Orlovi kao feniksi – od 0:2 do velikog boda protiv Portugala

Fudbal 27. mar. 202122:43 > 23:30109 komentara
Izvor: REUTERS/Novak Djurovic

Fudbaleri Srbije remizirali su sa Portugalijom na Marakani rezultatom 2:2 u drugom kolu grupe A kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2022. u Kataru. Gubili su Orlovi sa 2:0 posle prvog poluvremena, u kojem nisu uputili ozbiljan udarac ka golu protivnika, a onda je usledila eksplozija u nastavku - dva pogotka u uvodnih 15 minuta za osvajanje velikog boda protiv aktuenog evropskog šampiona i prvog favorita u grupi.

Selektor Dragan Stojković Piksi još jednom je pokazao da ume da pogodi sa izmenama. Protiv Republike Irske džoker je bio Aleksandar Mitrović, a sada je ta uloga pripala Nemanji Radonjiću.

Na poluvremenu je brzonogi krilni igrač ušao na teren umesto Dušana Vlahovića i to se ispostavilo kao ključan potez. Razdrmao je redove bivši fudbaler Crvene zvezde, zadavao velike probleme Portugalcima po desnoj strani, i uz dve asistencije poneo velike zasluge za osvojeni bod. Status heroja, ipak, pripada Stefanu Mitroviću, koji je u poslednjim sekundama dva puta skinuo loptu sa gol linije.

Ispravio je štoper veliku grešku golmana Marka Dmitrovića i najpre sprečio loptu Kristijana Ronalda da uđe u gol, a zatim se još jednom isprečio pogotku. Posebno će se diskutovati o udarcu Ronalda. Utisak je da je lopta celim obimom prešla gol liniju. U kvalifikacijama, međutim, nije implementiran VAR sistem…

U prvom napadu drugog poluvremena uspela je Srbija da smanji zaostatak. Radonjić je sjajno centrirao u peterac do Aleksandra Mitrovića, koji je udarcem glavom pogodio mrežu i vratio Orlovima neophodno samopouzdanje pred nastavak.

Na krilima tog gola, igrala je Srbija fantastično, stvorila dve odlične prilike preko Dušana Tadića i Sergeja Milinković-Savića, kao najava onoga što je usledilo u 60. minutu.

Napad gostiju prekinut je pred šesnaestercem srpskog tima, kada je sevnula kontra iz udžbenika. Kroz nekoliko dodavanja su Orlovi stigli pred šesnaesterac rivala, Radonjić je sjajnim potezom izbacio čuvara, a zatim proigrao utrčalog Filipa Kostića za rutinsku egzekuciju i konačan rezultat.

U nastavku su Portugalci pokušavali da se vrate i dođu do trijumfa, ali im ovoga puta Srbija ništa nije poklonila. Organizovanom igrom u defanzivnom delu, domaći su osujetili sve pokušaje gostiju i na kraju došli do poena o kojem će se dugo diskutovati, zbog pomenute situacije u dubokoj nadoknadi.

Srbija je, inače, meč okončala sa desetoricom zbog isključenja Nikole Milenkovića u 90+2. minutu.