Penali odlučili Večiti derbi: Zvezdi Kup za duplu krunu!

Fudbal 25. maj 202122:14 > 22:56 45 komentara
Crvena Zvezda Kup Srbije
Tanjug/Strahinja Aćimović

Fudbaleri Crvene zvezde osvojili su Kup Srbije pobedom nad Partizanom u finalu posle boljeg izvođenja jedanaesteraca 4:3 (0:0). Ekipa Dejana Stankovića je osvajanjem najmasovnijeg takmičenja zaokružila jednu od najboljih sezona u novijoj istoriji, osvojivši prvu duplu krunu posle 14 godina!

Tokom 120 minuta Večitog derbija na stadionu Rajko Mitić nije bilo golova, pa se pitanje pobednika rešavalo u penal seriji. Tamo su uspešniji bili crveno-beli i došli do prvog trofeja u Kupu od 2012, a ukupno 25. u istoriji.

Crno-beli i drugu godinu zaredom gube finale Kupa posle jedanaeasteraca i još jednu sezonu ostaju bez osvojenog pehara.

Miroslav Todorović/FK Partizan

Najveće zasluge za takav ishod idu Milanu Borjanu koji je odbranio penale Milošu Jojiću i Nikoli Štuliću u četvrtoj i petoj seriji. Prethodno su za Partizan precizni bili Bibras Natho, Marko Živković i Filip Stevanović, a Zvezdi su trofej doneli uspešnim šutevima Milan Rodić, Radovan Pankov, Nikola Krstović i Veljko Nikolić.

Zanimljiva situacija viđena je kod penala Krstovića. Napadač crveno-belih je zatresao mrežu i to proslavio gestikulirajući ka Vladimiru Stojkoviću. Golman crno-belih ga je zatim loptom u glavu odgurnuo, zbog čega je dobio žuti karton. Imao je čuvar mreže Partizana već jedan žuti, ali nije isključen zbog novog pravila koji u penal seriji „briše“ javne opomene dobijene tokom 120 minuta igre.

A kada je o dešavanjima do penala reč, viđena je velika borba u kojoj nije bilo velikog broja pravih prilika. One kvalitetnije propuštala je ekipa Dejana Stankovića, koja je u većem delu utakmice bila konkretnija i kvalitetnija.

U dva navrata je šampion Srbije pretio preko Dijega Falčinelija, a po jednom kod pokušaja Nemanje Milunovića i Veljka Nikolića. Nedovoljno precizno u završnici…

Na drugoj strani, samo je Nemanja Jović imao dve konkretne šanse za Partizan, što odslikava nešto defanzivniji pristup tima Aleksandra Stanojevića. Sastav iz Humske se od početka utakmice oslonio na čekanje šanse iz kontra-napada i to mu se na kraju nije isplatilo u pokušaju da koliko-toliko spase sezonu.

Tok utakmice mogli ste da pratite uz naš sajt.

Sastavi:

Crvena zvezda (4-1-4-1): Borjan – Gajić, Milunović, Pankov, Rodić – Sanogo – Ben, Ivanić, Kanga, Katai – Falčineli

Partizan (4-2-3-1): Stojković – Miljković, S. Marković, Vujačić, Urošević – Zdjelar, Šćekić – L. Marković, Jojić, Jović – Holender

Počela je utakmica!

2′ – Dobra šansa za Crvenu zvezdu. Dijego Falčineli je gađao sa petnaestak metara malo pored desne stative.

7′ – Novi pokušaj crveno-belih. Mirko Ivanić je uhvatio volej sa 25 metara, lopta je otišla pored gola.

10′ – Konkretniji i agresivniji početak Zvezde. Partizan, za sada, bez pokušaja u fazi napada.

15′ – Prvi opasan napad crno-belih. Miloš Jojić je šutirao snažno sa dvadesetak metara i naterao Milana Borjana da krajnjim naporom izbaci loptu u korner.

18′ – Aleksandar Katai je ubacio oštru loptu u peterac, ali je ona otišla između Fačinelija i Bena i završila u gol autu.

20′ – Isprekidana igra sa dosta faulova oko sredine terena. Za sada bez žutih kartona.

22′ – Opasan kontra napad Partizana. Kombinovali su Marković i Jojić, čiji je udarac sa ivice šesnaesterca izblokiran.

24′ – Ubedljivo najbolju šansu od početka utakmice imala je Zvezda. Ivanić je u kontra napadu centrirao na drugu stativu, oštru loptu u sredinu vratio je Gajić, ali je Falčineli klizećim startom u petercu šutirao malo pored stative.

28′ – Posle perioda sporijeg ritma, igra se rasplamsala od sredine prvog poluvremena.

31′ – Jović je imao dobru šansu za Partizan, međutim, Rodić se isprečio njegovom udarcu.

37′ – Ponovo je mladi Jović mogao da donese prednost Partizanu. Dobro se snašao u šesnaestercu, ali je šut bio neprecizan.

42′ – Još jedna prilika za Zvezdu, slična onoj iz 24. minuta. Gajić je vratio loptu u peterac, a Falčineli ovoga puta probao petom pored stative.

45′ – Dobar centaršut Rodića, Ben se dobro pozicionirao na sedam metara, ali je loptu zahvatio više ramenom nego glavom i to nije bilo dovoljno precizno.

Poluvreme: Crvena zvezda – Partizan 0:0

Katarina Kostić

Počelo je drugo poluvreme!

46′ – Jedna promena u Partizanu. Umesto Svetozara Markovića na terenu je Bojan Ostojić.

50′ – Prvi korner na utakmici za Crvenu zvezdu. Bez opasnosti po gol Partizana.

55′ – Spor ritam od početka drugog dela. Zvezda sa većim posedom, ali bez konkretnih prilika. Partizan opredeljen za čekanje greške protivnika.

58′ – Prilika za Partizan iz kornera. Jojić je centrirao na prvu stativu, odakle je Vujačić glavom gađao preko prečke.

59′ – Uzvratili su crveno-beli u sledećem napadu. Lopta je dobro išla, na kraju je Ben uposlio Kataija, koji je šutirao preko gola sa petnaestak metara.

63′ – Nekoliko dobrih kombinacija igrača Partizana, na kraju dobra intervenicija odbrane Zvezde i izbacivanje lopte iz šesnaesterca.

65′ – Nesporazum Borjana i Pankova, posle centaršuta Markovića, mogao je da donese gol Partizanu. Gajić je izbacio loptu ispred Jovića.

70′ – I dalje bez velikih prilika u drugom poluvremenu. Velika borba na sredini terena, bez adekvatne kreacije u napadu.

76′ – Dobar pokušaj Zvezde posle kornera. Ben je centrirao na sedam metara, odakle je Milunović tukao glavom direktno u dobro postavljenog Stojkovića.

78′ – Velika prilika za Zvezdu. Ben se sjajno snašao u šesnaestercu i vratio loptu na peterac, Nikolić je šutirao na prazan gol, ali je Urošević klizećim startom sprečio vođstvo domaćina.

81′ – Crveno-beli sve opasniji. Udarac Falčinelija sa 17 metara je izblokiran, ali je malo nedostajalo da lopta prevari Stojkovića. Na kraju samo korner.

85′ – Obazrivo igraju oba tima u finišu. Sve smo bliži produžecima.

90′ – Bez šansi i u finišu. Igraće se produžeci.

Crvena zvezda – Partizan 0:0

Počeli su produžeci!

91′ – Aleksa Vukanović i Miloš Degenek su na terenu za Crvenu zvezdu umesto Dijega Falčinelija i Mirka Ivanića.

92′ – Zapretio je Partizan. Natho je u kontra napadu šutirao sa dvadesetak metara pored gola.

95′ – Konkretniji crno-beli od početka dodatnog perioda, ali se crveno-beli polako oslobađaju pritiska.

99′ – Lutovac je šutirao iz okreta, Borjan je bio dobro postavljen.

105′ – Najbolja prilika u prvom produžetku. Borjan je ispustio loptu, ona došla do Šćekića čiji šut je na putu ka golu izblokirao Gobeljić. I dalje bez gola.

108′ – Veliki umor uočljiv je kod igrača oba tima.

111′ – Izmena u Partizanu. Zbog povrede je teren napustio Urošević, umesto njega ušao je Živković.

115′  – Prva kakva-takva prilika u drugom poluvremenu. Štulić je gađao glavom pored gola.

117′ – Sve smo bliži penalima…