Italija Nemačka Liga nacija Gianluca Scamacca of Italy battles for possession with Thilo Kehrer of Germany during the UEFA Nations League League A Group 3 match between Italy and Germany at Renato Dall'Ara Stadium on June 04, 2022 in Bologna, Italy. Italy v Germany: UEFA Nations League - League Path Group 3
Izvor: (Photo by Claudio Villa/Getty Images)

Širom Evrope igrani su mečevi Lige nacija. Posebno zanimljivo bilo je u Bolonji, Helsinkiju i Budimpešti.

#related-news_0

Duel između Azura i Pancera igran je na stadionu „Renato Dal’Ara“ u Bolonji, a pravdu su delili srpski arbitri na čelu sa Srđanom Jovanovićem.

Golovi su pali u razmaku od samo tri minuta. Poveli su Italijani u 70. minutu pogotkom Lorenca Pelegrinija, nakon odličnog prodora debitanta Vilfreda Gnonta.

Izjednačio je Džošua Kimih nakon gužve u šesanestercu domaće reprezentacije.

Selektor Azura Roberto Manćini drastično je podmladio tim nakon fijaska u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo, gde je Italija u polufinalu plej-ofa poražena kao domaćin protiv selekcije Severne Makedonije (0:1).

Nisu pozvani doskora nezamenjivi igrači poput Lorenca Insinjea, Žoržinja, Marka Veratija i Leonarda Bonućija.

Na poziciji centralnih bekova upareni su perspektivni 23-godišnji defanzivac Intera Alesandro Bastoni i veteran 34-godišnji igrač Lacija Franćesko Aćerbi.

Pelegrini Italija Nemačka Nojer Lorenzo Pellegrini of Italy scores their team's first goal past Manuel Neuer of Germany during the UEFA Nations League League A Group 3 match between Italy and Germany at Renato Dall'Ara Stadium on June 04, 2022 in Bologna, Italy. Italy v Germany: UEFA Nations League - League Path Group 3
Izvor : (Photo by Alex Grimm/Getty Images) – Lorenco Pelegrini postiže vodeći gol ua Azure

U veznom redu od prvog minuta priliku da debituje dobio je igrač Sasuola Davide Fratesi, a u napadu njegov klupski kolega Đanluka Skamaka (peta utakmica za Azure). Ništa iskusniji sa četiri reprezentativna meča nije ni Napolijev Mateo Politano.

U drugom poluvremenu šansu je iskoristio još jedan debitant, 18-godišnji Vilfred Gnonto. Ovaj momak visok samo 1.70 metara poreklom je iz Obale Slonovače, a protekle sezone igrao je sa mnogo uspeha za novog šampiona Švajcarske ekipu Ciriha.

Debitovali su i Tomazo Pobega (Torino), Federiko Dimarko (Inter Milano), Mateo Kanćelijeri (Verona) i Samuele Rići (Torino).

Italija Đanluka Vijali i Roberto Manćini I Gianluca Vialli (L) and Roberto Mancini, Head Coach of Italy look on prior to the UEFA Nations League League A Group 3 match between Italy and Germany at Renato Dall'Ara Stadium on June 04, 2022 in Bologna, Italy. Italy v Germany: UEFA Nations League - League Path Group 3
Izvor : (Photo by Claudio Villa/Getty Images)

Nemci su na Apeninsko poluostrvo stigli u jakom sastavu, predvođenom igračima Bajerna, kapitenom Manuelom Nojerom na golu, Tomasom Milerom, Kimihom, Saneom, Gnabrijem, Goreckom, te napadačem Čelsija Vernerom i novim defanzivcem Real Madrida Ridigerom.

Italijani su dobro počeli i prvi zapretili. Skamaka se izborio za šut u 35. minutu, ali nije imao sreće, pogodio je stativu.

Tri minuta kasnije najbolja prilika za goste. Miler je majstorski proigrao Gorecku, ovaj je oklevao, na kraju je lopta došla do Gnabrija koji je šutirao snažno, ali visoko iznad Donaruminog gola.

Još zanimljivije bilo je u nastavku. Obe selekcije su napadale, stvarale šanse i polušanse i na kraju uspele da postignu po gol.

***************

Reprezentacije Finske i Bosne i Hercegovine igrale su nerešeno 1:1. Bio je to prvi meč u okviru Grupe 3 Divizije B u kojoj se još nalaze Crna Gora i Rumunija.

Utakmica je igrana na Olimpijskom stadionu u Helsinkiju.

Domaći tim je poveo golom veterana Tima Pukija iz jedanesterca u 44. minutu. Prethodno je lopta pogodila u ruku Sanjina Prcića, a škotski sudija Nik Volš je uz konsultaciju iz VAR sobe pokazao na najstrožu kaznu.

Puki je za razliku od prethodnog meča igranog novembra prošle godine u Zenici u okviru kvalifikacija za SP (1:3), kad mu je Ibrahim Šehić odbranio penal, ovog puta bio siguran izvođač. Poslao je golmana Konjaspora u jednu, loptu u drugu stranu.

Pukiju je to bio čak peti gol u međusobnim duelima sa selekcijom BiH. On je ujedno i najbolji strelac Finske svih vremena sa 35 golova.

Glen Kamara of Finland R and Miralem Pjanic of Bosnia during the UEFA Nations League football match Finland vs Bosnia-Herzegovina in Helsinki, Glen Kamara of Finland (R) and Miralem Pjanic of Bosnia during the UEFA Nations League football match Finland vs Bosnia-
Izvor : Vesa Moilanen via Guliver image (Miralem Pjanić i Finac Kamara)

Posle bledom prvog poluvremena, selektor gostiju Bugarin Ivajlo Petev napravio je nekoliko promena u timu. Selekcija BiH zaigrala je mnogo bolje i u finišu meča zasluženo stigla do izjednačenja.

Igrao se 93. minut kada je Stevanović dodao loptu do kapitena Džeka, usledio je centaršut, u petercu domaće selekcije najbolje se snašao Smail Prevljak i postavio konačnih – 1:1!

Bosna i Hercegovina je igrala u sastavu: I. Šehić, S. Kolašinac, D. Hadžikadunić, A. Ahmedhodžić, J. Gazibegović (Hotić), M. Pjanić (Gojak), M. Stevanović, S. Prcić, R. Krunić (Menalo), A. Hadžiahmetović (Prevljak), E. Džeko.

U narednom kolu 7. juna Bosna i Hercegovina u Zenici dočekuje Rumuniju, dok Crna Gora gostuje Finskoj u Helsinkiju.

************************

Mađari su došli do prve pobede protiv Engleza od 1962, dakle posle tačno 60 godina – 1:0!

Jedini gol viđen je u 66. minutu. Strelac je bio Donik Soboslaj iz jedanesterca. Prethodno je portugalski arbitar Artur Soareš Dijaš pokazao na belu tačku nakon što je Ris Džejms nesportski zaustavio Zoltana Nađa.

Englezi su od tog trenutka pojačali napad, pretili su preko debitanta Bovena i glgetera Kejna, ali je golman Peter Gulaši uspeo da sačuva svoju mrežu.

Utakmica je igrana na Puškaš areni u Budimpešti. Trebalo je da se igra bez prisustva publike zbog kazne Mađarima, ali je na tribinama ipak bilo oko 35.000 gledalaca, uglavnom dece.

U istoj grupi večeras (20.45) u derbiju kola u Bolonji se sastaju Italija i Nemačka.

U drugom kolu 7. juna Mađarska gostuje Italiji u Ćezeni, dok Engleska gostuje Nemačkoj u Minhenu.

Liga nacija Mađarska Engleska Hungary's Adam Lang in action with England's James Justin Džejms Džastin UEFA Nations League - Group C - Hungary v England
Izvor : Action Images via Reuters/Lee Smith (Adam Lang i Džejms Džastin)

#social-embed_0

U istom terminu igran je i jedan meč Divizije C Grupe 1 između Litvanije i Luksemburga. Utakmica je igrana u Viljnusu, a slavili su gosti sa 2:0. Oba gola postigao je Danel Sinani u 44. i 78. minutu.

U okviru Divizije C Grupe 1 Turska je kao domaćin očekivano pobedila Farska ostrva rezultatom 4:0.

Golove su postigli Čengiz Uder u 37, Dervisoglu u 47, Dursun u 82. i Demiral u 85. minutu.