Prva “nepravda” na SP, Batšuaji kaznio promašaje sjajne Kanade

Fudbal 23. nov 202221:56 8 komentara
Guliver

Kanada odigrala sjajan meč, ali na kraju ostala bez boda, nije uspela da realizuje ni jedanaesterac, a sve te promašaje kaznio je Batšuaji za trijumf Belgijanaca - 1:0.

Belgija je bila favorit protiv Kanade, ostvarila je minimalnu pobedu, ali taj trijumf ne odslikava realno stanje stvari na terenu. Ekipa na čijem golu stoji Srbin Milan Borjan u gotovo svim elementima nadigrala je velikog rivala, ali nije uspela da učini ono najbitnije u fudbalu, da postigne gol. A Belgijanci su to znali da kazne, preko Batšuaija stigli su do nezaslužene, ali vrlo važne pobede u meču prvog kola H grupe – 1:0.

Ako se neko seća meča kvalifikacija između Srbije i Belgije za Svetsko prvenstvo 2014. godine u Brazilu u Beogradu, sigurno je doživeo “deža vi” gledajući prvo poluvreme duela između Kanade i Belgije na Svetskom prvenstvu u Kataru.

Igrali su oktobra 2012. godine Orlovi pod komandom tadašnjeg selektora Siniše Mihajlovića neverovatnih pola sata protiv favorizovanih Belgijanaca, nisu iskoristili brojne prilike i na kraju su nezasluženo doživeli visok poraz.

Ako je Srbija u tih pola sata “razbila” Belgijance, šta tek reći za prvo poluvreme koje je odigrala Kanada deset godina kasnije protiv po imenima jedne od najjačih selekcija na Mondijalu? Za prvih 13 minuta ekipa na čijem golu stoji čuvar mreže Crvene zvezde Milan Borjan šutnula je na gol rivala neverovatnih sedam puta, do kraja prvog poluvremena učinila je to još u sedam navrata.

Nije to sve, Kanada u devetom minutu nije iskoristila jedanaesterac, posle šuta Bjukenena lopta je pogodila u ruku Karaska, a nesigurni arbitar Sikazve je tek posle reakcije iz VAR sobe i pregledanog snimka pokazao na belu tačku. Ipak, Kurtoa je sjajno reagovao i odbranio udarac najveće zvezde kanadskog tima, prvotimca Bajerna Alfonsa Dejvisa.

Oštećena je Kanada za još jedan očigledan jedanaesterac, i tada je reagovao VAR, ali na zaprepašćenje selekcije iz Severne Amerike tada nije pokazano na belu tačku, u finišu prvog poluvremena, kad je Vitsel zgazio Dejvisa. Biće mnogo polemike oko ovog detalja u narednim danima, ali bez dileme arbitri su u ovom meču pokvarili do sada prilično dobar utisak.

Promašivali su za Borjanovu ekipu šanse Dejvid u 11, Oile u 16, Džonston u 30, Larija u 38, Bjukenen u 45-2. minutu, a sve te prilike bile su vrlo, vrlo dobre. Iskusna ekipa Belgije znala je to da kazni, preko jedinog igrača koji je pretio Borjanu, Batšuaija, inače zamene za povređenog startnog špica Lukakua.

Centarfor Fenerbahčea primio je loptu posle dubinskog pasa Alderveirelda, lako se oslobodio čuvara, Vitorije, i potom je sa 12 metara snažnim udarcem savladao u toj situaciji nemoćnog Borjana – 1:0.

Nije mogla Kanada danastavi baš u istom ritmu u drugom poluvremenu, ai je ponovo bila bolji rival. Španski selektor na klupi Belgije Martinez je povukao odličan potez, na startu nastavka u igru je poslao Onanu i Munijea, sa očiglednim zadatkom da razgrade igri rivala.

I njih dvojica su to učinila, na način na koji je to najlakše, grubim faulovima, za šta su dobili i javne opomene, obojica već do 56. minuta! Ali, zadatak su postigli, koliko-toliko su primirili sjajnu selekciju Kanade, koja je i dalje pokušavala, imala više udaraca, ali to više nije bilo opasno kao u prvih 45 minuta.

Čekali su Kanađani priliku sve do 80. minuta, Džonston je tada odlično centrirao sa desne strane, glavom je šutirao sa desetak metara Larin, ali je Kurtoa maestralno intervenisao, uhvatio je “živu loptu” i uneo dodatnu sigurnost svojoj ekipi.