Milan izgubio od Liverpula i ispao iz Evrope, Atletiku rat protiv Porta

Fudbal 07. dec 202123:12 0 komentara
AC Milan's Fikayo Tomori scores their first goal
REUTERS/Alberto Lingria

Fudbaleri Liverpula pobedili su u gostima tim Milana 2:1, dok je Atletiko Madrid takođe kao gost savladao Porto 3:1 u mečevima poslednjeg kola B grupe Lige šampiona.

Liga šampiona

Pre početka utakmica poslednjeg kola u Grupi B znalo se jedino da je Liverpul obezbedio prvo mesto sa maksimalnih pet bodova i 15 osvojenih bodova.

Porto je bio drugi u grupi sa bodom više od Milana i Atletika.

Na San Siru se očekivao spektakl. Milan sa sedam i Liverpul sa šest titula prvaka Evrope spadaju u red najslavnijih i najuspešnijih klubova na svetu. Dva puta su bili i direktni rivali u finalu Lige šampiona – Liverpul je pobedio u istorijskom preokretu 2005. u Istanbulu, a Milan dve godine kasnije u Atini.

Istina, Rosonerima je trebalo da bude olakšan posao, jer je rasterećeni Liverpul izašao na San Siro u šarenom sastavu. Jirgen Klop je odmarao većinu standardnih igrača sa izuzetkom udarnog tandema u špicu napada Salah – Mane.

Liverpul je pre meča imao samo jedan motiv – nijedan engleski tim u istoriji Lige šampiona nije imao maksimalna učinak, svih šest pobeda u grupnoj fazi.

U startnoj postavi engleskog tima bio je između ostalih Tajler Morton, 19-godišnji momak koji ima samo jedan odigran meč u Premijer ligi.

Rosoneri su naravno bili u najjačem sastavu, predvođeni 38-godišnim Zlatanom Ibrahimovićem.

Odlično je počelo po AC Milan. Poveo je u 29. minutu. Alison Beker je nakon kornera kratko odbio loptu, a Fikajo Tomori sa samo nekoliko metara lako zatresao mrežu Brazilca. Alison je večeras jubilarni 150. put stajao na golu Redsa.

Salah za istoriju Liverpula

Rasterećeni Liverpul je brzo uzvratio. U 36. minutu Oks Čembrlen je snažno šutirao, golman Manjan odbio loptu, natrčao je Mo Salah i iz prve je poslao u mrežu – 1:1. Njegov sedmi gol u Ligi šampiona ove sezone što je rekordan broj glova jednog fudbalera Redsa u ovom takmičenju.

Takođe, Mo Salah je postao prvi igrač Liverpula posle slavnog Jana Raša, koji je postigao 20 ili više golova u svim takmičnjima pet sezona zaredom.

Liverpool's Mohamed Salah celebrates scoring their first goal with Alex Oxlade-Chamberlain Oks Čembrlen Liverpul

U drugom poluvremenu fudbaleri Milana kao da su izgoreli u prevelikoj želji da dođu do bodova i obezbede evropsko proleće.

Preokret je usledio u 55. minutu. Loše je reagovao strelac gola za domaći tim Tomori, do lopte je došao Sadio Mane. Senegalac je pogodio prečku, a odbijenu loptu u mrežu šalje Divok Origi – 1:2.

U 61. mimutu mogao je Rade Krunić da donse izjednačenje, ali je iz povoljne prilike šutirao iznad gola.

Do kraja meča fudbaleri domaćeg tima pokušavali su bar da dođu do izjednačenja, ali nisu uspeli. Meč je završen pobedom Liverpula od 2:1.

Grujić među zapaženijim igračima Porta

Velika borba viđena je i na stadionu Dragao u Portu. U startnoj postavi domaćeg tima bio je i srpski reprezentativac Marko Grujić.

U 13. minutu veliki peh za Atletiko. Zbog povrede je teren napustio slavni Urugvajac Luis Suarez. Zamenio ga je Brazilac Mateus Kunja, bivši napadač Lajpciga i Herte.

Veliku priliku propustio je Atletiko u 22. minutu. Karasko je probio po levom krilu, ubacio loptu u petertac, ali Grizman nije stigao da je ubacio u praznu mrežu…

Porto je preuzeo inicijantivu u drugom delu prvog poluvremena. U 26. minutu je šut oprobao Marko Grujić, ali je Slovenac Jan Oblak bio na mestu. Baš kao i u 31. minutu kad je u još boljoj šansi bio Luiz Dijaz. U finišu prvih 45 minuta ponovo je u prilici bio srpski reprezentativac, ali je Oblak ponovo odbranio njegov šut.

Porto's Marko Grujic in action
REUTERS/Pedro Nunes

Nastavio je Porto sa napadima i na startu drugog poluvremena. Veliku priliku propustio je u 52. minutu Iranac Mehdi Taremi. Međutim, nije šutirao najbolje i Jan Oblak je još jednom ostao nesavladiv.

I kako to obično biva usledila je kazna. Prekid za Atletiko u 56. minutu. Tragičar je ponovo bio Taremi, kratko je zakačio loptu, prebacio je na drugu stativu gde je usamljrni Antoan Grizman sproveo u mrežu – 0:1.

Opšta tuča na terenu

Od tog trenutka počinje fudbalski rat na stadionu Dragao. I bukvalno. U 67. minutu direktan crveni karton dobio je nepromišljeni fudbaler Atletika Karasko, a samo nekoliko minuta kasnije i igrač Porta Vendel. Mada se stekao utisak da je u tom trenutku francuski sudija Klemen Turpan naseo na glumu Mateusa Kunje.

Stvorila se tada velika gužva, a crvene kartone dobili su i neki članovi oba kluba koji su sedeli na klupama Porta i Atletika.

U poslednjim trenucima meča pljusak golova. Čak tri pogotka u nadoknadi vremena. Najpre je Korea pobegao odbrani Porta i overio pobedu Atletika. Samo minut kasnije pogodio je i De Paul za 0:3. Konačan rezultat postavio je Seržo Oliveira iz penala – 1:3!

Rezultati 6. kola B grupe: Milan – Liverpul 1:2, Porto – Atletiko Madrid 1:3.

Tabela: Liverpul 18, Atletiko Madrid 7, Porto 5, AC Milan 4 boda.

U nokaut fazu Lige šampiona idu Liverpul i Atletiko Madrid, za Ligu Evrope se kvalifikovao Poto, dok je lider Serije A Milan završio kao poslednji u grupi.