Ništa od SP: Makedonci nisu uspeli, u Katar ide Portugal, kao i Poljska

Fudbal 29. mar 202222:38 > 23:152 komentara
Soccer Football - World Cup - UEFA Qualifiers - Path C Playoff Final - Portugal v North Macedonia - Estadio do Dragao, Porto, Portugal - March 29, 2022 Portugal's Bruno Fernandes celebrates scoring their first goal
Izvor: REUTERS/Miguel Vidal

Fudbalska reprezentacija Portugala plasirala se na Svetsko prvenstvo nakon što je u jednom od finala plej-ofa evropskih kvalifikacija pobedila u Portu selekciju Severne Makedonije sa 2:0. U Katar će i reprezentacija Poljske pošto u finišu meča vodi na svom terenu protiv Švedske takođe 2:0 u drugom finalu plej-ofa.

#related-news_0

Posebnu pažnju izazvala je utakmica na stadionu „Dragao“ gde su Makedonci, nakon senzacionalne pobede nad evropskim prvacima Italijanima u Palermu, ponovo imali ulogu autsajdera. Došli su na noge još jednom favoritu, ali Kristijano Ronaldo, Bruno Fernandeš, Diogo Žota i ostali asovi Portugala nisu doživeli sudbinu Azura.

Pobedili su sa 2:0 golovima Bruna Fernandeša i sasvim zasluženo idu na Svetsko prvenstvo. Makedonci sad sigurno tuguju, ali mogu da budu ponosni na svoje fudbalere.

Generlano, makedonski fudbal poslednjih godina doživljava pravi procvat, od plasmana na EURO, preko pobede nad Nemačkom u Diseldorfu do trijumfa nad Azurima u Palermu. Ovo je ipak bio najveći izazov, koji na njihovu žalost nisu mogli da savladaju.

Porto je na stadionu Dragao doživeo samo jedan poraz u istoriji, što samo govori koliko su težak zadatak imali izabranici Blagoja Milevskog.

SofaScore

Sastavi:

Portugal: Diogo Kosta, Pepe, Žoao Kanselo, Nuno Mendeš, Žoao Mutinjo, Danilo Pereira, Otavio, Bruno Fernandeš, Bernardo Silva, Kristiano Ronaldo, Diogo Žota. Selektor: Fernando Santoš.

S. Makedonija: S. Dimitrievski, S. Ristovski, V. Musliu, D. Velkovski, A. Ademi, E. Alioski, T. Kostadinov, E. Bardhi, E. Elmas, A. Trajkovski, M. Ristovski. Selektor: B. Milevski.

SofaScore

U drugom finalu plej-ofa Poljska je takođe sa 2:0 pobedila Švedsku. Golove su postigli Robert Levandovski iz penala na startu drugog poluvremena i Pjotr Zielinski.

Domaćini su bili u prednosti ne samo zato što su igrali pred svojim navijačima, već zato što su imali mnogo više vremena za pripremu. Njihov rival u polufinalu plej-ofa selekcija Rusija je odlukom FIFA suspendovana iz političkih razloga, pa su Poljaci mogli na miru da se spremaju i čekaju pobednika iz duela Švedska – Češka. Skandinavci su tada pobedili, ali tek posle produžetaka i 120 minuta velike borbe. Protiv Poljaka nisu mogli…

Zlatan Ibrahimović na klupi Švedske

Poslednji put su se ovi timovi sastali u direktnom susretu u grupnoj fazi Evropskog prvenstva 2021. godine. Tada je Švedska pobedila rezultatom 3:2. Sastavi:

Poljska: V. Šćešni, K. Glik, B. Berežinski, J. Bednarek, P. Zielinski, J. Goralski, K. Bielik, J. Moder, S. Šimanski, M. Keš, R. Levandovski. Selektor: K. Mikhnievič.

Švedska: R. Olsen, M. Danielson, V. Lindelef, L. Augustinson, E. Kraft, E. Forsberg, K. Olson, J. Karlstrem, D. Kuluševski, R. Kuaison, A. Isak. Selektor: J. Anderson.

Među rezervnim igračima Švedske je i 40-godišnji Zlatan Ibrahimović.

Makedonija Mutinjo Joao Moutinho of Portugal jumps for the ball with Elif Elmas of North Macedonia during the 2022 FIFA World Cup Qualifier knockout round play-off match between Portugal and North Macedonia at Estadio do Dragao on March 29, 2022 in Porto, Porto. Portugal v North Macedonia: Knockout Round Play-Offs - 2022 FIFA World Cup Qualifier
(Photo by Octavio Passos/Getty Images – Elmas i Mutinjo)

Iz minuta u minut

95′ – završene su utakmice, na Svetsko prvenstvo idu Portugal i Poljska nakon identičnih pobeda od po 2:0

90′ – korner za Makedonce, ali ništa… u Portu će se igrati još tri minuta nadoknade

88′ – Portugalci sad razvlače igru, imaju sigurno vođstvo i ne žele da im se ponovo meč sa Turskom i neizvesna završnica

80 – poslednjih deset minuta u Portu, dok u Poljskoj ima još 15 minuta do kraja (ne računajući sudijsku nadoknadu)

77′ – u međuvremenu nekoliko promena u selekcijama Portugala i Makedonije

73′ – GOL! 2:0 za Poljsku, strelac je fudbaler Napolija Pjotr Zileinski, njegov prvi pogodak u kvalifikacijama za SP

68′ – Svanberg je pokušao da izjednači rezultat u Poljskoj, ali je Šcesni ponovo bio na visini zadatka

68′ – gužva među igračima posle verbalnog sukoba Žote i Aliovskog, sudija Tejlor je žute kartone pokazao Kanselu i Musliju.

65′ – GOL! 2:0 za Portugal! Žota je idealno asistirao Brunu Fernandešu, koji postiže drugi gol na meču

59′ – Nova promena u timu Makedonije, Trajkovskog je zamenio Čurlinov

Levandovski Poljska Robert Lewandowski of Poland celebrates after scoring their team's first goal from the penalty spot during the 2022 FIFA World Cup Qualifier knockout round play-off match between Poland and Sweden at on March 29, 2022 in Chorzow, . Poland v Sweden: Knockout Round Play-Offs - 2022 FIFA World Cup Qualifier
(Photo by Adam Nurkiewicz/Getty Images)

59 – GOL! Poljska je povela golom Roberta Levandovskog sa 11 metara! Penal je skrivio Jesper Karlstrom, sudija Daniele Orsato nije imao dilemu.

52′ – Šutirao je Bruno Fernandeš, ali je Dimitrievski bio na mestu. Kristijano Ronaldo je ljut na saigrača što nije bolje iskorišćen taj napad

46′ – Miovski je zamenio Ristevskog

46′ – počeo je meč u Portu, dok je duel u Poljskoj krenuo tek pet minuta kasnije

Danilo Pereira and Pepe of Portugal challenge Aleksandar Trajkovski of North Macedonia during the 2022 FIFA World Cup Qualifier knockout round play-off match between Portugal and North Macedonia at Estadio do Dragao on March 29, 2022 in Porto, Porto. Portugal v North Macedonia: Knockout Round Play-Offs - 2022 FIFA World Cup Qualifier

(Photo by Octavio Passos/Getty Images – Trajkovski u borbi za loptu protiv Pepea i Danila)45′ – poluvremena na oba meča, Portugal je bolji od Makedonije i zasluženo vodi golom Bruna Fernandeša, u Poljskoj za sada nema pogodaka

41′ – nova prilika za Portugal, lukavi Kristijano Ronaldo je utrčao u 16 metara, vratio do Žote koji je iz teške pozicije šutirao pored gola

38′ – Poljak Goralski lako je mogao da bude isključen, dobio je samo žuti karton nakon grubog faula

32′ – GOL! Ristovski je pogrešio na sredini terena, Bruno Fernandeš presekao loptu do Kristijana Ronalda, koji proigrava Bruna i to je 1:0 za Portugal!

24′ – Nova pretnja Portigalaca, Diogo Žota je šutirao glavom posle kornera, ali pored gola

20′ – prvi pokušaj Makedonaca, šutirao je Alioski, ali neprecizno

Poljska Švedska Levandovski Lidelof LindelefSoccer Football - World Cup - UEFA Qualifiers - Path B Playoff Final - Poland v Sweden - Silesian Stadium, Chorzow, Poland - March 29, 2022 Sweden's Victor Lindelof in action with Poland's Robert Lewandowski World Cup - UEFA Qualifiers - Path B Playoff Final - Poland v Sweden
REUTERS/Kacper Pempel (Lindelof i Levandovski)

19′ – I Forsberg je zapretio, ali je Šcesni ponovo bio na pravom mestu

19′ – izuzetno neoprezan start Bruna Fernandeša, ali je engleski sudija Tejlor ponovo oldučio da ne pokaže žuti karton

14′ – prva velika šansa za Portugal, srećom po Makedonce iskusni Kristijano Ronaldo za malo nije bio precizan nakon sjajne asistencije Otavija

Ika i Keš Poljska Švedska Matty Cash of Poland is challenged by Alexander Isak of Sweden Poland v Sweden: Knockout Round Play-Offs - 2022 FIFA World Cup Qualifier
(Photo by Adam Nurkiewicz/Getty Images – Keš i Isak)

13′ – Uzvratio je Šveđanin Isak, ali je poljski golman Šcesni bio na mestu

11′ – Prvi pokušaj Levandovskog, ostaje 0:0 u Horžovu

06′ – prva opasna lopta u šesnaestercu Makedonaca, ali niko nije uspeo da dođe do nje

03′ – grub faul Bernarda Silve, ali je izbegao žuti karton

00′ – počele su utakmice