Švajcarci posle penal ruleta eliminisali Francusku

Fudbal 28. jun 202123:53 > 29. jun 2021 00:06 8 komentara
Mario Gavranović, fudbalksa reprezentacija Švajcarske
Justin Setterfield/Getty Images

Reprezentacija Švajcarske u sjajnom meču posle boljeg izvođenja penala pobedila je Francusku 5:4 (3:3) i prvi put u istoriji plasirala se u četvrtfinale Evropskog prvenstva.

Junak je bio golman Jan Zomer, koji je u poslednjoj penal seriji odbranio penal Kilijanu Empabeu, čoveku koji je EURO završio bez postignutog pogotka.

Ekipa Vladimira Petkovića će se 2. jula u Sankt Peterburgu u borbi za mesto u polufinalu sastati sa selekcijom Španije, koja je ranije danas posle produžetka eliminisala Hrvatsku rezultatom 5:3.

Francuska je u duel na Nacionalnom stadionu u prestonici Rumunije ušla kao veliki favorit, ali ekipa Didijea Dešana je do 55 minuta bila neprepoznatljiva.

Švajcarska je povela u 15. minutu pogotkom Harisa Seferovića na asistenciju Stivena Cubera, a ono što je još interesantnije je da je to bio jedini udarac oba tima u okvir gola u prvom poluvremenu.

Parovi četvrtfinala

Belgija – Italija (02.07), Švajcarska – Španija (02.07), Češka – Danska (03.07).

U utorak u preostala dva meča osmine finala sastaju se Engleska – Nemačka (18) i Švedska – Ukrajina (21).

Ekipa Vladimira Petkovića je u 55. minutu mogla da duplira prednost nakon što je Pavar u kaznenom prostoru faulirao Cubera, ali udarac Rikarda Rodrigesa odbranio je Igo Loris.

Usledila je ekspresna kazna… Karim Benzema se u 57. i 59. minutu upisao u strelce na asistencije Kilijana Embapea i Antoana Grizmana za veliku radost navijača Francuske.

Galski petlovi su u tim trenucima u potpunosti dominirali, a u 75. minutu Pol Pogba je spektakularnim udarcem sa 30 metara po treći put savladao Jana Zomera i tada je činilo da je utakmica rešena.

Ipak, rezultatsku neizvesnot vratio je Seferović svojim drugim pogotkom, ponovo glavom, u 81. minutu na odlično dodavanje rezerviste Kevina Embabua, a u poslednjem minutu Mario Gavranović je iskoristio nešto opušteniju igru Dešanove ekipe i posle asistencije Granita Džake sa 17 metara poslao loptu iza leđa Lorisa.

Prvu veliku šansu u produžecima imao je Benjamin Pavar, ali je Zomer sjajno intervenisao i sačuvao svoju mrežu.

Oba tima bila su vidno umorna, ali i opreznija, a u 110. minutu Embape nije iskoristio odličnu šansu. Pogba ga je ‘spojio’ sa golom, međutim, Empabe je šutirao u spoljni deo mreže.

Do kraja meča pretili su i jedni i drugi, ali osim šanse Olivijea Žirua u 119. minutu nije bilo velikih uzbuđenja.

U penal ruletu odluka je pala u poslednjoj seriji, kada je Zomer zaustavio udarac Embapea.

Meč uživo:

Poznati su i sastavi:

1′ Meč je počeo.

3′ Oba tima su od prvog minuta krenula konkretno, bez mnogo kalkulisanja.

6′ Francuska preti, ali je Pogbin udarac sa ivice šesnaesterca izblokiran.

7′ Embape pravi velike probleme defanzivcima Švajcarske i svaki njegov kontakt sa loptom je potencijalna opasnost.

10′ Nema golova ni stopostotnih šansi u Bukureštu.

12′ Opasan napad Francuske posle greške Švajcaraca, ali Embape nije najbolje asistirao Benzemi.

15′ GOOOOLLLLLLLL!!! Švajcarska vodi golom Harisa Seferovića! Cuber je asistirao, a napadač Benfike bio najviši u skoku za prednost švajcarskog tima.

18′ Slobodan udarac za Francusku, ali bez opasnosti za dobro postavljenu odbranu Švajcarske.

21′ Empabe u dobro situaciji, ali bio je ofsajd. Napadač Francuske nije najbolje ni reagovao.

22′ Još jedan napad Francuske, ali Rabio nije dobro centrirao. Benzema je bio daleko od lopte.

26‘ Slobodan udarac za Francusku. Embape je pogodio živi zid, a potom je odbijenu loptu poslao daleko od gola Švajcarske.

29′ Rabio je dobro šutirao sa 20-tak metara, zamalo neprecizno.

31′ Slobodan udarac za Švajcarsku iskosa sa leve strane. Šaćiri je centrirao, a Embolo glavom šutirao pored gola.

39′ Švajcarska se dobro brani, Francuska nije imala nijednu stopostotnu šansu.

41′ Opasan napad Švajcarske, ali je u poslednjem trenutku otklonjena opasnost i lopta prosleđena u korner.

43′ Grizman je bio u solidnoj situaciji, šutirao je sa 20 metara, ali lopta mu je prošla preko noge  i otišla daleko iznad gola.

45′ Igraće se još dva minuta u prvom poluvremenu.

45+2′ Benzema je šutirao, ali je njegov pokušaj izblokiran. Sudar Rabioa i Embola, Švajcarac je ostao da leži na zemlji, ali se brzo pridigao.

Švajcarska vodi posle prvog poluvremena iz jedninog udarca u okvir gol na obe strane.

46′ Lengle je izašao, na terenu je Koman. Počelo je drugo poluvreme meča u Bukureštu.

47′ Grizman pokušava sa velike udaljenosti, ali neprecizno.

50′ Šansa za Švajcarsku, Embolo je vratio loptu u sredinu, ali na sreću Francuza nije bilo njegovih saigrača u srcu šesnaesterca.

52′ Cuber u opasnom prodoru, srupšen je na ivici šesnaesterca, ali je odmah ustao…. Da je ostao na travi možda bi se razmatralo da lio je penal. Ipak, VAR će proveriti…

53′ penal za Švajcarsku! VAR je potvrdio da je Pavar ‘pokupio’ Cubera, čist penal.

54′ Rodiriges je preuzeo odgovornost… Brani Loris!!! Prvi odbranjen penal nekog francuskog golmana na EURO od 2004. i Fabijena Barteza.

56′ Najbolja šansa za Francuze, ali je Embape posle asistencije Pogbe iskosa sa leve strane šutirao pored gola.

57′ GOOOOLLLLL!!!! Benzema izjednačuje na 1:1! Kakav šok za Švajcarsku samo nekoliko minuta posle promašenog penala. Benzema je iz neposredne blizine samo ‘bocnuo’ loptu i poslao je u gol.

59′ GOOOOLLLLL!!! Ponovo Benzema za veliki preokret – 2:1! Sjajna akcija svetskih šampiona – Koman, Embape, Grizman i na kraju Benzema glavom iz neposredne blizine.

66′ Šansa za Švajcarsku… Ali je prethodno Seferović napravio prekršaj nad Varanom. Selektor Švajcarske Vladimir Petković još ne pravi izneme.

68′ Embape je bio u opasnom napadu posle dodavanja Pogbe, ali su Švajcarci uspeli da se odbrane.

69′ Nesporazum Vidmera i golmana Zomera, ali samo korner za Francusku.

73′ Izmene kod Švajcaraca. Gavranović i Embabu ulaze u igru, na klupu će Šaćiri i Vidmera.

75′ GOOOLLLLLLL!!! Sjajan Pogodak Pola Pogbe sa skoro 30 metara za 3:1. Fudbaler Mančester Junjateda je ciljao i pogodio gornji ugao gola Zomera.

81′ GOOOOOOLLLLL!!! Seferović smanjuje na 3:2! Odlični napadač je neometan glavom sa pet metara matirao Lorisa i vratio neizvesnost. Asistirao je Embabu.

85′ Švajcarska postiže gol. Ali je poništen pogodak Gavranovića zbog nekoliko santimetara.

90′ GOOOLLLLL! Gavranović izjednačuje na 3:3. Sjajan udarac napadača zagrebačkog Dinama sa 17 metara. Njegov treći pogodak na prvenstvu. Džaka je asistirao.

Igraće se još četiri minuta.

90+4′ Šansa za Švajcarsku, a na drugoj strani Koman pogađa prečku. Kraj! Idemo u produžetke.

94′ Žiru menja Benzemu.

95′ Sjajna šansa, Pavar je šutirao, a Zomer u stilu rukometnih golmana odbranio i loptu poslao u korner.

97′ Šaf menja Seferovića.

98′ Koman šutira iskosa sa leve strane u spoljni deo mreže. Prethodno je Embabu zapretio odličnim prodorom, međutim, nije pronašao saigrača u šesnaestercu.

105′ Nije bilo promene rezultata. U drugi produžetak se ulazi sa 3:3.

107′ Nešto su oprezniji i jedni i drugi, a evidentno je i da su igrači umorni…

109′ Embape je šutirao sa 17 metara levom nogom, ali nedovoljno precizno.

110′ Embape je imao sjajnu šansu, posle asistencije Pogbe, ali je šutirao u spoljni deo mreže.

113′ Švajcarska se povukla i čeka da eventualno zapreti iz kontre ili greške rivala…

114′ Žiru je bio u dobroj poziciji, ali pogodio je Embapea.

119′ Sve smo bliži penalima… Švajcarci inače nikad nisu dobili penal seriju na velikim takmičenjima. Žiru je dobro šutirao glavom, ali je Zomer odlično intervenisao.

120′ Slobodan udarac za Švajcarsku sa više do 30 metara. Loptu je namestio Džaka… Šutirao je preko gola.

Penali u Bukureštu!!! Francuzi u penal serijama imaju polovičan skor – 3:3.

3:3 Tiram pogađa.

3:4 Zakačio je loptu Loris, ali je Vargas ipak pogodio.

4:4 Siguran je i Kimpembe.

4:5 Mehmedi šalje loptu u jednu stranu, a Lorisa u drugu.

4:5 Embape, ali Zomer brani!!! Švajcarska je u četvrtifnalu.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)