Širer: Nikad uzbudljivija trka za titulu u Engleskoj

Fudbal 18. jan. 202119:53 > 21:04
Liverpool, Manchester United
Izvor: Phil Noble - Pool/Getty Images

Najbolji strelac Premijer lige svih vremena Alan Širer ističe da svi ljubitelji Premijer lige mogu da se raduju nastavku takmičenja jer dosadašnja nepredvidljivost garantuje veoma uzbudljivu borbu za titulu u Engleskoj.

Borba za titulu je nikad otvorenija, prvo mesto na kraju mogu da osvoje četiri ili pet timova. Ne sećam se da je u ovoj fazi sezone trka za titulu ikada bila tako kompaktna kao što je to ove godine. Toliko malo bodova razdvaja timove u vrhu tabele”, komentariše legendarni Alan Širer za BBC.

Titulu brani Liverpul, koji je prošle sezone trijumfovao u velikom stilu, ubedljivo osvojivši prvo mesto posle 30 godina čekanja.

Klopov tim je odlično počeo i novu sezonu. Međutim, onda su ga snašle brojne povrede i ozbiljno desetkovale defanzivni deo tima. I usledila je nelogičnost – odbrana funkcioniše sasvim dobro, ali napad – neočekivano loše.

Liverpul je posle ubedljive pobede nad Fulamom u gostima (7:0), kad je postigao sedam golova iz 14 šuteva što je uspešnost realizacije od čak 50 odsto, u naredne četiri utakmice uputio čak 63 šuta i postigao – jedan gol.

Od mogućih 12 samo tri boda

Rezultat toga je samo tri osvojena boda od mogućih 12: WBA 1:1, Njukasl 0:0, Sautempton 0:1, Mančester Junajted 0:0.

I logičan pad na tabeli. Sa prve na četvrtu poziciju.

Ono što je očigledno je da je Liverpul izgubio prepoznatljivu varnicu u napadu. To se posebno pokazalo u prvom poluvremenu protiv Mančester Junajteda. Imali su neke dobre situacije, ali su završni pas ili rešenja bila loša i nisu uspeli ništa da materijalizuju”, istakao je Širer uz konstataciju da je „napad bio neprepoznatljivo spor, samim tim i daleko manje opasan”.

Klop je sigurno zabrinut zbog forme, ali je dobra strana je što je uprkos takvim rezultatima zaostatak za prvim na tabeli samo tri boda.

Liverpul je uspeo da sačuva mrežu protiv Junajteda i nastavi impresivan niz bez poraza na Enfildu, ali to je uglavnom bilo zbog Alisona. U drugom poluvremenu odlično je zaustavio udarce Bruna Fernandeša i Pola Pogbe”, naglasio je Alan Širer.

U novembru tek 15. sad prvi

Nekadašnji golgeter Sautemptona, Blekburna i Njukasla očekuje da Liverpul u nastavku sezone izađe iz krize, kao što je to uspeo Junajted. Crveni đavoli su napravili sjajnu seriju koja ih je dovela do prvog mesta.

Pogledajte Mančester Junajted. Kada su 1. novembra izgubili na Old Trafordu od Arsenala, bili su 15. na tabeli sa sedam bodova iz šest utakmica. Dva meseca kasnije imaju dva boda više od drugog na tabeli, a njihov menadžer Ole Gunar Solšer govorio je remiju na Enfildu kao o propuštenoj prilici za pobedu. To pokazuje dokle su stigli i mogu reći da su razočarani rezultatom protiv Liverpula. Ali ako pogledate širu sliku onda mogu biti izuzetno zadovoljni svojim napretkom”, nagašlava Alan Širer i posebno ističe učinak Bruna Fernandeša.

Širer kaže da ga je protiv Liverpula impresionirala defanzivna linija Junajteda, posebno partija koju je pružio Luk Šou. Potpuno je neutralisao Mohameda Salaha.

Siguran sam da bi u Junajtedu pre utakmici bili presrećni da im je neko ponudio bod, ali trebalo je na kraju da osvoje sva tri uz šanse koje su imali. Bili su bolji tim u drugom poluvremenu”, smatra Širer.

Nekadašnji reprezentativac Engleske posebno je pohvalio Lester.

“Ekipa Brendana Rodžersa je u finišu prošle sezone posustala i završila izvan najbolje četiri ekipe. Ali, imaju razloga da veruju da ovog puta mogu da održe formu do kraja”, kaže Širer ističući uticaj Džejmsa Medisona i Harvija Barnsa uz svakako najveću prenju u napadu lisica Džejmija Vardija.

Totenhem je takođe imao probleme, ostao je bez nekih bodova u samom finišu utakmica, ali ima kvalitet da se bori sa ostalima.

Hari Kejn i Son Heung-min su izvanredni u timu Žozea Murinja tokom cele sezone, ali je u poslednjem meču protiv Šefilda zablistao i Tangui Ndombele„, kaže Širer.

Gvardiolin Siti u zamahu

Posebna pretnja svim pomenutim klubovima u borbi za titulu svakako je Mančester Siti. Gvardiolin tim je u velikom zamahu, sa pet pobeda u Premijer ligi zaredom i osam u svim takmičenjima.

Poslednji su igrali od pet najboljih timova na tabeli, ali vredelo ih je čekati jer su protiv Kristal Palasa prikazali još jednu odličnu partiju. Poboljšali su se u odbrani, Džon Stouns i Ruben Diaš su bili sjajni, ali ponovo su efikasni i pred protivničkim golom”.

Građani su došli na dva boda od vodećeg, a imaju utakmicu manje.

Siti igra veoma dobar fudbal i trenutno ih je teško zaustaviti. Ali Gvardiolin tim nije jedini koji gleda ka vrhu i zamišlja svoje šanse. Radujem se što ću pratiti kako se sve to odvija”, zaključio je Alan Širer.

Mančester Junajted je trenutno prvi sa 37 bodova, Siti sa utakmicom manje ima 35. Toliko bodova ima i Lester kao treći, dok je Liverpul četvrti sa 34.

Sledi Totenhem sa 33, ali posle njega ništa manje nisu opasni ni Everton sa 32, Čelsi 29, Satempton 29, Vest Hem 29, Aston Vila 26 (tri utakmice manje).

Dalje idu Arsenal 24, Lids 23, Kristal Palas 23, Vulvs 22, Njukasl 19, Brajton 17, Barnli 16 i poslednja tri: Fulam 12, WBA 11 i Šefild Junajted pet.