Sadio Mane doneo istorijsku titulu Senegalcima

Fudbal 06. feb 202222:52 > 23:36
fudbalska reprezentacija Senegala
Izvor: REUTERS/Mohamed Abd El Ghany

Reprezentacija Senegala pobednik je Afričkog kupa nacija pošto je u finalu posle boljeg izvođenja penala savladala selekciju Egipta 4:2 (0:0).

Odlučjući gol za prvu titulu Senegalaca u istoriji postigao je Sadio Mane u petoj seriji. Napadač Liverpula prethodno nije realizovao jedanaesterac u 7. minutu.

Senegal je do prvog trofeja došao posle poraza u finalima 2002. i 2019.

Egipat je ostao na rekordnih sedam titula kontinentalnog šampiona, a tri od četiri meča u nokaut fazi završio je posle izvođenja penala – savladali su Obalu Slonovače i Kamerun, dok je u četvrtfinalu posle produžetka pao Maroko 2:1. Egipat je poslednji put prvak bio 2010.

Utakmica u prestonici Kameruna, Jaundeu, počela je idealno za Senegalce jer se sudija Viktor Gomes već u 3. minutu pokazao na belu tačku. Oboren je Saliu Sis, a posle nekoliko minuta nadmudrivanja, odgovornost je preuzeo Sadio Mane, ali sjajni Mohamed Abu Gabal odbranio šut napadača Liverpula.

#social-embed_1

Senegal je imao više loptu u posebu, konstantno je napadao, ali nije bilo mnogo uzbuđenja pred golom Egipta, koji je najbolju šansu imao u 43. minutu preko Mohameda Salaha. Sjajni napadač je dobro šutirao u bliži ugao, ali je Eduard Mendi odbranio i loptu poslao u korner.

U nadoknadi vremena Čeiku Kujate je oprobao šut sa 35 metara, ali je lopta prošla malo pored stative.

Čuvar mreže Egipćana Abu Gabal se istakao i u 53. minutu kada je zaustavio opasan napad protivnika, a tri minuta kasnije Senegalci su još jednom zapretili…

U 69. minutu Egipat je mogao do prednosti, ali Mohamed Abdelmonem nije dobro šutirao glavom. Šest minuta kasnije i Hamdi je bio u dobroj poziciji posle dodavanja Trezegea, međutim, rezultat se nije menjao.

Do kraja regularnog dela meča nije bilo mnogo uzbuđenja, ali je Seneglac u prvom napadu u produžetku mogao do gola. Bamba Dieng je pobegao defanzivcima protivničkog tima, šutirao je u dalji ugao, ali Abu Gabal je ponovo bio na mestu.

Čuvar mreže Zamaleka istakao se i u 100. minutu posle udarca glavom Dienga. Isti igrač je posle uspavanke u drugom produžetku snažno šutirao sa 30-tak metara u 115. minutu, ali je Abu Gabal i ovaj šuta zaustavio.

U sledećem napadu Hamdi je uspeo da pronađe prostor da šutira, uputio je jak udarac, ali je Mendi bio na visini zadatka i loptu je poslao u korner. Ujedno to je bilo i poslednje uzbuđenje u 120 minuta duela u prestonici Kameruna.

U penal seriji precizni za Senegal bili su Kulibali, Dialo, Dieng i Mane, a Sarov udarac u trećoj seriji odbranio je Abu Gabal. Za Egipćane pogađali su Zizo i Hamdi, Abdelmonem je u drugoj seriji pogodio stativu, a Mendi u četvrtoj obdranio udarac Lašinu.