San o Mundijalu živi: Sjajni Makedonci izborili baraž!

Fudbal 14. nov 202120:05 3 komentara
fudbalska reprezentacija Severne Makedonije
REUTERS/Ognen Teofilovski

Fudbaleri Severne Makedonije uspeli su da se plasiraju u baraž za Svetsko prvenstvo 2022. u Kataru, pošto su na svom terenu sa 3:1 pobedili Island u poslednjem kolu kvalifikacija. Makedonci grupi J završavaju na drugom mestu sa 18 bodova, jednim više od Rumunije, koja je uzalud trijumfovala protiv Lihtenštajna sa 2:0.

Severna Makedonija je sjajno odigrala meč odluke u Skoplju. Predvođena dvostrukim strelcem Eljifom Elmasom trijumfovala je nad Islanđanima i sačuvala nadu da može do istorijskog plasmana na Mundijal.

Dominirala je ekipa Blagoja Milevskog od prvog minuta, a već u sedmom je stekla prednost. Strelac je bio Ezgjan Alioski na asistenciju Aleksandra Trajkovskog.

Mogao je domaći tim do dvostrukog vođstva u 40, ali je pogodak Darka Čurlinova poništio VAR zbog ofsajd pozicije.

Hladan tuš na Toše Proeski areni usledio je u 54. minutu kad su Ostrvljani preko Jona Dagur Torstejnsona izjednačili, međutim, vrlo brzo su navijači ponovo došli u stanje ekstaze. Zasluge za to idu Eljifu Elmasu, koji se 11 minuta kasnije sjajno snašao u šesnaestercu i zatresao mrežu za 2:1.

U 79. su Islanđani ostali sa desetoricom na terenu zbog isključenja Isaka Johanesona i već tad se moglo naslutiti trijumf Makedonaca.

Potvrda je stigla u 87. Elmas je ponovo bio precizan za konačan rezultat i oduševljenje u Severnoj Makedoniji, koja sad čeka rivala u martovskom baražu.

SofaScore

Na drugoj strani, Rumunija je ostala praznih šaka, uprkos slavlju u Lihtenštajnu 2:0. Strelci za Rumune bili su Man u osmom i Banku u 87. minutu.

Od ranije je bilo poznato da Nemačka završava kao lider grupe. Elf je status apsolutnog favorita potvrdio pobedom u Jermeniji 4:1.

Kai Haverc u 15, Ilkaj Gundoan u 45+4. i 50. i Jonas Hofman u 64. doneli su nova tri boda ekipi Hansija Flika. Jedini strelac za Jermene bio je Henrih Mhitarjan iz penala u 59. minutu.

Grupa J: Nemačka 27, Severna Makedonija 18, Rumunija 17, Jermenija 12, Island 9, Lihtenštajn 1.