Šta je zajedničko za Dejana Stankovića i Stivena Džerarda?

Fudbal 15. maj 202110:41 > 11:06 6 komentara
Dejan Stanković Novak Đoković
Instagram/Dejan Stanković

Dva šampiona, rođeni pobednici i fudbalske legende. Jedan je iz Srbije, drugi iz Engleske. Beograda i Liverpula. Generacija. Obojica na početku novih karijera. Velikih, reklo bi se...

Povezane vesti

Dejan Stanković se nakon blistave igračke karijere u Italiji vratio u svoju Crvenu zvezdu i hrabro se prihvatio nove uloge u fudbalu.

Istina, još 2014. bio je u Udinezeu asistent Andrei Stramaćoniju, treneru sa kojim je prethodno sarađivao kao igrač u Interu. Godinu dana kasnije bio je i Tim koordinator Neroazura, a zatim se oprobao kao savetnik u UEFA, uz aktuelnog predsednika Aleksandera Čeferina.

Sve je to bilo lepo, ali očigledno ga je i dalje privlačio teren. Adrenalin. Želja da opet bude u direktnom kontaktu sa loptom i ekipom, da preživljama pobede i poraze.

Na njegovu sreću, krenulo je pobedama. Izazov je bio prihvatiti se tima koji je pod vođstvom Vladana Milojevića prethodno postavio visoku lestvicu – osvajao titule i vratio se na mapu evropskom fudbala kroz Ligu Evrope i Ligu šampiona.

Rizikovao da ga srpski fudbal potroši

Hrabar kakav je bio kao igrač i podjednako emotivan, Dejan Stanković je rizikovao da ga srpski fudbal potroši kao mnoge pre njega. Odoleva uspešno. Ali ne sme da se opušta. Svestan je sigurno i on sam.

Učitelji

Obojica su imali priliku da uče od iskusnih trenera. Dejan Stanković još kao igrač Zvezde od dvojice Petrovića, Ljupka i Pižona, takođe i Miše Kosanovića, selektora Radomira Antića i Ilije Petkovića… U Italiji od Svena Gorana Eriksona, Roberta Maćinija, Žozea Murinja, pa i od „ćaleta“ Siniše Mihajlovića. Stiven Džerard od Žerara Ulijea, Rafe Beniteza, Kenija Dalgliša

Ipak, ne bi bilo iznenađenje da ga sledeće godine gledamo u Kalču. Odavno ga „njegovi“ Italijani sele u Seriju A. Uostalom, u Čizmi mu je ostala porodica. Njegova najveća podrška kroz dosadašnju karijeru.

Videćemo. U međuvremenu ima nedovršen posao. Čeka ga poslednje kolo Superlige protiv Metalca. Jurnjava za golovima, bodovima i rekordima. Mada, on diplomatski kaže da se ne oterećuje tim brojkama (Zvezda već osvojila 105 bodova, postigla 109 golova i ima gol razliku +90!).

Ono najvažnije je na kraju. Najveći izazov i poslastica: finale Kupa Srbije protiv Partizana, 25. maja na stadionu „Rajko Mitić“.

Ian MacNicol/Getty Images

Prekinuo dominaciju Seltika

Na drugom kraju Evrope, na severu Velike Britanije, svoju fudbalsku priču piše Stivi Dži. Poslednjeg dana maja proslaviće 41. rođendan. Oko godinu i po dana mlađi od Dejana Stankovića. Generacija.

Legenda Liverpula prihvatio je izazov da sedne na klupi jednog od najvećih klubova u istoriji fudbala. Rendžers to jeste. Ali je poslednje decenije praktično je bio pred gašenjem i devet godina gledao kako najveći rival Seltik osvaja šampionske pehara jedan za drugim.

Džerard je taj isti Rendžers doveo ove sezone do titule. Prve od 2011. i čak 55-te u istoriji kluba. I to na impozantan način. Bez ijednog poraza u Premijeršipu Škotske. Na 37 utakmica 31 pobeda i šest remija.

I to nije sve. Kolo pre kraja ima 99 bodova. Ima priliku da u subotu na svom Ajbroksu u meču sa Aberdinom razbije „banku“ – 100 bodova.

Rekorderi i broj 100

Taj broj 100 prati i Dejana Stankovića i Stivena Džerarda. Obojica su bili „vojnici“ svojih nacionalnih timova. Stivi Dži je odigrao 114 utakmica za reprezentaciju Engleske, Dejan Stanković 103 za nacionalni tim svoje zemlje. Ne samo Srbije. Odavno je ušao u anale kao prvi igrač u istoriji koji je na Svetskim prvenstvima igrao za tri „različite“ reprezentacije – 1998. Za Jugoslaviju, 2006. Za Srbiju i Crnu Goru i 2010. Za Srbiju.

Fudbalski fenomeni. I Stanković i Džerard. Svako na svoj način.

https://www.instagram.com/p/BeaSNRvhuQR/

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare