sergeja Milinković-Savića zamenio je nemanja Maksimović.

Posle duela Mitrovića i Šara u šesnaestercu Švajcarske u 65. minutu, pao je napadač Srbije, ali argentinski arbitar nije dosudio jedanaesterac. Potom su viđene i čarke, Džaka je nešto dobacio igračima na klupi Srbije, koji su odmah reagovali. Sve to išlo je na ruku Švajcarcima, koji su na sve načine pokušavali da “umrtve” utakmicu. Upravo ono što je Srbija mogla da radi dok je vodila sa 2:1, makar do isteka prvog poluvremena.